Wielcy projektanci: Dries Van Noten

Reklama

Niektórzy projektanci skupiają się przede wszystkim na szokowaniu. Inni – na zabawie modą. Jeszcze inni z kolei – i do nich należy Dries Van Noten, koncentrują się na kolorach.

Zamiłowanie do łączenia barw i różnych motywów na tkaninach sprawiło, że projektant zyskał sławę. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się jego projektom.

Biografia

Dries Van Noten urodził się w roku 1958. Droga jego kariery od początku była dość „sprecyzowana” ze względu na historię rodzinną. Ojciec Van Notena handlował odzieżą, a dziadek projektanta był krawcem.
W 1976 roku młody Van Noten rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Już sześć lat po skończeniu szkoły pokazał swoją pierwszą kolekcję podczas London’s Fashion Week.
Na początku lat 90-tych, gdy zapanowała moda na minimalizm, popyt na żywe i bogate kreacje Van Notena nieco przygasł. Zmieniało się to jednak już od roku 2000.
Warto dodać, że w 2008 roku projektant zdobył międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Amerykańskich Projektantów Mody.

Przegląd kolekcji

Jakie dokładnie były kolekcje, które uczyniły tego projektanta sławnym? Sprawdziliśmy to.

    • 1996 – jedwab i kolory

Wszystko, co zaprezentował Van Noten w latach 90-tych, było wzorzyste i kolorowe. Kółeczka, paski, wzorki, spirale– w dodatku każdy z tak żywych elementów połączony był z innym – równie wzorzystym.
Oprócz wyraźnego zafascynowania projektanta wzorami zwrócono uwagę również na fakt, że zaprezentowane stroje sprawiały wrażenie niezwykle wręcz… wygodnych.

    • 2005 – 50-ta kolekcja

To właśnie dziewięć lat temu projektant świętował wydanie swojej pięćdziesiątej kolekcji. Pierwsza kreacja, która wówczas pojawiła się na wybiegu, była jednak zupełnym zaskoczeniem. Zupełnie biały zestaw stworzony z luźnej bluzki i plisowanej spódnicy było zaprzeczeniem miłości do wzorów, jaką zawsze prezentował projektant. Jak się jednak okazało, była to jedynie „baza” dla reszty projektów – które oczywiście były już bardzo żywe i charakterystyczne.

    • 2008 – motywy zamiast wzorów

Sześć lat temu projektant postawił na delikatną nowość, którą było łagodniejsze łączenie barw i postawienie głównie na motywy, a nie wzory. Całość była klasyczna i niezwykle wręcz elegancka.

Dries Van Noten dzisiaj

Czy w swoich najnowszych projektach Van Noten również daje upust swojej kolorowej wyobraźni? Sprawdziliśmy to.
W propozycjach na jesień/zimę 2014/2015 znajduje się zdecydowanie więcej minimalizmu. Kolory są znacznie bardziej przygaszone, dominują fiolety i odcienie butelkowej zieleni oraz czernie.
Oczywiście wzory, często łączone w absurdalny sposób, nadal są ważną częścią kolekcji. Pojawiają się na sukienkach, płaszczach, spodniach czy włochatych swetrach. Całość nie jest już tak „żywa” i „szalona”, jak w poprzednich latach, ale z całą pewnością wciąż widać zafascynowanie kolorami.

Ciekawostki

Ubrania Van Notena sprzedawane są w ponad 500 sklepach na całym świecie. On sam jest jednocześnie właścicielem… pięciu butików.

Nazwisko Van Noten brzmi poważnie – ale wystarczy tylko zerknąć na kreacje tego projektanta, aby zorientować się, że powaga czy surowość to ostatnie słowa, jakie mogą opisywać jego twórczy styl.