Wielcy projektanci: Jean Paul Gaultier

Wielcy projektanci: Jean Paul Gaultier

Prześmiewczy, kontrowersyjny i oryginalny – tak można opisać tego wybitnego projektanta. Niektórych zachwyca, innych szokuje, jednak bez wątpienia wciąż jest na ustach wszystkich. Kto? Oczywiście Jean Paul Gaultier.

Sklep Jean Paul Gaultier

Reklama

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym szczególnie zasłynął ten wyjątkowy projektant, koniecznie musisz to zmienić. I przy okazji poznać jego najsławniejsze kolekcje.

Garść faktów

Jean Paul Gaultier należy do wąskiego grona projektantów, których z pewnością można nazwać samorodnymi talentami. Już w wieku siedemnastu lat został zatrudniony u Pierre’a Cardina – a wszystko dzięki swoim niezwykłym szkicom. Następnie pracował u Jacquesa Esterela, Jeana Patou, w końcu, we współpracy z firmą Mayagor, stworzył własną markę.
Tworzył dla wielkich gwiazd – jak na przykład dla Madonny czy Kylie Minogue. Do 2010 roku pełnił funkcję dyrektora kreatywnego w firmie Hermes.

Wyjątkowe kolekcje

Niemalże każda kolekcja Gaultiera była wyjątkowa. Niektóre jednak stały się kultowe i bardziej znane. Warto je przypomnieć.

    • 1984 – stożkowe miseczki

Goultier od razu staje się awangardowy. W roku 1984 prezentuje on swoją niezwykłą kolekcję, która zachwyca i bulwersuje. Bez wątpienia wszystko za sprawą wystających miseczek biustonosza w kształcie stożków, które zostały zapamiętane na wiele lat. Warto dodać, że wysławiła je także Madonna.

    • 1985 – przełamanie kodów społecznych

Gaultier ubiera mężczyzn w spódnice! Oczywiście w szkocką kratę, aby zredukować porównanie do kobiecego stroju. Niemniej, dla odbiorców było to coś zupełnie nowego i ciekawego.

    • 1997 – czarna panna młoda

To pierwsza kolekcja haute couture Gaultiera. Pełna wspaniałych kreacji, dekadencji i oczywiście – kontrowersji. Awangardowa, czarna suknia panny młodej przynosiła oczywiście myśli o żałobie.

    • 2003 – a’la tatuaż

Gaultier znów szokuje – tym razem prezentuje jednoczęściowe trykoty, które wyglądają jak olbrzymie tatuaże na całym ciele. Projektant jednocześnie pokazuje swoje oryginalne poczucie humoru, prezentując trykot z czerwonym sercem, otoczonym grafiką żył i tętnic.

    • 2007 – religia

Kolejna zaskakująca kolekcja. Tym razem Gultier tworzy suknie nawiązujące do religijnej ikonografii, oczywiście w kolekcji haute couture. Wizerunki aniołów na tiulowych sukniach, kreacje zwieńczona szklanymi aureolami czy dwurzędowe spodnium – Gaulier w czystej postaci.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Gaultier ma tendencje do wyróżniania gorsetów? Wszystko za sprawą fascynacji z dzieciństwa, kiedy to projektant ujrzał łososioworóżowy gorset swojej babki i się nim zachwycił.

Oryginalny, wybitny, cudowny! Jeśli i ty masz ochotę wykrzyczeć tak na widok projektów Gaultiera, to koniecznie powinnaś mieć coś z jego kolekcji. Wystarczy chociaż drobny element biżuterii, choć sukienka czy spodnie byłyby z pewnością mile widziane.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Jean Paul Gaultier 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top