Wielcy projektanci: Jill Sander

Wielcy projektanci: Jill Sander

Każdy projektant ma inne cele, które każą mu wyznaczać nowe trendy. W przypadku Jill Sander, te cele to zapewnienie klientowi poczucia niezależności, siły i uwolnienie od podążania za nowinkami mody.

Jil Sander

Reklama

Czy te przekonania widać w pracy projektantki? Warto się o tym przekonać.

Biografia

Jill Sander urodziła się w roku 1943. Jej kariera rozpoczęła się od ukończenia technikum odzieżowego. Po tym etapie swojego życia zaczęła współpracować z prasą modową. Już w 1968 roku zaczęła pracować jako zupełnie niezależna projektantka i otworzyła swój własny butik.
Swoją pierwszą kolekcję projektantka zaprezentowała światu w roku 1973. Sześć lat później zaczęła tworzyć perfumy i kosmetyki.
Firmę swego czasu przejęło Prada Group, a sama Jill Sander musiała zmierzyć się z jego kierownictwem. W 2000 roku projektantka zadecydowała o odejściu ze stanowiska dyrektora kreatywnego. Próbowała wrócić w 2003, prezentując dwie nowe kolekcje, ale ostatecznie wycofała się. Dyrektorem kreatywnym został Raf Simons.

Przegląd kolekcji

Jakie projekty wyszły spod dłoni tej słynnej projektantki? Warto je przypomnieć:

    • 1990 – luksus i minimalizm

Na początku lat 90-tych projektantka bardzo wyraźnie dała do zrozumienia, jaki styl preferuje. Połączenie bardzo luksusowych tkanin i najprostszych, ale eleganckich krojów mówiło wyraźnie – kobieta zadbana i pewna siebie nie potrzebuje ozdobników i dodatków. Kolekcja okazała się strzałem w dziesiątkę.

    • 2000 – podsumowanie współpracy

Czternaście lat temu powstała kolekcja, która była podsumowaniem wspólnej pracy Prady oraz Jil Sander. Był to pokaz bardzo obrazowy, niektóre jego elementy przypominały rozciągnięte żagle, inne symbolizowały pokład. Niemniej, jednocześnie pojawiło się wyraźne rozgraniczenie strojów dziennych i wieczorowych – jak tworzone przez zupełnie inne osoby.

    • 2010 – pod dyrektywą Rafa Simonsa

Przed czterema laty ukazała się kolekcja, która miała wskazywać na zupełnie nowy styl marki, kierowanej już przez nowego dyrektora kreatywnego. Raf Simons rzeczywiście postawił na nowości, chociaż zachował bardzo klasyczne podejście do wzorów i kolorów.

Jil Sander dzisiaj

Zastanawia cię na pewno, jakie ubrania można dzisiaj kupić w sklepie oznaczonym nazwisko Jil Sander. Mamy te informacje.
W najnowszej kolekcji królują przede wszystkim stonowane, jasne barwy – co odróżnia tę kolekcję od wielu innych. Ponadto postawiono na klasyczne kroje, zarówno jeśli chodzi o płaszcze, jak i sukienki.
Wzory właściwie nie występują na poszczególnych elementach stylizacji, bardziej skupiono się na delikatnej fakturze i prostocie. Nic dziwnego, że kreacje są tak bardzo bliskie założeniom pierwszej projektantki – wróciła ona bowiem „na dowodzenie” swojego domu mody w 2012 roku.

Jill Sander projektuje dla kobiet, które są pewne swojej wartości. Wiedzą, że nie potrzebują błyszczeć, by lśnić. I zachowują przy tym olbrzymią klasę.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Jill Sander 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top