Wielcy projektanci: Bella Freud

Reklama

Kiedy jedenaście lat temu Kate Moss wyszła na ulicę ubrana w czarny pulower z napisem: „Ginsberg is God”, w sekundę uczyniła ze sweterka przedmiot kultu. I rozsławiła Bellę Freud.

Czyli projektantkę, która stworzyła kaszmirowe cudo założone przez słynną modelkę. Dowiedz się więcej na temat tej słynnej twórczyni trendów.

Biografia

Bella Freud urodziła się w roku 1961. Projektantka pochodzi ze sławnego europejskiego rodu – jego przedstawicielami były takie osobistości jak Zygmunt Freud czy Lucian Freud. W wieku 16 lat projektantka otrzymała od Vivienne Westwood propozycję pracy w jej sklepie World’s End (późniejszy Seditionares).
Kolejne etapy kariery Belly Freud to studia w Rzymie (w Accademia di Costume e di Moda) oraz w Istituto Mariotti. Po ukończeniu nauki we Włoszech projektantka wróciła do Wielkiej Brytanii, by ponownie uczyć się u Vivienne Westwood.
Sukces przyszedł w chwili, kiedy projektantka pokazała swoją pierwszą kolekcję na wystawie London Designer Show – otrzymała wówczas tytuł młodego, innowacyjnego projektanta roku.

Przegląd kolekcji

Jakie były kolekcje tej potomkini sławnego psychoanalityka? Warto się im przyjrzeć.

    • 1997 – różne kultury, różne dziedzictwa

Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, o co „chodziło” projektantce, która kilkanaście lat stworzyła tę niezwykłą kolekcję. Był to tak naprawdę zlepek… wszystkiego. Sztuczne gronostaje, spodnie z nadrukiem, klasyczna, jedwabna suknia czy suknia z dzianiny połączona z wielką broszką i puchatymi kulami. Niemniej, krytycy uznali kolekcję za interesującą.

    • 2007 – wariacja na temat stylów

Dziesięć lat później projektantka nadal bawi się różnorodnością. Kamizelka z cekinami, spodnie w gwiazdki, satynowe żakiety czy sukienki z dużymi motywami kwiatowymi. Dodatkowo, w różnych wariantach pojawia się nadruk z motywem stokrotki.

  • 2011 – ukłon w stronę Davida Bowie

Napis „Star Man”, który projektantka umieściła na swetrze (połączonym z długimi skarpetami w paski) to właśnie ukłon w stronę Davida Bowie. Kolekcja jest pięcioczęściowa i składa się z bardzo nieskomplikowanych wzorów – to coś zupełnie innego od poprzednich kolekcji.

Bella Freud dzisiaj

Przez trzy ostatnie lata styl projektantki nie zmienił się w wielkim stopniu. W jej najnowszych kolekcjach możemy znaleźć przede wszystkim inspirację stylem sportowym oraz liczne nadruki. Napisy, którymi można „przekazać siebie” wydają się być głównym tematem zainteresowania Belli Freud.
Olbrzymią część kolekcji stanowią różnego rodzaju dzianinowe sweterki, choć można znaleźć tutaj także sukienki czy perfekcyjnie skrojone, przydługie marynarki. Całość utrzymana w pełnej kolorystyce i luźnym, swobodnym stylu.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że… Lucien Freud, ojciec projektantki, był światowej klasy malarzem. Słynne logo firmy (pies z wystawionym językiem) zaprojektował właśnie Lucien Freud.

Bella Freud miała sukces w genach. Jeśli i ty założysz ubranie od tej projektantki – może też spełnisz swoje pragnienia?