Marynarska kurtka – prosta, praktyczna, efektowna

Reklama

Niemalże wszystkie akcenty stylistyczne, które „pożyczamy” od marynarzy, okazują się modowym hitem. Podobnie jest z marynarską kurtką – jest nie tylko szalenie efektowna, ale i wygodna oraz gustowna.

Trzy, ciemne kurtki marynarskie

Zanim jednak ją kupisz, dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model i do czego ją zakładać, by uniknąć stylistycznej wpadki.

Cechy

Kurtka marynarska to dość krótkie (zwykle sięgająca połowy bioder) okrycie wierzchnie wykonane z grubej wełny. Cechami charakterystycznymi tej kurtki są czarne albo złote guziki, sztywny kołnierz i duże klapy. Kurtka marynarska obowiązkowo jest dwurzędowa.

Czy jest modna?

Moda na akcenty żeglarskie przybiera na sile od kilku lat. Ocenie wszystko, co związane jest z tym kanonem stylistycznym, można uznać za modne. Na czasie są zatem apaszki, buty oraz oczywiście kurtki marynarskie.

Jak wybrać kurtkę marynarską?

Kurtka marynarska to nabytek na co najmniej kilka lat – warto zatem poznać wszystkie informacje na temat „modelu idealnego”, aby nie dokonać niewłaściwego wyboru. Oto, co powinnaś wiedzieć;

  • Staraj się wybrać model jak najbardziej zbliżony do oryginału. Projektanci proponują różne urozmaicenia tej szczególnej kurtki, jednak bardzo zmieniona stylistycznie wersja szybko może okazać się niemodna.
  • Jeśli pragniesz, aby twoja kurtka służyła ci przez wiele lat i wyglądała przy tym niezmiennie świetnie, upewnij się, czy wybrany model uszyty jest z dobrej gatunkowo, sztywnej i grubej bawełny. Możesz oczywiście zdecydować się na kurtkę uszytą z miękkiej tkaniny – wówczas jednak musisz pożegnać się ze sztywnym kołnierzem, który jest niezwykle ważną cechą charakterystyczną kurtki.
  • Wybieraj klasyczne kolory – szary, czarny, ciemnooliwkowy oraz przede wszystkim – granatowy. Inne barwy zwyczajnie nie pasują do tego rodzaju kurtki.
  • Pamiętaj, że ten typ okrycia nie powinien być idealnie dopasowany. Marynarska kurtka musi być nieco zbyt szeroka, dopiero wtedy wygląda naprawdę dobrze na noszącej.

Do czego ją nosić?

Marynarska kurtka prezentuje się świetnie tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest perfekcyjnie dopasowana do stylizacji. By osiągnąć taki efekt, warto kierować się pewnymi ważnymi zasadami.
Kolorystyczna „baza” dla kurtki marynarskiej to biel, granat i czerwień. Jeśli nie wiesz, czy kurtka będzie pasowała do twojego zestawu ubrań, sprawdź, czy jego kolory zgodne są z tą wytyczną.
Wiele dziewczyn zakłada kurtkę marynarską do białych spodni – to genialny pomysł, zwłaszcza gdy spodnie są wąskie i tworzą kontrast dla obszernej kurtki.
Jeśli jednak zdecydujesz się założyć np. szarą, marynarską kurtkę do granatowych spodni, pamiętaj o przełamaniu stonowanych kolorów. Biała apaszka w czerwone kotwice z pewnością ci w tym pomoże.
Marynarska kurtka wymaga niewielu dodatków. Jeśli jednak się na nie decydujesz, to wybierz te w kolorze złota albo czerni.

Kiedy podczas wieczoru ze znajomymi poczujesz chłód, załóż marynarską kurtkę. Osiągniesz podwójny efekt – nie tylko będzie ci bardzo ciepło, ale też nagle zaczniesz wyglądać niezwykle stylowo.