Wielcy projektanci: Alber Elbaz

Reklama

Zachowanie stałej wizji krawiectwa przy jednoczesnym prezentowaniu różnorodności prac to jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed projektantem. Jednak dla niektórych – jak dla Albera Elbaz, nie jest to problem.

Warto zatem poznać bliżej tego projektanta – zarówno jego biografię, jak i kolekcje jego autorstwa.

Biografia

Alber Elbaz urodził się w roku 1961. Pierwsze, związane z modą lata projektant przeznaczył na praktyki u Geoffreya Beene’a. Kolejnym etapem jego kariery była praca w domu mody Guy Laroche, a następnie kierownictwo nad działem ubrań gotowych u Yvesa Laurenta. Niezwykle istotny dla Elbaza był okres pracy w marce Lanvin. Elbaz stał na stanowisku dyrektora generalnego, co wpłynęło na niebywały sukces firmy chylącej się ku upadkowi.

Przegląd kolekcji

Stroje, które wychodziły spod ręki Albera Elbaza utrzymywane są w jednym stylu, choć zachwycają różnorodnością. Zapewne dzięki temu projektant uznawany jest za jednego z najwybitniejszych specjalistów w swojej dziedzinie.

    • 1997 – elegancko i zawadiacko

Choć takie połączenie wydaje się niemożliwe, Elbaz udowodnił, że jest inaczej. Jego fantastyczna kolekcja z końcówki lat 90-tych zawierała między innymi tweedowy kostium – sam w sobie bardzo elegancki, ale z dodatkiem interesującej, wielkiej kokardy na szyi. Całość była bardzo rygorystyczna, do kostiumu z tweedu dopasowano bowiem torebkę i kapelusz z tego samego materiału.

    • 2000 – Yves Saint Laurent po raz ostatni

Czternaście lat temu Elbaz zaprezentował swoją ostatnią kolekcję stworzoną dla marki Yves Saint Lauren. Wyjątkowe wrażenie zrobiła wówczas nietypowa koszula z miękkiej skóry, która zwykle służy do wyrobu rękawiczek. Dopasowano ją do ołówkowej spódnicy.

    • 2007 – futurystycznie

Jedną z kreacji, która siedem lat temu zdobyła uznanie krytyków, była bombkowa sukienka o kroju spadochronu. Do jej stworzenia wykorzystano jedwab, co skutkowało pięknym efektem końcowym. W kolekcji pokazano również spodnium z tuniką aż pod samą szyję oraz fantastyczne sukienki.

Alber Elbaz dzisiaj

Oczywiście sprawdziliśmy, jak obecnie wyglądają projekty tego słynnego projektanta. Jesteś ciekawa?
Najnowsza kolekcja na jesień/zimę 2014/2015 przepełniona jest ciemnymi kolorami. Czernie, szarości i granaty dominują w gamie kolorystycznej, choć oczywiście zdarzają się również inne barwy.
Szczególnie warte podkreślenie są delikatne tkaniny, których użył projektant – dominujący wydaje się jedwab, który wykorzystywany jest w niemal wszystkich wieczorowych kreacjach.
Sukienki są asymetryczne, sprawiają wrażenie „potarganych” i kudłatych. Wszystko razem sprawia, że są to propozycje dla raczej odważnych kobiet ceniących sobie oryginalność.

Lekko zawadiackie, szalone, ale też eleganckie. Takie połączenie sprawia, że nie sposób nie zakochać się w kreacjach Albera Elbaza. Co więcej – to miłość od pierwszego wejrzenia!