Wielcy projektanci: Gabrielle „Coco” Chanel

Wielcy projektanci: Gabrielle „Coco” Chanel

Chanel – czy jakiekolwiek inne nazwisko wzbudza tak wielką ekscytację u wielbicielek mody? Jeśli i ty czujesz przyjemne ciarki na samą myśl o ubraniach tej projektantki, musisz poznać ją… bliżej.

Sklep Chanel

Reklama

Jak powstała kariera tej projektantki? Jak przebiegała historia firmy? I jakie są dzisiaj wytwory sygnowane nazwiskiem Chanel? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

O projektantce

Gabrielle „Coco” Chanel urodziła się w roku 1883 i zmarła w 1971. Jej kariera rozpoczęła się od otwarcia sklepu w Deauville, gdzie zaczęła szyć swoje pierwsze ubrania. Kolejnym krokiem na ścieżce jej kariery było założenie własnej pracowni krawieckiej – projektantka uczyniła to w Paryżu, przy Rue Cambon. Niestety, dobrą passę przerwała druga wojna światowa. Po jej zakończeniu, projektantka znowu otworzyła swój dom mody, przeciwstawiając się ogólnie panującym kanonom.

Ważne momenty marki Chanel

Gabrielle „Coco” Chanel stworzyła wielkie, modowe imperium. Jak to zwykle bywa, na drodze do popularności marki pojawiło się wiele wydarzeń, zwanymi „kamieniami milowymi”.

  • W 1926 roku Coco Chanel zaprojektowała i zaprezentowała sukienkę zwaną „małą czarną”. Sukienka była prosta, bardzo klasyczna i niezwykle elegancka. Bardzo szybko stała się przedmiotem kultu.
  • Kolejny ważny moment w karierze Chanel nastąpił w roku 1954, kiedy to projektantka po raz kolejny otwierała swój dom mody. Chanel zaprezentowała wówczas bardzo klasyczny kostium z rozpinanym sweterkiem. Ta kreacja, prosta i zarazem niezwykle wręcz elegancka, stała się symbolem kobiecego szyku.
  • Niedługo po odejściu Coco Chanel, jej dom mody zmierzał ku upadkowi. Wszystko zmieniło się, kiedy odejściu właściciele firmy zatrudnili Karla Legerfelda na stanowisko dyrektora artystycznego. W 1984 roku projektant ten zupełnie odświeżył markę – pozostawiając tylko kilka charakterystycznych dla Coco Chanel detali.

Styl Chanel dzisiaj

Coco Chanel powiedziała kiedy podobno: „Moda przemija, styl pozostaje”. Jaki zatem styl obecnie prezentuje nam dom mody Chanel?
Przede wszystkim, jest to nadal styl dosyć prosty i skromny, nawiązujący do elegancji. Krótkie żakiety, spódniczki o kroju litery A, żakardowe tkaniny – wszystko to wciąż znajdziemy w kolekcjach Chanel.
Jednocześnie najnowszym kolekcjom nie brakuje innowacyjności. Oryginalne, długie płaszcze z owczej skóry, futrzane wykończenia, metaliczne tweedy i żywe motywy kwiatowe, a także nieobrębione tkaniny – to nowości, które zostały już wprowadzone przez nowe kierownictwo firmy.
Dom mody Chanel ma dzisiaj dwa, bardzo symboliczne produkty – to kultowa torebka 2.55 (nazwa wywodzi się od daty jest produkcji – luty 1955) oraz znane wszystkim perfumy Chanel no 5.

Ach, Chanel… któż by cię nie kochał? Pamiętaj – jeśli tylko gdziekolwiek w sklepie vintage znajdziesz ubranie z logo Chanel, nie myśl za długo i po prostu kupuj.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top