Wielcy projektanci: Nina Ricci

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Romantyczny styl, fale, koronki i pełne przepychu suknie – jeśli na samą myśl o takim stylu czujesz przyjemne dreszcze, to z całą pewnością uwielbiasz ubrania Ninny Ricci. Warto przybliżyć tę postać.

Reklama

Nawet, jeśli nie interesujesz się tak bardzo znanymi projektantami, to zawsze wypada mieć na ich temat choć odrobinę wiedzy – chociażby po to, aby pochwalić się przez znajomymi.

Krótka biografia

Nina Ricci, a właściwie Maria „Nina” Ricci, urodziła się w 1883 roku w Turynie – szybko jednak przeprowadziła się z Włoch do Francji. W 1908 zaczęła pracę projektantki domu mody Raffin. W wieku czterdziestu dziewięciu lat otworzyła swój własny do mody wraz z synem Robertem. Projektantka zmarła w roku 1970. Gdy zmarł również jej syn, marka została wykupiona przez grupę Puig(w 1998 roku).

Przegląd kolekcji

Dom mody Niny Ricci wydał wiele kolekcji, choć niektóre z nich z całą pewnością miały większe znaczenie, niż pozostałe. Warto je przypomnieć.

    • 1947 – kwintesencja kobiecości

W późnych latach pięćdziesiątych sama Nina Ricci i jej syn decydowali o tym, co będzie pojawiało się pod nazwą marki. I tak, powstała niezwykła, bardzo kobieca kolekcja, którą reprezentowała wyjątkowa suknia. Długa, jedwabna satyna, zdobienia z czarnej koronki, wyraźna talia, brak ramiączek i rękawiczki– wszystko to nawiązywało do ultra kobiecego stylu preferowanego przez projektantkę.

    • 1996 – Myriam Schaeffer dla Ninny Ricci

W latach dziewięćdziesiątych, już po śmierci projektantki, powstała kolekcja stworzona przez Myriam Schaeffer. Była ona zupełnie inna od poprzednich – mniej oficjalna i luksusowa, a przez to przeznaczona nie tylko dla burżuazji.

    • 2007 – Olivier Theyskens po raz pierwszy

Śmiały i zdecydowany styl Oliviera Theyskensa pozwalał mu na łączenie romantycznego charakteru marki z własnymi upodobaniami do awangardy. Przykładem tego jest kolekcja z 2007 roku, gdzie najmocniejszym akcentem było czarne, jedwabne spodnium z butami za kolano.

Nina Ricci dzisiaj

Na co mogą liczyć dzisiaj ci, którzy odwiedzą salony Niny Ricci? Przede wszystkim na różnorodność i świetne wyczucie smaku.
Na lato 2014 proponowano przede wszystkim ubrania białe. Delikatne koronki, lejące się dzianiny, dopasowane żakiety – wszystko w olśniewającej, czystej barwie i o świetnym kroju.
Zima tego roku to już zupełnie „inna bajka”. Dom mody proponuje ciemne barwy, chwilami wręcz przytłumiające, z naciskiem na bordo i fiolet. Nadal elegancja w pełni.
Dom mody Niny Ricci jest idealny dla kobiet, które cenią sobie ponadczasową elegancję.

Ciekawostka

Czy wiesz, że perfumy domu mody Niny Ricci, wprowadzone na rynek przez Roberta Ricci w roku 1948, do dzisiaj znajdują się w pierwszej dwudziestce najlepszych francuskich perfum?

Nina Ricci? Posiadanie chociaż jednego elementu z jej kolekcji to jak podkreślenie swojej kobiecości. Nie rezygnuj z tego!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top