Sklep Chanel

Reklama

Jak powstała kariera tej projektantki? Jak przebiegała historia firmy? I jakie są dzisiaj wytwory sygnowane nazwiskiem Chanel? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

O projektantce

Gabrielle „Coco” Chanel urodziła się w roku 1883 i zmarła w 1971. Jej kariera rozpoczęła się od otwarcia sklepu w Deauville, gdzie zaczęła szyć swoje pierwsze ubrania. Kolejnym krokiem na ścieżce jej kariery było założenie własnej pracowni krawieckiej – projektantka uczyniła to w Paryżu, przy Rue Cambon. Niestety, dobrą passę przerwała druga wojna światowa. Po jej zakończeniu, projektantka znowu otworzyła swój dom mody, przeciwstawiając się ogólnie panującym kanonom.

Ważne momenty marki Chanel

Gabrielle „Coco” Chanel stworzyła wielkie, modowe imperium. Jak to zwykle bywa, na drodze do popularności marki pojawiło się wiele wydarzeń, zwanymi „kamieniami milowymi”.

  • W 1926 roku Coco Chanel zaprojektowała i zaprezentowała sukienkę zwaną „małą czarną”. Sukienka była prosta, bardzo klasyczna i niezwykle elegancka. Bardzo szybko stała się przedmiotem kultu.
  • Kolejny ważny moment w karierze Chanel nastąpił w roku 1954, kiedy to projektantka po raz kolejny otwierała swój dom mody. Chanel zaprezentowała wówczas bardzo klasyczny kostium z rozpinanym sweterkiem. Ta kreacja, prosta i zarazem niezwykle wręcz elegancka, stała się symbolem kobiecego szyku.
  • Niedługo po odejściu Coco Chanel, jej dom mody zmierzał ku upadkowi. Wszystko zmieniło się, kiedy odejściu właściciele firmy zatrudnili Karla Legerfelda na stanowisko dyrektora artystycznego. W 1984 roku projektant ten zupełnie odświeżył markę – pozostawiając tylko kilka charakterystycznych dla Coco Chanel detali.

Styl Chanel dzisiaj

Coco Chanel powiedziała kiedy podobno: „Moda przemija, styl pozostaje”. Jaki zatem styl obecnie prezentuje nam dom mody Chanel?
Przede wszystkim, jest to nadal styl dosyć prosty i skromny, nawiązujący do elegancji. Krótkie żakiety, spódniczki o kroju litery A, żakardowe tkaniny – wszystko to wciąż znajdziemy w kolekcjach Chanel.
Jednocześnie najnowszym kolekcjom nie brakuje innowacyjności. Oryginalne, długie płaszcze z owczej skóry, futrzane wykończenia, metaliczne tweedy i żywe motywy kwiatowe, a także nieobrębione tkaniny – to nowości, które zostały już wprowadzone przez nowe kierownictwo firmy.
Dom mody Chanel ma dzisiaj dwa, bardzo symboliczne produkty – to kultowa torebka 2.55 (nazwa wywodzi się od daty jest produkcji – luty 1955) oraz znane wszystkim perfumy Chanel no 5.

Ach, Chanel… któż by cię nie kochał? Pamiętaj – jeśli tylko gdziekolwiek w sklepie vintage znajdziesz ubranie z logo Chanel, nie myśl za długo i po prostu kupuj.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Gabrielle „Coco” Chanel 0 (0)