Sklep Jean Paul Gaultier

Reklama

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym szczególnie zasłynął ten wyjątkowy projektant, koniecznie musisz to zmienić. I przy okazji poznać jego najsławniejsze kolekcje.

Garść faktów

Jean Paul Gaultier należy do wąskiego grona projektantów, których z pewnością można nazwać samorodnymi talentami. Już w wieku siedemnastu lat został zatrudniony u Pierre’a Cardina – a wszystko dzięki swoim niezwykłym szkicom. Następnie pracował u Jacquesa Esterela, Jeana Patou, w końcu, we współpracy z firmą Mayagor, stworzył własną markę.
Tworzył dla wielkich gwiazd – jak na przykład dla Madonny czy Kylie Minogue. Do 2010 roku pełnił funkcję dyrektora kreatywnego w firmie Hermes.

Wyjątkowe kolekcje

Niemalże każda kolekcja Gaultiera była wyjątkowa. Niektóre jednak stały się kultowe i bardziej znane. Warto je przypomnieć.

    • 1984 – stożkowe miseczki

Goultier od razu staje się awangardowy. W roku 1984 prezentuje on swoją niezwykłą kolekcję, która zachwyca i bulwersuje. Bez wątpienia wszystko za sprawą wystających miseczek biustonosza w kształcie stożków, które zostały zapamiętane na wiele lat. Warto dodać, że wysławiła je także Madonna.

    • 1985 – przełamanie kodów społecznych

Gaultier ubiera mężczyzn w spódnice! Oczywiście w szkocką kratę, aby zredukować porównanie do kobiecego stroju. Niemniej, dla odbiorców było to coś zupełnie nowego i ciekawego.

    • 1997 – czarna panna młoda

To pierwsza kolekcja haute couture Gaultiera. Pełna wspaniałych kreacji, dekadencji i oczywiście – kontrowersji. Awangardowa, czarna suknia panny młodej przynosiła oczywiście myśli o żałobie.

    • 2003 – a’la tatuaż

Gaultier znów szokuje – tym razem prezentuje jednoczęściowe trykoty, które wyglądają jak olbrzymie tatuaże na całym ciele. Projektant jednocześnie pokazuje swoje oryginalne poczucie humoru, prezentując trykot z czerwonym sercem, otoczonym grafiką żył i tętnic.

    • 2007 – religia

Kolejna zaskakująca kolekcja. Tym razem Gultier tworzy suknie nawiązujące do religijnej ikonografii, oczywiście w kolekcji haute couture. Wizerunki aniołów na tiulowych sukniach, kreacje zwieńczona szklanymi aureolami czy dwurzędowe spodnium – Gaulier w czystej postaci.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Gaultier ma tendencje do wyróżniania gorsetów? Wszystko za sprawą fascynacji z dzieciństwa, kiedy to projektant ujrzał łososioworóżowy gorset swojej babki i się nim zachwycił.

Oryginalny, wybitny, cudowny! Jeśli i ty masz ochotę wykrzyczeć tak na widok projektów Gaultiera, to koniecznie powinnaś mieć coś z jego kolekcji. Wystarczy chociaż drobny element biżuterii, choć sukienka czy spodnie byłyby z pewnością mile widziane.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Jean Paul Gaultier 0 (0)