Reklama

To jedna z najbardziej ciekawych i kontrowersyjnych postaci w modzie, której życie zakończyło się równie zdumiewająco, jak szokujące były projekty.

Garść faktów

Aleksander McQueen bardzo szybko i – jak na niego przystało, dość kontrowersyjnie rozpoczął przygodę z modą. Nie postawił bowiem na odpowiednią szkołę, ale po prostu rzucił klasyczną edukację w wieku szesnastu lat. Następnie pracował kolejno w Savile Row (u szyjących na miarę krawców), u Angelsa i Bermasa (tworzących stroje teatralne), współpracował z Koji Tatsuno, Romeo Gigli.
Projektant w końcu wrócił do edukacji i otrzymał tytuł magistra mody w Central Saint Martins College of Art & Design. Ostatecznie stał się głównym projektantem u Givenchy, a następnie został dyrektorem Gucci Group.
Aleksander McQueen zmarł w roku 2010.

Wielkie kolekcje

W swojej karierze zawodowej Aleksander McQueen stworzył mnóstwo kolekcji, jednak niektóre udowodniły jego wielkość w szczególny sposób.

    • 1995 – kolekcja ze szkocką kratę w tle

Kolekcja ta stała się słynna dzięki swojej kontrowersyjności – McQueen prezentował modelki w sposób nietypowy. Mają one włosy w nieładzie i są dość brutalnie rozbierane. Jak twierdził sam projektant, był to akt potępienia podporządkowania Szkocji Anglii.

    • 1996 – bumstery

Bumstery, czyli spodnie z bardzo obniżonym stanem, stały się kolejnym potwierdzeniem wielkości projektanta. Chociaż już wcześniej zdarzało mu się delikatnie prezentować taki model, to dopiero w kolekcji „The Hunger” wyraźnie je podkreślił. I odniósł światowy sukces.

    • 1998 – akcenty bondage

Suknie z perforowanej skóry z naszytym metalowym szkieletem, przezroczystości, ciekawy krój – tą kolekcją McQueen jasno dał do zrozumienia, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w pokazywaniu swoich inspiracji.

    • 2009 „Naturalna różnica, nienaturalny wybór”

To kolekcja, która stała się sławna dzięki wysławieniu zwierząt, warzyw i minerałów z prymitywnej przeszłości. Skórzane gorsety, obrazy słojów drewna, baskinki z garbowanej krokodylej skóry – McQueen znowu zaskakuje.

Ciekawostki

Czy wiesz, że… Aleksander McQueen zasłynął stwierdzeniem: „Nie wymyślimy nic poza spodniami, spódnicami, sukienkami, bluzkami, czy T-shirtami, ale warto starać się jak najbardziej urozmaicać to co jest”?
Czy wiesz, że… suknia ślubna Kate Middleton pochodzi z domu mody Aleksandra McQueena?

Aleksander McQueen – to nazwisko brzmi jak magia! I równie magiczne są stroje od tego projektanta. Dlatego jeśli tylko Cię stać – ruszaj na zakupy. Choć jeden, malutki drobiazg!

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Aleksander McQueen 0 (0)