Wielcy projektanci: Antonio Berardi

Wielcy projektanci: Antonio Berardi

Bycie cenionym przez celebrytów – czy można wymarzyć sobie dzisiaj większy sukces? To szczęście ma właśnie Antonio Berardi – wyjątkowy projektant, którego wieczorowe suknie są sławne na całym świecie.

Reklama

Jeśli jeszcze nie znasz tego projektanta, to koniecznie musisz go poznać – chociażby krótką jego biografię oraz przegląd najbardziej ciekawych kolekcji.

Biografia

Antonio Berardi urodził się w 1968 roku w angielskiej prowincji. Studiował modę w Londynie, w Central Saint Martins College of Art. & Design – podczas studiów pracował już u Johna Galliano.
Swoją pierwszą kolekcję projektant przedstawił w roku 1995, rok wcześniej ukazał się jego dyplomowy pokaz. Obie kolekcje zdobyły natychmiastowe uznanie klientów.
Warto zauważyć, że w latach 90-tych Berardi był członkiem grupy kontrowersyjnych projektantów, do których należał między innymi Alexander McQueen. Z czasem jednak projektant wycofał się z budzenia zamieszania wokół własnych projektów i postawił na elegancję.
Antonio Berardi jest jednym z niewielu projektantów na świecie, którzy mimo takiej sławy projektują zupełnie niezależnie.

Przegląd kolekcji

Zanim Berardi stał się światowej sławy projektantem, musiał udowodnić swoją wielkość poprzez zaprezentowanie przeróżnych kolekcji. Oto niektóre z nich:

    • 1997 – elegancja z nutą niepokoju

Piękna, biało – czarna suknia byłaby „tylko suknią”, gdyby nie dodatek piór, które sprawiały wrażenie ubrudzonych krwią. Pozostałe kreacje były równie kontrowersyjne, a dodatkowy efekt sprawiały korony w kształcie świeczników.

    • 2005 – militarnie i historycznie

Żaboty, sterczące ramiona, zwężana talia i wysoki kołnierz – wszystko to zaprezentował Berardi w swojej kolekcji sprzed dziewięciu lat. Niemalże każda z zaprezentowanych kreacji nawiązywała do akcentów historycznych – kolekcja szybko zdobyła uznanie krytyków.

    • 2009 – hołd gorseciarstwu

Pięć lat temu projektant zaprezentował światu suknię, która została okrzyknięta „suknią roku”. Biała kreacja z dużą, koronkowa wstawką z przodu (w kształcie gorsetu) zrobiła prawdziwą furorę. Warto dodać, że suknia została wypromowana przez znaną aktorkę Gwyneth Paltrow.

Antonio Berardi dzisiaj

W kolekcji wiosennej z bieżącego roku projektant postawił przede wszystkim na bardzo jasne kolory – głównie na szalenie modny blady róż oraz biel – czasem, jakby dla przełamania monotonii barw, pojawiają się bardziej intensywne kolory.
Wszystkie ubrania z najnowszych kolekcji są szalenie eleganckie i wykonane z najwyższej jakości tkanin. Liczne przezroczystości podkreślają zmysłowy charakter sukienek i bluzek, a całość tworzy fantastyczną kolekcję dla każdej z nas.
W kolekcji na jesień i zimę 2014 / 2015 projektant stawia przede wszystkim na błyszczące tkaniny, które nawet najprostszej kreacji biurowej dodają niepowtarzalnego i zadziornego charakteru.

Ciekawostki

Jeśli wierzyć plotkom, to Berardi już od najmłodszych lat wiedział, jaka będzie jego zawód. Podobno jako dziecko zbierał pieniądze nie na nowy model samochodu, ale na koszulę od Armaniego.

Chcesz się wyróżniać? Żaden problem – wstąp po prostu do salony Berardiego. I lśnij klasą.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top