Wielcy projektanci: John Rocha

Wielcy projektanci: John Rocha

Nie każdy światowy projektant ubrań projektuje tylko… ubrania. Niektórzy tworzą też projekty sprzętu domowego, akcesoriów dla brytyjskich domów towarowych, wnętrza hoteli czy nawet wnętrza… prywatnych samolotów.

Reklama

Takim „kimś” jest na przykład John Rocha. Warto przybliżyć jego sylwetkę.

Biografia

John Rocha urodził się w roku 1953 w Hong Kongu. Do Londynu przyjechał w latach 60-tych, gdzie studiował modę w Croydon College. W końcu Rocha osiadł w Dublinie, gdzie pracuje z żoną Odettą.
Dopiero w latach 80-tych powstała własna marka projektanta. Jego pracownia nazywa się Three Moon Design.
John Rocha zaprojektował jak dotąd cztery linie: John Rocha, John Rocha Jeans, Rocha John Rocha oraz John Rocha Jewellery. Oprócz tego John Rocha projektuje mnóstwo innych rzeczy, między innymi kostiumy do filmów czy wnętrze rezydencji.
Projektant otrzymał tytuł projektanta roku w roku 1993. W 2006 roku otwarto jego butik w Londynie.

Przegląd kolekcji

Jakie kolekcje Johna Rocha sprawiły, że stał się jeszcze bardziej sławny? Warto to przypomnieć.

    • 1997 – wełna, szyfon, skóra

Czyli mnogość materiałów, ale nie… kolorów. Wśród tych ostatnich dominowały czerwień, czerń oraz biel. Warto dodać, że nie całe kreacje były barwione, ale tylko ich niewielkie części.

    • 2002 – w centrum okręgu

W kolekcji sprzed dwunastu lat Rocha zabawił się formą. Całą atrakcyjność kolekcji stanowiły przeróżne faktury – cięta laserowo koronka, szyfon, wszywane paski, fiszbiny i grubo tkane dzianiny.

    • 2007 – delikatność w roli głównej

Blade kolory, falbanki, marszczenia i lniane żakiety, kontrastujące z plisowaną tkaniną. Wszystko połączone z romantycznymi spodniami – to nowy styl proponowany przez Johna Rocha.

John Rocha dzisiaj

Jeśli ciekawi cię, co prezentuje ten wybitny projektant w swoim najnowszych kolekcjach, to mamy dla ciebie kilka ciekawych informacji.
Wielkie falbany są motywem przewodnim najnowszej, jesienno – zimowej kolekcji. Równoważą one bardzo ciemne barwy, takie jak czerń, bordo czy butelkową zieleń. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na różnorodne faktury, na których projektant bardzo się skupia.
Całość jest dosyć ciężka, ale zarazem delikatna – wszystko dzięki użyciu bardzo lekkich tkanin. Godne polecenia.

Bogactwo wzorów, różnorodność faktur – czy dla kobiety, która podąża za modą, może być coś bardziej pociągającego? Raczej nie i John Rocha ma tego pełną świadomość.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top