Jakie buty do biegania?

Reklama

Rozpoczynasz przygodę z bieganiem? Gratulujemy zdrowego rozsądku. Jeśli to jednak rzeczywiście początki, to dowiedz się najpierw, jaki rodzaj obuwia wybrać. Wszystko po to, by bieganie rzeczywiście wyszło… na zdrowie.

Wygodne damskie buty do biegania

Bardzo ważnym czynnikiem jest uwzględnienie rodzaju swojej stopy. Oto, jakie są trzy rodzaje stóp ze względu na rodzaj podbicia:

  • Stopa pronująca. Określa się tak stopę, w której podczas biegania ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną krawędź (często u osób z płaskostopiem). Jeśli zrobisz test wodny, czyli zmoczysz powierzchnię stopy i wykonasz odbicie na kartce, to zobaczysz prawie całą swoją stopę, bez wklęśnięć od wewnątrz. Jeśli masz taką stopę, zakup buty ze specjalnymi wzmocnieniami wyrównującymi pracę stóp podczas biegu. Powinny mieć także wzmocnienia pięt. Takie buty określane są najczęściej jako „Control”, „Stability” albo „Motion Control”.
  • Stopa neutralna, czyli taka, gdzie ciężar ciała rozprowadzany jest po stopie równomiernie. W teście wodnym odbicie takiej stopy ma lekkie wcięcie od strony wewnętrznej. Buty dobre dla ciebie to te określane jako „cushion” – charakteryzujące się dużym stopniem amortyzacji.
  • Stopa supinująca. To ta, gdzie ciężar ciała nanoszony jest głównie na zewnętrzną część stopy, co ma swoje przełożenie na odbicie w teście wodnym. Buty dla ciebie to także model „cushion”.

Warto też pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach:

  • Uwzględnij typ podłoża, po którym będziesz biegać. Ta informacja będzie znacząca dla doradzającego ci sprzedawcy.
  • Rozmiar stopy – idealne buty będą dopasowane od razu. Nie myśl o tym, że się „wynoszą” albo z czasem staną się wygodniejsze. Musisz mieć wrażenie znalezienia tych wygodnych już w sklepie.

Buty do biegania kupuje się popołudniu, kiedy stopa jest lekko opuchnięta po całym dniu pracy. Przy mierzeniu musisz przymierzyć oba buty, a nie jeden. I co ważne – nie wstydź się pobiegać po sklepie. Taka mała próba naprawdę dużo ci powie.