Jil Sander

Reklama

Czy te przekonania widać w pracy projektantki? Warto się o tym przekonać.

Biografia

Jill Sander urodziła się w roku 1943. Jej kariera rozpoczęła się od ukończenia technikum odzieżowego. Po tym etapie swojego życia zaczęła współpracować z prasą modową. Już w 1968 roku zaczęła pracować jako zupełnie niezależna projektantka i otworzyła swój własny butik.
Swoją pierwszą kolekcję projektantka zaprezentowała światu w roku 1973. Sześć lat później zaczęła tworzyć perfumy i kosmetyki.
Firmę swego czasu przejęło Prada Group, a sama Jill Sander musiała zmierzyć się z jego kierownictwem. W 2000 roku projektantka zadecydowała o odejściu ze stanowiska dyrektora kreatywnego. Próbowała wrócić w 2003, prezentując dwie nowe kolekcje, ale ostatecznie wycofała się. Dyrektorem kreatywnym został Raf Simons.

Przegląd kolekcji

Jakie projekty wyszły spod dłoni tej słynnej projektantki? Warto je przypomnieć:

    • 1990 – luksus i minimalizm

Na początku lat 90-tych projektantka bardzo wyraźnie dała do zrozumienia, jaki styl preferuje. Połączenie bardzo luksusowych tkanin i najprostszych, ale eleganckich krojów mówiło wyraźnie – kobieta zadbana i pewna siebie nie potrzebuje ozdobników i dodatków. Kolekcja okazała się strzałem w dziesiątkę.

    • 2000 – podsumowanie współpracy

Czternaście lat temu powstała kolekcja, która była podsumowaniem wspólnej pracy Prady oraz Jil Sander. Był to pokaz bardzo obrazowy, niektóre jego elementy przypominały rozciągnięte żagle, inne symbolizowały pokład. Niemniej, jednocześnie pojawiło się wyraźne rozgraniczenie strojów dziennych i wieczorowych – jak tworzone przez zupełnie inne osoby.

    • 2010 – pod dyrektywą Rafa Simonsa

Przed czterema laty ukazała się kolekcja, która miała wskazywać na zupełnie nowy styl marki, kierowanej już przez nowego dyrektora kreatywnego. Raf Simons rzeczywiście postawił na nowości, chociaż zachował bardzo klasyczne podejście do wzorów i kolorów.

Jil Sander dzisiaj

Zastanawia cię na pewno, jakie ubrania można dzisiaj kupić w sklepie oznaczonym nazwisko Jil Sander. Mamy te informacje.
W najnowszej kolekcji królują przede wszystkim stonowane, jasne barwy – co odróżnia tę kolekcję od wielu innych. Ponadto postawiono na klasyczne kroje, zarówno jeśli chodzi o płaszcze, jak i sukienki.
Wzory właściwie nie występują na poszczególnych elementach stylizacji, bardziej skupiono się na delikatnej fakturze i prostocie. Nic dziwnego, że kreacje są tak bardzo bliskie założeniom pierwszej projektantki – wróciła ona bowiem „na dowodzenie” swojego domu mody w 2012 roku.

Jill Sander projektuje dla kobiet, które są pewne swojej wartości. Wiedzą, że nie potrzebują błyszczeć, by lśnić. I zachowują przy tym olbrzymią klasę.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Jill Sander 0 (0)