Reklama

Bynajmniej nie oznacza to, że lata te były… nudne. Wręcz przeciwnie – jeśli więc masz ochotę na odrobinę retro w swojej szafie, to i tutaj znajdziesz ciekawą inspirację.

Charakterystyka

W latach siedemdziesiątych pokochano dżins. Choć jeszcze dwadzieścia lat wcześniej była to tkanina „robocza”, nagle zaczęło się to zmieniać w niezwykle szybkim tempie. I tak, w ciągu zaledwie paru lat, dżinsy zaczęli nosić wszyscy, niezależnie od statusu materialnego i pozycji.
W tamtym okresie ze swojego typowego miejsca użytkowania wyszły też ubrania sportowe. Do tej pory zarezerwowane tylko na salę gimnastyczną albo bieżnie, nagle stały się hitem na dyskotekach i w stroju codziennym. O ogromnym zainteresowaniu tym rodzajem ubrań świadczył również fakt, że sportowe body było zakładane również do biura – pod żakiet.
Jak twierdzą specjaliści, to właśnie od lat 70-tych rozpoczął się okres „rozdrobnienia” i zróżnicowania mody. Nagle przestał obowiązywać jeden kanon i sztywne zasady – rozpoczęła się prawdziwa zabawa modą i stylem.
Wracając jednak do cech charakterystycznych – jeśli szukasz inspiracji z tamtych lat, to koniecznie wybieraj takie ubrania:

  • wzorzyste sukienki, nieco nawiązujące jeszcze do geometrycznych kreacji z lat 60-tych
  • tunikowe bluzeczki z fantazyjnymi wzorami i zmyślnymi aplikacjami
  • bluzki z marszczeniami pod biustem
  • mini spódniczki – pamiątka po latach 60-tych
  • stroje hippisowskie – oznaka nadchodzącej mody
  • koturny
  • bardzo wyraźne torebki kopertowe – im bardziej wzorzyste i oryginalne, tym lepiej

Ważne momenty

Jednym ze zdecydowanie istotniejszych momentów w latach 70-tych było pojawienie się Jane Fondy oraz jej kaset wideo. Gwiazda kina, która spopularyzowała aerobik, ubierała się w stylowe body i legginsy, które w krótkim czasie dziewczyny z całego świata przeniosły na dyskotekowe parkiety.
W 1976 roku nowatorska kolekcja Vivienne Westwood stała się pierwszym akcentem nowego stylu o nazwie „punk”. Młodzi ludzie z zachwytem przyjęli niezwykle ekscentryczne ubrania, a styl punk stał się hitem w ciągu zaledwie kilku lat.

Lata 70-te można nazwać lekko „niepewnymi” – stare style łączone były z nowymi. Jeśli i ty czujesz się czasem nieco zagubiona, sięgnij właśnie po ubrania z tamtych lat.

Oceń artykuł

Styl lat 70-tych: od dżinsu do sportu 0 (0)