Wielkie marki: Hugo Boss

Wielkie marki: Hugo Boss

W przypadku niektórych firm słowo „marka” jest zdecydowanie niewłaściwym i zbyt skromnym określeniem. Tak jest również z „Hugo Boss” – znacznie bardziej pasuje tutaj bowiem słowo „imperium”.

Sklep Hugo Boss w Berlinie

Reklama

O trafności tego wniosku może świadczyć chociażby fakt, że obroty tej firmy znacznie przekraczają pół miliarda dolarów. Oraz to, że nazwę marki zna… chyba każdy.

Historia firmy

Firma Hugo Boss została założona w roku 1923 w Metzingen w Niemczech przez – jakże by inaczej, Hugo Bossa. Na początku w firmie produkowano tylko i wyłącznie ubrania robocze oraz mundury. Jednak już w 1953 roku wprowadzono nowość w postaci ubrań męskich klasy średniej. Z czasem projektanci firmy zaczęli używać modnych tkanin i ciekawych kolorów, czyli inspirować się Cardinem – i to było bardzo dobre posunięcie.

Ważne momenty w dziejach marki

Jak w każdej marce na wysokim poziomie, tak i w firmie Hugo Boss dochodziło do pewnych „przewrotów” – czyli decyzji, które zmieniały w jakiś sposób oblicze marki.

  • W latach 80-tych firma Hugo Boss, wraz z marką Paul Smith spopularyzował kanon yuppie, czyli młodego profesjonalisty z wielkiego miasta. Choć koncepcja ta została wyśmiana w książce Toma Wolfe’a, szybko stała się bardzo popularna.
  • W 1993 roku pod rządami Petera Littmana doszło do zmian w całej firmie. Przede wszystkim, zmieniono stare logo i zastąpiono je aż trzema nowymi. Pierwsze: „Boss”, było przeznaczone dla najbardziej znanych i popularnych kolekcji. Drugie, czyli „Hugo”, zarezerwowano dla ubrań przeznaczonych dla młodszych mężczyźni w końcu Baldessarini, które przeznaczone było dla ubrań szytych na miarę.
  • W latach 90-tych wprowadzono pierwszą kolekcję dla kobiet.

Hugo Boss dzisiaj

Hugo Boss to dzisiaj jedna z największych marek na świecie. Chociaż projektant (który zmarł w roku 1948) zaczynał od tworzenia tylko i wyłącznie męskich ubrań, to te dla kobiet są dzisiaj niepodważalnie olbrzymim źródłem przychodów firmy. Warto zatem wiedzieć, jaki jest dzisiaj Hugo Boss dla damskiej części klienteli.
Przede wszystkim, stawia się na jakość – kreacje Hugo Bossa są niepodważalnie dobre gatunkowo, a do produkcji używa się drogich i idealnie wykrojonych materiałów.
Niektóre ubrania z linii dla kobiet wzorowane są na męskich stylizacjach – jest tak na przykład w przypadku spódnic, które mają na sobie prążki. Wyglądają jak uszyte z męskiego garnituru.
W kolekcjach Hugo Bossa stawia się głównie na elegancję. Znajdziemy tu ubrania bardzo klasyczne, stonowane, niezwykle dopasowane kolorystycznie – ale raczej bez szaleństwa.

Ciekawostki

Nie wszyscy wiedzą, że na przełomie lat 80 i 90 nabywcą dużych pakietów firmy został Akira Akagi. Niestety, niedługo potem został aresztowany i marka musiała zostać sprzedana – wykupił ją Marzotto, dzięki któremu właśnie powstało nowe logo w trzech wersjach oraz wprowadzono damską kolekcję. Nieszczęśliwy los Akiry Akagi okazał się być bardzo korzystny dla marki.

Kiedy dzisiaj patrzymy na wyjątkowe, damskie kreacje od Hugo Bossa, aż trudno uwierzyć, że damskie kolekcje zostały wprowadzone tak późno do tej właśnie firmy. To jednak już nie jest takie ważne, najważniejsze jest bowiem, że te ubrania już istnieją!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top