Sklep Dior

Reklama

Dowiedz się i ty, w jaki sposób zaczynał swoją karierę najsłynniejszy projektant świata i jak jego działania przełożyły się na dzisiejsze produkty z tej niezwykle znanej linii.

Krótkie fakty z życia

Christian Dior urodził się w roku 1905 i zmarł w wieku 52 lat. Jego znane działania na rynku mody zaczęły się w roku 1947, kiedy po wojnie pokazał on światu swoją pierwszą kolekcję. Stała się ona synonimem walki o kobiecość – w tamtych czasach racjonowano bowiem ubrania, a Dior wykorzystywał je w sposób niezwykle rozrzutny.
Dior stawiał na zróżnicowanie w wielu swoich kolekcjach. Pierwsze z nich bardzo mocno podkreślały kobiece kształty – stawiano na bardzo mocno podkreśloną talię oraz rozkloszowany dół spódnicy. W kolejnych pracach Dior zmieniał już znacząco kierunek stylizacji – pojawiały się kreacje określane linią Princess, linię H (z obniżoną talią), linię A (w której akcent położony był na ramiona), na końcu pojawiła się linia, której nadano nazwę Spindle, czyli wrzeciono.
Jednak z ostatnich kolekcji Diora była już ukierunkowana w stronę nowoczesności. Przykładem był dwuczęściowy, wełniany kostium z wychodzącymi, prostymi klapami marynarki, wydłużony rząd guzików oraz ołówkowa spódnica. Kreacja ta powstała w roku 1956, rok później ten wielki projektant zmarł.

Ważne momenty w dziejach marki

Firma Diora miała kilka ważnych dla siebie momentów. Warto je przypomnieć:

  • Po odejściu Diora bardzo szybko ( w ciągu dziewięciu tygodni) zaprojektowano nową kolekcję – stworzył ją asystent wielkiego projektanta, Yves Saint Laurent. Kreacje miały linię trapezową i wywołały zachwyt.
  • W 1960 roku Yves Saint Laurent stworzył kolekcje Beat Look. Niestety, nie przypadła ona do gustu kierownictwu i gdy młody projektant dostał powołanie do wojska, nikt go nie zatrzymywał. Laurenta zastąpił Marc Bohan – pełnił on rolę dyrektora kreatywnego do roku 1989 i w latach tych umocnił pozycję firmy Dior.
  • W roku 1997 dom mody Dior obchodził 50-lecie istnienia. Wtedy też początkujący dyrektor kreatywny, John Galliano, zaprezentował swoją pierwszą kolekcję w Grand Hotelu w Paryżu. Zdarzenie było o tyle fascynujące, że wnętrza udekorowano na wzór sali pokazowej Christiana Diora z lat 40-tych.

Dior dzisiaj

Kolekcje Diora były „od zawsze” przede wszystkim teatralne. Kunsztowne, eleganckie, bogate, ale… niewygodne. Odkąd jednak projektuje w niej Raf Simons, wszystko ma się zmienić. Projektant wyraża bowiem ubolewanie nad odejściem od pierwotnego stylu Diora i zamiłowaniem do tworzenia nietypowych, oderwanych od rzeczywistości kreacji. Obecnie powoli ulega to zmianom, czego przykładem ma być między innymi powrót rozkloszowanych spódnic w kolekcjach.

Dior to nazwisko, które wzbudza zachwyt. Dlaczego? Bo to klasa, piękno, szyk i bogactwo. Jeśli tylko cię na to stać, kup sobie choć mały drobiazg od tego projektanta – sama świadomość jego posiadania sprawi, że poczujesz się bardziej modna.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Christian Dior 0 (0)