Wielcy projektanci: Christian Lacroix

Reklama

Okrzyknięty następcą Christiana Diora, słynący z ekstrawagancji i skomplikowanego zestawiania kolorów – Christian Lacroix z pewnością nie jest „jakimś tam” projektantem, ale wybitną osobistością w świecie mody.

Jeśli zatem jeszcze nie znasz ciekawych faktów z jego życia – koniecznie to zmień.

Krótka biografia

Christian Lacroix urodził się w 1951 roku w Arles we Francji. W 1986 roku stał się głównym projektantem w domu mody Jeana Patou. Swoją debiutancką kolekcję pokazał w 1987 – dominowały w niej gorsety, fiszbiny oraz bogate zdobnictwo.
Niestety, jego dom mody nigdy nie przyniósł wielkich zysków.Najpierw niepowodzenie przyniosły perfumy Lacroix, potem dżinsy i ubrania gotowe. W 2005 projektant sprzedał markę firmie Falic Group, która ogłosiła upadłość cztery lata później – Lacroix stracił tym samym kontrolę nad marką, która sygnowana jest jego nazwiskiem.

Przegląd kolekcji

Lacroix, mimo niepowodzenia swojego domu mody, stworzył wiele interesujących kolekcji. Warto do nich wrócić.

    • 1986 – Le pouf

„Le pouf”, czyli spódniczka – bombka, która natychmiast zdobyła uznanie całego świata. Za ówczesną kolekcję Lacroix otrzymał nagrodę De d’Or (Złoty Naparstek), którą przyznawano za najlepsze kolekcje roku.

    • 1987 – debiut projektanta

Kropki, paski i bogactwo– tak można w skrócie opisać debiutancką kolekcję Christiana Lacroix. Linia miała ponad sześćdziesiąt kreacji.

    • 1996 – stonowanie

Prawie dziesięć lat później Lacroix znacznie zmniejsza poziom bogactwa w swojej kolekcji i czerpie z katolickich wyobrażeń na temat południa Europy. Surowe i piękne kreacje szybko zdobyły głosy uznania.

    • 1999 – oryginalna suknia ślubna

Swoją kolekcję wykwintnego krawiectwa projektant zakończył tradycyjnie – suknią ślubną. Jednocześnie okazał się bardzo odważny, ponieważ jego kreacja znacznie odstawała od wszystkich innych tego typu– naszyte serduszka z biżuterii, czerwone akcenty oraz welon zastąpiony czymś w rodzaju pierzastych liści nie spotkały się z pochwałami.

    • 2004 – Pucci w wersji Lacroix

Wielobarwne wzory Pucciego znane są wszystkim, ale dziesięć lat temu Lacroix postanowił nadać im świeższy wygląd, interpretując je na swój sposób. Stworzył między innymi oryginalną, rozciętą do uda halkę, górę z czarną obwódką oraz lekką narzutką. Efekt był naprawdę imponujący.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że Christian Lacroix stworzył dwa zapachy dla firmy kosmetycznej Avon? Są to damski „Rouge” i męski „Noir”.

Jeśli nie stać cię na ubrania marki sygnowanej tym słynnym nazwiskiem, to spróbuj chociaż perfum, które stworzył ten wybitny projektant. To zapach sukcesu!