Wielkie marki: Dolce & Gabbana

Reklama

Lamparcie wzory, gorsetowe suknie i przezroczystości w bieliznach – z takimi ubraniami kojarzy się luksusowa marka Dolce & Gabbana. Prawdziwe znawczynie stylu powinny jednak wiedzieć znacznie więcej!

Sklep Dolce & Gabbana

Uściślając – warto poznać historię firmy oraz zapoznać się z różnymi ciekawostkami – jak na przykład z datami wprowadzenia poszczególnych elementów do różnych kolekcji. Co skrywa się za tak dobrze znanymi literami D & G?

Krótka historia firmy

Marka Dolce & Gabbana powstała dzięki spotkaniu dwóch wielkich osobistości: Domenico Dolce (ur. w 1958 roku) oraz Stefano Gabbana (ur. w 1962 roku). Pierwsza kolekcja tego niezwykłego duetu została zaprezentowana w 1985 roku i od razu były to ubrania dla kobiet. Kilka lat później projektanci powiększyli zasięg swoich kolekcji o bieliznę i stroje kąpielowe, a w latach 90-tych zdecydowali się również na stroje dla panów. W tych samych lat pod znakiem marki powstały szale, perfumy i krawaty – wszystkie dodatki przyjęte zostały z entuzjazmem.

Różne projekty w różnych latach

W ciągu wielu lat istnienia marki wielokrotnie zdarzało się, że kreacje Dolce & Gabbany były zaskakujące, czasem nawet skandalizujące. Warto się im przyjrzeć:

    • 1992 – kolekcja bezpruderyjna

We wczesnych latach 90-tych Dolce & Gabbana zaprezentowali kolekcję, która z jednej strony budziła zachwyt, z drugiej – zgorszenie. Projektanci zdawali się balansować na granicy dobrego smaku. Bielizna, którą pokazali, zdawała się być stworzona tylko w jednym celu, a dominującym kolorem była, jak można się domyślić, intensywna czerwień.

    • 1999 – pełen kontrast

Na zakończenie lat 90-tych projektanci pokusili się o stworzenie kolekcji pełnej zupełnie sprzecznych elementów. Przykładem tego było zestawienie krótkiej spódniczki w pięknymi haftami oraz włochatego topu. Choć w tej kolekcji wszystko wydaje się być z innej „bajki”, to efekt był oczywiście zachwycający.

    • 2004 – hołd dla filmu

W tym właśnie roku zaprezentowano kolekcję, która z uwagi na scenografię była zupełnie inna od reszty. Dolce i Gabbana postanowili bowiem, że oddadzą hołd filmowi „Słodkie życie” z roku 1960. Scenografia zawierała nawet tak drobne szczegóły, jak miniaturowa kopia fontanny di Trevi.

    • 2009 – suknia, którą zachwycił się świat

Swoją oryginalność ci wielcy projektanci zaprezentowali ponownie w roku 2009, kiedy to pokazali światu suknię z wielkim nadrukiem Marylin Monroe. Kreacja była bardzo „bogata”, zarówno pod względem ilości użytego materiału, jak i dodatków.

    • 2010 – bielizna na górze

Cztery lata temu marka Dolce & Gabbana zaproponowała kolekcję, która szybko zdobyła akceptację i która stała się przykładem subtelnej elegancji marki. Mianowicie, było to połączenie delikatnych kwiatów, lamparcich cętek oraz czarnej koronki – czyli strój, który przywodził na myśl bieliznę.

Czy wiesz, że…?

Od 1994 roku trwa nieustanna współpraca Madonny, znanej piosenkarki, z firmą Dolce & Gabbana. Wszystko zaczęło się od tego, że Madonna zaczęła nosić ubrania firmy podczas swojego tournée „Girlie Show World Tour”. W 2010 roku Madonna nawet zaprojektowała trzy pary okularów do kolekcji ulubionych projektantów.
W 2000 roku Stefano Gabbana przyznał, że jest w wieloletnim związku z Domenico Dolce. Para jednak rozstała się 2005 roku – nadal jednak razem pracują.

Dolce & Gabbana – dla prawdziwych wielbicielek mody nie ma drugiego tak pięknego zestawienia nazwisk!