Wielkie marki: Lanvin

Wielkie marki: Lanvin

Nie każdy wie, że marka Lanvin jest najstarszym francuskim domem mody. Nie każdy też wie, z czego kiedyś słynęła ta niezwykła marka i co tworzy dzisiaj.

Reklama

Oczywiście warto nadrobić te zaległości – brak wiedzy w tym temacie nie przystoi kobiecie, która interesuje się modą.

Historia marki

Marka Lanvin została założona w roku 1889 przez dwudziestodwuletnią Jeanne Lanvin. Z początku nie był to oczywiście wielki dom mody, ale niewielkich rozmiarów zakład produkujący kapelusze.
Wszystko zmieniło się w roku 1909, kiedy projektantka wstąpiła do francuskiego Syndicat de la Couture. Wkrótce w Lanvin zaczęto produkować suknie robes de style, które przysporzyły marce dużego rozgłosu.
Założycielka marki zmarła w roku 1946, a firmę przejęła jej córka.

Przegląd kolekcji

W ciągu wielu lat trwania marki przygotowano olbrzymią ilość kolekcji i kreacji. Warto omówić niektóre z nich:

    • 1925 – robe de style

Rozłożysty dół, pominięta talia, głęboki dekolt – tak ogólnie prezentował się styl zwany robe de style. Lanvin udoskonalała go na swój sposób, przedstawiając na przykład sukienkę z zaokrąglonymi dodatkowo rąbkami sukni i motywami kwiatowymi.

    • 1939 – suknia dla księżnej

Suknia ta była kreacją, którą nosiła sama księżna Jean de Polignac. Kreacja była stalowo – czarna, miała dwuwarstwowy dół z satyny, obcisłą górę i wywiniętą górę. Warto dodać, że przy talii umieszczono coś na kształt bardzo ozdobnej kieszeni. Z tego samego, złotego materiału uszyto wiązanie na szyi.

    • 1957 – piękno w zieleni

W tym właśnie roku pokazano szykowną, długą suknię w kolorze zielono – srebrnym. Kreacja miała długie panele brokatu i marszczoną górę, całości towarzyszył przepiękny szal w tym samym kolorze i wzorze. Majstersztyk kobiecości.

    • 1996 – krok w stronę nowoczesności

W latach 90-tych w domu mody Lanvin projektowano już zdecydowanie bardziej codzienne ubrania. Długie, bogato zdobione suknie zostały zastąpione przez surowy krój dziennych sukienek. Wszystko z wyjątkiem szyfonowej sukni w odcieniu Lanvin blue – kreacji zaprojektowanej jako upamiętnienie założycielki marki.

    • 2005 – subtelnie i z gracją

Piękna złota bluzka z bufiastymi rękawami i romantycznym wiązaniem w połączeniu z czarną, plisowaną spódnicą to wysmakowane zestawienie elegancji i prostoty. W kolekcji pojawiły się trencze i różnego typu zdobienia. Wysokogatunkowy materiał tylko uszlachetnił i tak piękną już kolekcję.

    • 2009 – pozorne niewykończenie

W kolekcji sprzed pięciu lat pojawiło się coś zupełnie nowego – dopasowane sukienki z niewykończonymi brzegami. Było to oczywiście pozorne zaniedbanie, które w perfekcyjny sposób dodało kreacjom surowości i minimalizmu.

    • 2011 – zwiewnie

Trzy lata temu dopasowane, eleganckie suknie, które można nazwać koktajlowymi, „zamieniono” na długie, zwiewne i asymetryczne sukienki w intensywnych kolorach. Efekt był oczywiście zachwycający.

Wspaniale jest czasem założyć coś, co pochodzi z tak wiekowego domu mody. Od razu czuć tę magię, powagę, historię… jednym słowem – Lanvin!

Oceń artykuł

Wielkie marki: Lanvin 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: Ungaro

Właściciel marki Ungaro podążał z początku we nieco innym kierunku, niż robi to aktualnie. Zmiana była dobrym pomysłem, za którym chowała się szansa wielkiego sukcesu.

Wielkie marki: Pringle of Scotland

Co z tak wielką, modową marką ma wspólnego sweterek – bliźniak, które gwiazdy pokochały markę Pringle of Scotland i za co oraz ile już lat firma ta istnieje na rynku. Ja wiem to wszystko, a ty?

Wielkie marki: Preen

Sięganie po przeróżne inspiracje jest znanym, ale nadal bardzo skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi wielkich gwiazd. I po takie właśnie rozwiązanie sięgnięto w marce Preen. Czy skutecznie?

Wielkie marki: Paul & Joe

Czy wiedziałaś, że markę Paul & Joe założyła… kobieta? A to tylko jedna z ciekawostek, które wiem o tej wielkiej i popularnej firmie. Jeśli kochasz modę, powinnaś znać je wszystkie.

Wielkie marki: Mulberry

Znak rozpoznawczy firmy Mulberry jest jednym z najbardziej wyróżniających się na całym świecie. Poszukują go klientki sklepów vintage, kochają kolekcjonerki i wielbią modowe fanatyczki.

Wielkie marki: Moschino

Wydaje się, że projektanci mody powinni być poważni, zdystansowani, wyważeni… ale to oczywiście nieprawda. Niektórzy, tak jak założyciel marki Moshino, może po prostu śmiać się z mody i tym samym również robić karierę.

Wielkie marki: Marni

Nie każda marka modowa zaczynała swoją karierę poprzez założenie firmy „ot tak”. Niektóre korzystały najpierw z pomocy marek o wyrobionej już pozycji. Tak postąpiono z Marni – ale czy była to dobra decyzja?

Wielkie marki: Marchesa

Idealna sukienka, piękna kreacja, fenomenalna suknia – jakkolwiek nazwać by efekty działań projektantek „Marchesa”, niezmiennie budzą zachwyt wśród kobiet. Klasyka czy oryginalność – co stoi za tym sukcesem?

Wielkie marki: Liberty

Gdybyś urodziła się ponad sto lat temu, mogłabyś, jak dzisiaj, po prostu wejść do domu mody Liberty. Ale wtedy kupiłabyś nie sukienkę, lecz na przykład… stolik do salonu. Jak firma przeszła tak ogromną przemianę i kto za nią stał?

Wielkie marki: Guess

Rekordowa ilość sklepów, inspiracja najpiękniejszymi kobietami świata, wielobranżowość – to przepis na sukces według marki Guess. Z takiego przepisu musi wyjść smakowity kąsek dla wielu pasjonatek mody.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top