Wielcy projektanci: Calvin Klein

Wielcy projektanci: Calvin Klein

Niektórym Calvin Klein kojarzy się tylko z charakterystycznym napisem na bokserkach reklamowanych przed Davida Beckhama. Warto jednak poszerzyć horyzonty i dowiedzieć o tym nazwisku… nieco więcej.

Sklep Calvin Klein

Reklama

W rzeczywistości bowiem bielizna, którą reklamuje znany piłkarz, to jedynie mała część produktów z tego domu mody. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej o Calvinie Klein.

Krótka biografia

Calvin Klein urodził się w roku 1942. Droga jego kariery rozpoczęła się w latach 60-tych, kiedy studiował w Fashion Instytute of Technology w Nowym Jorku. Już w roku 1968 Klein rozpoczął promowanie swojej własnej marki – zaczął jednak tylko od projektowania płaszczy. Od 1971 roku zaczęło się to zmieniać, a sam projektant rozpoczął przygodę z projektowaniem ubrań dla kobiet i mężczyzn.
Nie każdy wie, że w 2002 roku marka została sprzedana – kupiła ją korporacja Phillipsa – Van Heusena. Dzisiaj kieruje nią Fransisco Costa, który utrzymuje styl podobny do tego, który promował sam Calvin Klein.

Przełomowe momenty

Jednym z najbardziej przełomowych momentów dla popularności marki był ten, w którym Calvin Klein zdecydował się na reklamę swojego kultowego produktu – dżinsów, w mediach (a konkretnie, w telewizji). W krótkim spocie reklamowym wystąpiła Brooke Shields, która zadała wówczas sugestywne pytanie do kamery: „Czy wiesz, co znajduje się między mną a moimi calvinami? Nic”. Dzięki reklamie popularność marki bardzo szybko wzniosła się na wyżyny.
Marka dzisiaj
Marka Calvin Klein nie jest tak popularna, jak Dior czy Chanel, ale z całą pewnością można stwierdzić, że leży na „górnej półce” wśród marek modowych. Czym charakteryzuje się dzisiaj jej styl:

  • Sukienki, które produkowane są pod kierownictwem Francisco Costy, to kreacje pozornie naiwne i proste – tak było na przykład w kolekcji z 2011 roku. Projektant stawia na jasne kolory, prosty krój i minimalizm w dodatkach.
  • Powszechnie znana jest skromna paleta barw, której używa się w tym właśnie domu mody. Jest to biały, szary, kremowy, granatowy i czarny. O ile zdarzają się czasem wyjątki, o tyle wszystkie ubrania są raczej w stonowanych odcieniach.
  • W firmie zwraca się uwagę na duży minimalizm. Ubrania muszą być luźne i wygodne, ale przy bardzo eleganckie i „wielkomiejskie”.
  • Jeśli ktoś szuka sukni czy damskiego garnituru wzbogaconego licznymi dodatkami, to z całą pewnością nie znajdzie go w tym domu mody.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Calvin Klein został zaliczony przez magazyn „Time” do 25-ciu najbardziej wpływowych Amerykanów (w 1996 roku)? Zdobył też wiele cennych nagród za swoje projekty.

Klasa, klasa i jeszcze raz – klasa. Tak właśnie można opisać styl Calvina Kleina. Jeśli więc nie wiesz, co założyć, a chcesz być elegancka – zdecyduj się na ubrania od tego właśnie projektanta.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top