Wielkie marki: Bottega Veneta

Wielkie marki: Bottega Veneta

„Wystarczą twoje inicjały” – tak brzmiał slogan reklamowy tej marki. Slogan, który jednocześnie był przewrotnym buntem przeciwko wszechobecnej modzie na logo. Czy firma ta wciąż staje „na przekór” innym?

Sklep Bottega Veneta w Paryżu

Reklama

Jeśli miałoby to oznaczać dużą ilość kontrowersji, to odpowiedź brzmi: nie. Bottega Venetta to raczej usposobienie delikatności i dyskrecji. Warto poznać tę markę nieco bliżej.

Historia marki

Firma Bottega Veneta powstała w roku 1966 i została założona przez Michele Taddei oraz Renzo Zengiaro. W latach 90 — tych firma przeżyła kryzys. Po bezskutecznych próbach przywrócenia jej dochodów, w 1998 zatrudniono Gilesa Deacona oraz Katie Grand. Był to dobry krok, dzięki któremu marka znowu zaczęła być „bliżej mody”. Ostatecznie w 2001 roku markę przejęło Gucci Group.

Przegląd kolekcji

Jak twierdzą niektórzy, markę Bottege Veneta najlepiej opisują dwa określenia: „dyskretna elegancja”oraz „techniczna wirtuozeria”. Warto przyjrzeć się kolekcjom, które stoją za taką opinią:

    • 2000 – intrecciato

Dla marki Bottege Veneta bardzo charakterystyczna jest wyjątkowa technika splatania pasków skóry. Zwykle taki proces stosuje się w przypadku torebek, jednak w kolekcji z 2000 marka poszła „o krok dalej”, tworząc żakiet właśnie ze splecionych pasków. Było to coś zupełnie nowego, a przez to oczywiście… zachwycającego.

    • 2005 – rudości

Kolekcja zaprezentowana przed dziewięcioma laty była zdecydowanie jedną z ciekawszych, jaka wyszła z domu mody Bottege Veneta. Wszystko dzięki skupieniu się na tweedzie, skórze i futrachoraz przepięknym, rudym kolorze. Oczywiście i tutaj pojawia się element charakterystyczny dla marki, czyli torebka z plecionych pasków skóry.

    • 2011 – dyskretnie i elegancko

Bottege Veneta po raz kolejny pokazuje swoją delikatną wizję elegancji. Szczególnie wrażenie na odbiorcach kolekcji robiła suknia w dwóch kolorach, uszyta z jedwabnego dżerseju.. Ponadto o charakterystyce marki mówiły długie, czarne suknie oraz spodnie z jedwabnej satyny. Szyk i gracja – jak zwykle bez wyraźnego logo.

Bottege Veneta dzisiaj

Oczywiście najbardziej interesującym faktem jest ten, jak dzisiaj wyglądają kolekcje tej luksusowej marki. Czy coś się zmieniło w ciągu tych trzech lat?
Wielkie zainteresowanie geometrycznymi wzorami – to pierwsze, co nasuwa się przy analizie najnowszej kolekcji marki.
Wszystkie niezwykłe wzory uporządkowane są w dosyć klasycznych krojach– mamy tu zatem bardzo proste płaszcze, „grzeczne” sweterki, regularnie pojawiający się dekolt w kształcie litery „V”, proste spódnice oraz w znacznej większości – gładkie tkaniny.
Marka Bottege Veneta słynie z wysokiej jakości swoich produktów, więc misterne wykonanie ubrań oraz dodatków nie jest niczym zaskakującym. Dla wielbicielek marki będzie to zdecydowania prawdziwa gratka.

Każda marka ma w sobie „to coś”, co przyciąga i kusi klientki. W przypadku tej marki jest to fantastyczne łączenie skórzanych pasków. Torebkę od Bottege Veneta warto mieć… na lata.

Oceń artykuł

Wielkie marki: Bottega Veneta 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top