Moda z lat 90-tych: słodki kicz w natarciu

Moda z lat 90-tych: słodki kicz w natarciu

Lata 90-te wydają się należeć do bardzo niedalekiej przeszłości – trudno uwierzyć, że od ich połowy minęło już prawie dwadzieścia lat. Jaki był ten wspaniały okres i co zostawił w modzie?

Reklama

W latach dziewięćdziesiątych dominował styl słodko – kiczowaty. Zdecydowana większość najmodniejszych wówczas ubrań już dawno odeszła do przeszłości, chociaż niektóre z nich czasem wracają na krótką chwilę. Warto jednak dokładnie zapoznać się z tym, co było wówczas modne.

Charakterystyka

W latach 90-tych szczególnie popularne były:

  • zwężane ku dołowi spodnie
  • krótkie topy, często odsłaniające brzuch
  • szerokie bluzy z różnymi nadrukami (z naciskiem na zdjęcia zespołów muzycznych)
  • marynarki i żakiety z poduszkami wszytymi „w ramiona”
  • ortalionowe dresy z dużym logo
  • legginsy w różnych kolorach
  • zwierzęce motywy na ubraniach i dodatkach
  • ogrodniczki
  • buty na koturnach
  • styl grunge, czyli poszarpane dżinsy i bluzy

Ciekawostki z tamtych lat

Jedną z najbardziej popularnych fryzur, jakie nosiły kobiety w latach 90-tych, była ta „na Rachel” – polegała ona na wycieniowaniu dosyć długich włosów. Pierwszą kobieta, która nosiła tę fryzurę, była bohaterka serialu „Przyjaciele”, Rachel Green – kobiety oszalały na punkcie jej wspaniałych włosów.
W 1997 roku ukazała się kolekcja Rei Kawakubo „Dress Becomes Body Becomes dress”. Kolekcja ta wzbudziła prawdziwą sensację – jak bowiem twierdził sam autor, przeznaczona była dla kobiet, które nie chcą podkreślać swojej urody, ale intelekt. Faktem jest jednak, że ubrania te w dużej mierze nie nadawały się do noszenia na co dzień.
W 1999 roku Aleksander McQueen zaprezentował swój bardzo kontrowersyjny pokaz mody. Znajdowała się w nim pozycja „Nr 13”, w której modelka była pryskana kolorowymi sprayami przez roboty – całość miała symbolizować umierającego łabędzia. Na Aleksandra McQueena posypało się wówczas wiele słów krytyki – sugerowano, ze bardziej skupia się na show, niż na modzie. Jednak świetnie sprzedające się kolekcje obroniły się same.

Na myśl o latach dziewięćdziesiątych wielu z nas uśmiecha się z nostalgią – i słusznie, bo te lata były nie tylko ciekawe i kolorowe, ale zostawiły też wiele cennych pamiątek. Na przykład… poszarpane spodnie i ciągle modną, skórzaną kurtkę.

Oceń artykuł

Moda z lat 90-tych: słodki kicz w natarciu 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Co nosić mając krótkie nogi?

Krótkie nogi mogą sprawiać wrażenie dłuższych, jeśli zastosujecie kilka sprawdzonych tricków. Pozostańcie wierne pewnym fasonom i połączeniom, a poczujecie się bardziej pewnie i atrakcyjnie.

Moda z lat 80-tych: kicz na piedestale

Plastik przelewający się z cekinami, błysk tańczący z ekscentrycznymi dodatkami, a do tego wszystkiego makijaż w całej palecie barw – kto tęskni za latami 80-tymi, prosimy podnieść rękę!

Moda lat 60-tych: maksi krok w stronę mini

Masz czasem wrażenie, że cofnęłaś się w czasie? To nie podróż, to moda powraca do lat 60-tych. Stylistyczne przyłączenie się do tej podróży naprawdę nie jest trudne.

Moda z lat 50-tych – kobiecość ma głos!

Talia – biust: na tej linii koncentrowały się stroje z lat 50-tych. Jak można się domyślić, okres ten należał do kobiet. I był jednym z najpiękniejszych w damskiej modzie.

Moda z lat 40-tych – retro!

Kobiece, zmysłowe, chwilami wyjątkowo odważne – takie właśnie były stylizacje kobiet z lat 40-tych. Warto je poznać i uszczknąć coś z przeszłości dla efektu… dzisiaj.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top