Wielcy projektanci: Jean Paul Gaultier

Reklama

Prześmiewczy, kontrowersyjny i oryginalny – tak można opisać tego wybitnego projektanta. Niektórych zachwyca, innych szokuje, jednak bez wątpienia wciąż jest na ustach wszystkich. Kto? Oczywiście Jean Paul Gaultier.

Sklep Jean Paul Gaultier

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym szczególnie zasłynął ten wyjątkowy projektant, koniecznie musisz to zmienić. I przy okazji poznać jego najsławniejsze kolekcje.

Garść faktów

Jean Paul Gaultier należy do wąskiego grona projektantów, których z pewnością można nazwać samorodnymi talentami. Już w wieku siedemnastu lat został zatrudniony u Pierre’a Cardina – a wszystko dzięki swoim niezwykłym szkicom. Następnie pracował u Jacquesa Esterela, Jeana Patou, w końcu, we współpracy z firmą Mayagor, stworzył własną markę.
Tworzył dla wielkich gwiazd – jak na przykład dla Madonny czy Kylie Minogue. Do 2010 roku pełnił funkcję dyrektora kreatywnego w firmie Hermes.

Wyjątkowe kolekcje

Niemalże każda kolekcja Gaultiera była wyjątkowa. Niektóre jednak stały się kultowe i bardziej znane. Warto je przypomnieć.

    • 1984 – stożkowe miseczki

Goultier od razu staje się awangardowy. W roku 1984 prezentuje on swoją niezwykłą kolekcję, która zachwyca i bulwersuje. Bez wątpienia wszystko za sprawą wystających miseczek biustonosza w kształcie stożków, które zostały zapamiętane na wiele lat. Warto dodać, że wysławiła je także Madonna.

    • 1985 – przełamanie kodów społecznych

Gaultier ubiera mężczyzn w spódnice! Oczywiście w szkocką kratę, aby zredukować porównanie do kobiecego stroju. Niemniej, dla odbiorców było to coś zupełnie nowego i ciekawego.

    • 1997 – czarna panna młoda

To pierwsza kolekcja haute couture Gaultiera. Pełna wspaniałych kreacji, dekadencji i oczywiście – kontrowersji. Awangardowa, czarna suknia panny młodej przynosiła oczywiście myśli o żałobie.

    • 2003 – a’la tatuaż

Gaultier znów szokuje – tym razem prezentuje jednoczęściowe trykoty, które wyglądają jak olbrzymie tatuaże na całym ciele. Projektant jednocześnie pokazuje swoje oryginalne poczucie humoru, prezentując trykot z czerwonym sercem, otoczonym grafiką żył i tętnic.

    • 2007 – religia

Kolejna zaskakująca kolekcja. Tym razem Gultier tworzy suknie nawiązujące do religijnej ikonografii, oczywiście w kolekcji haute couture. Wizerunki aniołów na tiulowych sukniach, kreacje zwieńczona szklanymi aureolami czy dwurzędowe spodnium – Gaulier w czystej postaci.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Gaultier ma tendencje do wyróżniania gorsetów? Wszystko za sprawą fascynacji z dzieciństwa, kiedy to projektant ujrzał łososioworóżowy gorset swojej babki i się nim zachwycił.

Oryginalny, wybitny, cudowny! Jeśli i ty masz ochotę wykrzyczeć tak na widok projektów Gaultiera, to koniecznie powinnaś mieć coś z jego kolekcji. Wystarczy chociaż drobny element biżuterii, choć sukienka czy spodnie byłyby z pewnością mile widziane.