Wielcy projektanci: Christian Dior

Reklama

Znający historię wiedzą, że za niektórymi sławnymi nazwiskami nie kryją się łatwe sukcesy, ale długotrwałe, utrudnione dążenie do celu. Tak właśnie działał Christian Dior.

Sklep Dior

Dowiedz się i ty, w jaki sposób zaczynał swoją karierę najsłynniejszy projektant świata i jak jego działania przełożyły się na dzisiejsze produkty z tej niezwykle znanej linii.

Krótkie fakty z życia

Christian Dior urodził się w roku 1905 i zmarł w wieku 52 lat. Jego znane działania na rynku mody zaczęły się w roku 1947, kiedy po wojnie pokazał on światu swoją pierwszą kolekcję. Stała się ona synonimem walki o kobiecość – w tamtych czasach racjonowano bowiem ubrania, a Dior wykorzystywał je w sposób niezwykle rozrzutny.
Dior stawiał na zróżnicowanie w wielu swoich kolekcjach. Pierwsze z nich bardzo mocno podkreślały kobiece kształty – stawiano na bardzo mocno podkreśloną talię oraz rozkloszowany dół spódnicy. W kolejnych pracach Dior zmieniał już znacząco kierunek stylizacji – pojawiały się kreacje określane linią Princess, linię H (z obniżoną talią), linię A (w której akcent położony był na ramiona), na końcu pojawiła się linia, której nadano nazwę Spindle, czyli wrzeciono.
Jednak z ostatnich kolekcji Diora była już ukierunkowana w stronę nowoczesności. Przykładem był dwuczęściowy, wełniany kostium z wychodzącymi, prostymi klapami marynarki, wydłużony rząd guzików oraz ołówkowa spódnica. Kreacja ta powstała w roku 1956, rok później ten wielki projektant zmarł.

Ważne momenty w dziejach marki

Firma Diora miała kilka ważnych dla siebie momentów. Warto je przypomnieć:

  • Po odejściu Diora bardzo szybko ( w ciągu dziewięciu tygodni) zaprojektowano nową kolekcję – stworzył ją asystent wielkiego projektanta, Yves Saint Laurent. Kreacje miały linię trapezową i wywołały zachwyt.
  • W 1960 roku Yves Saint Laurent stworzył kolekcje Beat Look. Niestety, nie przypadła ona do gustu kierownictwu i gdy młody projektant dostał powołanie do wojska, nikt go nie zatrzymywał. Laurenta zastąpił Marc Bohan – pełnił on rolę dyrektora kreatywnego do roku 1989 i w latach tych umocnił pozycję firmy Dior.
  • W roku 1997 dom mody Dior obchodził 50-lecie istnienia. Wtedy też początkujący dyrektor kreatywny, John Galliano, zaprezentował swoją pierwszą kolekcję w Grand Hotelu w Paryżu. Zdarzenie było o tyle fascynujące, że wnętrza udekorowano na wzór sali pokazowej Christiana Diora z lat 40-tych.

Dior dzisiaj

Kolekcje Diora były „od zawsze” przede wszystkim teatralne. Kunsztowne, eleganckie, bogate, ale… niewygodne. Odkąd jednak projektuje w niej Raf Simons, wszystko ma się zmienić. Projektant wyraża bowiem ubolewanie nad odejściem od pierwotnego stylu Diora i zamiłowaniem do tworzenia nietypowych, oderwanych od rzeczywistości kreacji. Obecnie powoli ulega to zmianom, czego przykładem ma być między innymi powrót rozkloszowanych spódnic w kolekcjach.

Dior to nazwisko, które wzbudza zachwyt. Dlaczego? Bo to klasa, piękno, szyk i bogactwo. Jeśli tylko cię na to stać, kup sobie choć mały drobiazg od tego projektanta – sama świadomość jego posiadania sprawi, że poczujesz się bardziej modna.