Wielkie marki: Missoni

Wielkie marki: Missoni

Indywidualizm – tak w wielkim skrócie i najtrafniejszym słowie można by określić działalność marki Missoni. Znana od lat i uwielbiana niemal od samego początku istnienia – dowiedz się, dlaczego.

Sklep Missoni

Reklama

Choć wiele z nas „kojarzy” markę Missoni, to tak naprawdę wiemy o niej mało. Warto to zmienić.

Garść faktów

Firma Missoni została założona w roku 1953 przez Ottavio „Tai” i Rositę Missoni. Na początku marka nie była zbyt reprezentacyjna – opierała się na działalności w niewielkim warsztacie, w którym znajdowały się trzy maszyny dziewiarskie. Co więcej, warsztat znajdował się w piwnicy domu we Włoszech.
Dzięki wsparciu redaktorki Anny Piaggi marka bardzo szybko zaczęła dobrze prosperować. Jednak prawdziwa sława przyszła dopiero w roku 1967, gdy Rosita Missoni otrzymała zaproszenie na prezentację w Pałacu Pitti we Florencji.
W 1969 roku właściciele w końcu zbudowali fabrykę w pobliżu swojego domu w Sumirago. Rok później Bloomingdale otworzył stoisko z odzieżą Missoni, a sześć lat później w Mediolanie pojawił się pierwszy butik z logo firmy.

Przegląd kolekcji

Firma Missoni stała się kultowa nie bez powodu – o czym świadczą liczne kolekcje. Warto do nich powrócić.

    • 1996 – ostatnia kolekcja Rosity Missoni

Przed swoim odejściem na emeryturę Rosita Missoni zaprezentowała kolekcję, która podkreślała jej wieloletni styl. Odsłaniające brzuch topy, techniki barwienia odcinkowego, nieregularności wzorów i wspaniałe, ogromne motywy kwiatowe. Wkrótce potem nastąpiła zmiana wizerunku marki.

    • 2003 – pokaz retrospektywny

W tym roku, specjalnie z okazji 50-tej rocznicy pojawienia się dzianin w paski i zygzaki, stworzono specjalny pokaz odświętnej kolekcji. Na wybiegu królowały kolory tęczy i charakterystyczny, ognisty wzór z różnych typów linii.

    • 2005 – niewinność

Jedwab, falbany i kwieciste wzory – tak właśnie prezentowała się kolekcja Missoni sprzed dziewięciu lat. Dzięki połączeniu delikatnych tkanin z kobiecym wzorem osiągnięto wspaniały efekt niewinności.

Missoni dzisiaj

Jak przystało na markę mającą swój mocny i szeroko rozpoznawany wyznacznik – wzory, marka Missoni i aktualnie produkuje ubrania, które dalekie są od nudy. Oto, co konkretnie możemy dzisiaj znaleźć w salonach firmy:
Paski i linie w… trójwymiarze. A uściślając – wycięte paseczki materiału, które dodają figurze lekkości i świetnie prezentują się na sukienkach.
Klasyczne wzory – czyli typowe dla marki zygzaki w różnych wariantach kolorystycznych i różnych grubościach.
Ubrania dla dziewczynek. Trudno znaleźć coś bardziej urokliwego, niż sukienka w paski Missoni na kilkulatce. Wiedzą o tym projektanci, którzy przenoszą swoje przeplatane wzory także na ubrania dla najmłodszych „pań”.

Ciekawostki

Słynny pokaz w Pałacu Pitti we Florencji miał swoje „drugie dno”. Jak okazało się po włączeniu świateł, znaczna część prezentowanych ubrań… prześwitywała. Nie wiadomo, czy był to efekt zamierzony, ale wywołał prawdziwą sensację i przyczynił się do sukcesu marki.

Paski, wzory, kwiaty – Missoni nigdy nie było nudne. Ty też nie powinnaś taka być – koniecznie załóż coś od projektantów tej marki!

Oceń artykuł

Wielkie marki: Missoni 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: Ungaro

Właściciel marki Ungaro podążał z początku we nieco innym kierunku, niż robi to aktualnie. Zmiana była dobrym pomysłem, za którym chowała się szansa wielkiego sukcesu.

Wielkie marki: Pringle of Scotland

Co z tak wielką, modową marką ma wspólnego sweterek – bliźniak, które gwiazdy pokochały markę Pringle of Scotland i za co oraz ile już lat firma ta istnieje na rynku. Ja wiem to wszystko, a ty?

Wielkie marki: Preen

Sięganie po przeróżne inspiracje jest znanym, ale nadal bardzo skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi wielkich gwiazd. I po takie właśnie rozwiązanie sięgnięto w marce Preen. Czy skutecznie?

Wielkie marki: Paul & Joe

Czy wiedziałaś, że markę Paul & Joe założyła… kobieta? A to tylko jedna z ciekawostek, które wiem o tej wielkiej i popularnej firmie. Jeśli kochasz modę, powinnaś znać je wszystkie.

Wielkie marki: Mulberry

Znak rozpoznawczy firmy Mulberry jest jednym z najbardziej wyróżniających się na całym świecie. Poszukują go klientki sklepów vintage, kochają kolekcjonerki i wielbią modowe fanatyczki.

Wielkie marki: Moschino

Wydaje się, że projektanci mody powinni być poważni, zdystansowani, wyważeni… ale to oczywiście nieprawda. Niektórzy, tak jak założyciel marki Moshino, może po prostu śmiać się z mody i tym samym również robić karierę.

Wielkie marki: Marni

Nie każda marka modowa zaczynała swoją karierę poprzez założenie firmy „ot tak”. Niektóre korzystały najpierw z pomocy marek o wyrobionej już pozycji. Tak postąpiono z Marni – ale czy była to dobra decyzja?

Wielkie marki: Marchesa

Idealna sukienka, piękna kreacja, fenomenalna suknia – jakkolwiek nazwać by efekty działań projektantek „Marchesa”, niezmiennie budzą zachwyt wśród kobiet. Klasyka czy oryginalność – co stoi za tym sukcesem?

Wielkie marki: Liberty

Gdybyś urodziła się ponad sto lat temu, mogłabyś, jak dzisiaj, po prostu wejść do domu mody Liberty. Ale wtedy kupiłabyś nie sukienkę, lecz na przykład… stolik do salonu. Jak firma przeszła tak ogromną przemianę i kto za nią stał?

Wielkie marki: Lanvin

Czy marka, która ma ponad 100 lat, może produkować dzisiaj coś modnego? Ci, którzy znają produkty firmy Lanvin, mogą odpowiedzieć pytaniem: „A czy po nocy przychodzi dzień?”. Obie odpowiedzi są równie oczywiste.

Wielkie marki: Guess

Rekordowa ilość sklepów, inspiracja najpiękniejszymi kobietami świata, wielobranżowość – to przepis na sukces według marki Guess. Z takiego przepisu musi wyjść smakowity kąsek dla wielu pasjonatek mody.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top