Sklep Missoni

Reklama

Choć wiele z nas „kojarzy” markę Missoni, to tak naprawdę wiemy o niej mało. Warto to zmienić.

Garść faktów

Firma Missoni została założona w roku 1953 przez Ottavio „Tai” i Rositę Missoni. Na początku marka nie była zbyt reprezentacyjna – opierała się na działalności w niewielkim warsztacie, w którym znajdowały się trzy maszyny dziewiarskie. Co więcej, warsztat znajdował się w piwnicy domu we Włoszech.
Dzięki wsparciu redaktorki Anny Piaggi marka bardzo szybko zaczęła dobrze prosperować. Jednak prawdziwa sława przyszła dopiero w roku 1967, gdy Rosita Missoni otrzymała zaproszenie na prezentację w Pałacu Pitti we Florencji.
W 1969 roku właściciele w końcu zbudowali fabrykę w pobliżu swojego domu w Sumirago. Rok później Bloomingdale otworzył stoisko z odzieżą Missoni, a sześć lat później w Mediolanie pojawił się pierwszy butik z logo firmy.

Przegląd kolekcji

Firma Missoni stała się kultowa nie bez powodu – o czym świadczą liczne kolekcje. Warto do nich powrócić.

    • 1996 – ostatnia kolekcja Rosity Missoni

Przed swoim odejściem na emeryturę Rosita Missoni zaprezentowała kolekcję, która podkreślała jej wieloletni styl. Odsłaniające brzuch topy, techniki barwienia odcinkowego, nieregularności wzorów i wspaniałe, ogromne motywy kwiatowe. Wkrótce potem nastąpiła zmiana wizerunku marki.

    • 2003 – pokaz retrospektywny

W tym roku, specjalnie z okazji 50-tej rocznicy pojawienia się dzianin w paski i zygzaki, stworzono specjalny pokaz odświętnej kolekcji. Na wybiegu królowały kolory tęczy i charakterystyczny, ognisty wzór z różnych typów linii.

    • 2005 – niewinność

Jedwab, falbany i kwieciste wzory – tak właśnie prezentowała się kolekcja Missoni sprzed dziewięciu lat. Dzięki połączeniu delikatnych tkanin z kobiecym wzorem osiągnięto wspaniały efekt niewinności.

Missoni dzisiaj

Jak przystało na markę mającą swój mocny i szeroko rozpoznawany wyznacznik – wzory, marka Missoni i aktualnie produkuje ubrania, które dalekie są od nudy. Oto, co konkretnie możemy dzisiaj znaleźć w salonach firmy:
Paski i linie w… trójwymiarze. A uściślając – wycięte paseczki materiału, które dodają figurze lekkości i świetnie prezentują się na sukienkach.
Klasyczne wzory – czyli typowe dla marki zygzaki w różnych wariantach kolorystycznych i różnych grubościach.
Ubrania dla dziewczynek. Trudno znaleźć coś bardziej urokliwego, niż sukienka w paski Missoni na kilkulatce. Wiedzą o tym projektanci, którzy przenoszą swoje przeplatane wzory także na ubrania dla najmłodszych „pań”.

Ciekawostki

Słynny pokaz w Pałacu Pitti we Florencji miał swoje „drugie dno”. Jak okazało się po włączeniu świateł, znaczna część prezentowanych ubrań… prześwitywała. Nie wiadomo, czy był to efekt zamierzony, ale wywołał prawdziwą sensację i przyczynił się do sukcesu marki.

Paski, wzory, kwiaty – Missoni nigdy nie było nudne. Ty też nie powinnaś taka być – koniecznie załóż coś od projektantów tej marki!

Oceń artykuł

Wielkie marki: Missoni 3 (1)