Organza

Reklama

Organza jest tkaniną, którą często spotykamy na co dzień. Wykonuje się z niej zarówno delikatne, eleganckie dekoracje wnętrz, jak i ubrania. Ale czym właściwie ona jest? Poniższy artykuł odpowie na wszystkie pytania dotyczące organzy.

Co to jest organza?

Organza jest bardzo delikatną, przejrzystą tkaniną. Oryginalnie produkowano ją wyłącznie z jedwabiu i do dziś taki rodzaj organzy jest najbardziej pożądany. Jednak rozwój świata i powstanie materiałów syntetycznych umożliwiło jej produkowanie także z innych surowców. Wykonuje się ją głównie z poliestru oraz nylonu.

Tak jak zdecydowana większość jedwabnych materiałów organza powstała w rejonach Jedwabnego Szlaku. Zyskała dużą popularność niemal na całym świecie. Od wieków wykorzystuje się ją do szycia eleganckich sukien oraz ozdób.

Organza jest przezroczysta dzięki sposobowi tkania – robi się to z bardzo małą gęstością. Jest to tkanina, którą charakteryzuje splot płócienny. Ze względu na to, że to bardzo delikatny materiał jego jakości nie mierzy się ze względu na liczbę nitek. W przypadku organzy najważniejsza jest liczba otworów mierzona na cal (HPI). Wysoka wartość tego wskaźnika oznacza bardzo dobrą jakość tkaniny.

Gdzie jest produkowana organza?

Jako, iż organza jest oryginalnie tkaniną jedwabną, to powstała w rejonie Jedwabnego Szlaku, czyli Chin. To właśnie ten kraj do dziś jest czołowym producentem tego materiału. Poza nim również Indie wytwarzają bardzo dużą ilość organzy. Oba te państwa zapewniają eksport tkaniny na cały świat.

W Chinach głównym ośrodkiem wytwarzania organzy jest prowincja Zhejiang, zaś w Indiach aglomeracja Bangalore. Tkanina ta jest eksportowana do wielu fabryk w Pakistanie, Bangladeszu i Indonezji. Właśnie tam jest przerabiana na odzież.

Jednak nie tylko te kraje zajmują się produkcją organzy. Również wiele państw europejskich ją wytwarza. Francja i Włochy charakteryzują się produkcją tej tkaniny o bardzo wysokiej jakości.

Mimo, że produkcja organzy jest dość duża, to cena za jeden metr tej tkaniny jest stosunkowo wysoka. Wynika to z tego, iż wytwarza się ją z jedwabiu – jednego z najdroższych materiałów. W porównaniu do bawełny czy dzianiny organza jest drogim materiałem.

Jak powstaje organza?

Proces wytwarzania organzy można podzielić na 3 kroki: skręcanie przędzy, maczanie w kwasie oraz tkanie. W pierwszym z wymienionych należy przygotować włókna ciągłe. W zależności od wybranego materiały wykonuje się je albo z jedwabiu, albo z materiału syntetycznego. Dwa takie pojedyncze włókna należy ciasno skręcić w przeciwnych kierunkach – dzięki temu formuje się przędza.

Przed tym, jak przędza stanie się właściwą tkaniną musi być potraktowana kwasem. Dzięki temu materiał staje się dużo bardziej sztywny. W przypadku włókien syntetycznych ten krok może zostać pominięty. Sztuczne materiały same z siebie są wystarczająco sztywne.

Ostatnim etapem jest tkanie organzy. Wykorzystuje się do tego metodę splotu płóciennego. Poszczególne nitki tka się w równych proporcjach, dbając o to aby przechodziły nad i pod sobą. Dzięki temu uzyskuje się wzór na krzyż. Jest to bardzo skomplikowany proces, który wymaga dużo precyzji. Dlatego w większości przypadków organza tkana jest ręcznie.

Jakie są główne cechy organzy?

Organza posiada wiele cech, które wyróżniają ją na tle innych tkanin. Najważniejszymi z nich są:

  • delikatność – jest to bardzo subtelna tkanina, która pięknie odbija światło. Dzieje się tak dzięki specjalnemu sposobowi skręcania włókien w procesie tkania.
  • przezroczystość – to jedna z najważniejszych cech organzy. Splot, którym się ją tka tworzy małe dziurki, dzięki czemu staje się ona transparentna. Im więcej takich otworów na cal, tym lepsza jakość materiału.
  • sztywność – dzięki temu, iż w procesie tkania materiał jest poddawany obróbce kwasowej, staje się sztywniejszy. Nie jest tak miękki jak jedwab, dlatego można układać go na wiele sposobów.
  • przepuszczanie powietrza – otwory znajdujące się w tkaninie umożliwiają bardzo łatwy przepływ powietrza. Dzięki temu tkanina oddycha i jest bardzo przewiewna.
  • lekkość – organza jest niesamowicie cienką i lekką tkaniną.

Jakie są rodzaje organzy?

Istnieje kilka odmian organzy:

  • organza kryształowa – to najpopularniejszy rodzaj tego materiału. Cechuje go lekkość i delikatny połysk. Wykonuje się go zarówno z jedwabiu, jak i włókien syntetycznych. Z tego rodzaju organzy często wykonuje się suknie ślubne oraz dekoracje wnętrz.
  • organza satynowa – tak jak wskazuje nazwa, ten rodzaj tkaniny lśni podobnie do satyny. Jednak nadal zachowuje swoją delikatność i lekkość.
  • organza lustrzana – ta odmiana organzy jest najbardziej błyszcząca i najlepiej odbija światło. Najczęściej wykonuje się ją z poliestru.
  • organza gnieciona – w przypadku tej odmiany tkanina została poddana specjalnej obróbce. Dzięki temu jest zagnieciona i tworzy bardzo interesujące wzory.
  • organza cieniowana – przy wytwarzaniu tego rodzaju organzy wplata się w nią kolorowe jedwabne nici. Dzięki temu uzyskuje się efekt gradientu.
  • organza haftowana – w tej odmianie na zwykłą organzę naszywa się hafty, które mają za zadanie dodatkowo ją ozdobić. Dla lepszego efektu dokleja się do niego także cekiny lub cyrkonie.
  • organza perłowa – jest to odmiana bardzo połyskliwa, którą charakteryzuje perłowy, piękny kolor.

Gdzie kupić organzę

Edekor.pl/organza to sklep internetowy, który ma w swojej ofercie organzę obszywaną w rolkach (12 cm lub 40 cm) oraz woreczki organzowe. To także największy dystrybutor organzy w Europie.

Jakie są różnice między szyfonem, organzą i tiulem?

Na rynku możemy spotkać się z wieloma przezroczystymi materiałami, które mogą wydawać się bardzo do siebie podobne. Jednak nie znajdziemy dwóch tkanin o jednakowych właściwościach.

Organza bardzo często mylona jest z szyfonem. Oba te materiały mają na pozór bardzo dużo cech wspólnych. Są delikatne, wykonywane z różnych włókien i przezroczyste. Jednak jest szereg cech, które je od siebie odróżniają.

Po pierwsze organza jest całkowicie przezroczysta, a szyfon półprzezroczysty. Ponadto pierwsza z wymienionych tkanin jest gładka i sztywna. Charakteryzuje się dużym połyskiem i jest bardzo podatna na zagniecenia. Natomiast szyfon jest tkaniną miękką (lub delikatnie szorstką) i lejącą. Nie posiada połysku oraz jest odporny na wszelkie zagniecenia. Oba materiały różni także ich zastosowanie: organzę stosujemy, aby zbudować strukturę naszego stroju, zaś szyfonu – aby nadać mu lekkości i lejącego charakteru.

Także tiul może kojarzyć się z organzą. Jednak jeśli tylko przyjrzymy się bliżej to od razu zauważymy różnice między tymi tkaninami. Ich struktura znacząco się od siebie różni. Tiul przypomina siateczkę złożoną z sześciokątów. Zaś organza charakteryzuje się splotem płóciennym, przez co między nitkami nie ma żadnej przestrzeni.

Jakie jest zastosowanie organzy?

Organza ma bardzo wiele zastosowań i jest wykorzystywana zarówno w przemyśle modowym jak i dekoratorskim. Najczęściej stosowana jest do produkcji strojów wieczorowych. Dzięki temu, że jest sztywna i przezroczysta pozwala budować bardzo ciekawe struktury na ubraniach. Projektanci nakładają ją na materiały takie jak jedwab czy satyna.

Suknie ślubne również bardzo często szyte są z organzy. Ta miękka, błyszcząca tkanina wspaniale buduje sylwetkę stroju i nadaje bardzo dużo elegancji. Dodatki do sukni ślubnej, takie jak szale oraz welony również szyte są z właśnie tego materiału.

Organza zastosowanie znajduje także w szyciu kostiumów teatralnych i scenicznych. Właściwości tego materiału pozwalają tworzyć oryginalne, niepowtarzalne stroje. Dzięki temu, że organza świetnie odbija światło, to uszyte z niej ubrania doskonale prezentują się na scenie.

Jednak nie tylko w przemyśle modowym znajduje się zastosowanie dla tej tkaniny. Wykonuje się z niej także dekoracje i elementy wystroju wnętrz. Zasłony i firanki z organzy bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. Podobnie delikatne, świetliste bieżniki. Z tego materiału można wykonywać także ozdoby sali weselnej takie jak ozdobne kokardy, serwetki i pokrowce na siedzenia.

Organza doskonale nadaje się do tworzenia dekoracji na różne ważne uroczystości. Możemy wykorzystać ją do ozdabiania pomieszczeń na wesele, chrzest, ślub oraz komunię. Również kwiaty mogą zostać udekorowane organzą.

Jeśli nie wiemy w co zapakować prezent – śmiało możemy postawić na organzę. Jej cienka struktura i połysk świetnie nadają się do tworzenia ozdobnych woreczków i opakowań. Ta delikatna tkanina pozwoli także stworzyć piękne ozdoby świąteczne.

Z organzy szyje się także woreczki na biżuterię. W takie ozdobne paczuszki pakuje się też upominki dla gości, np. na weselach.

Woreczki z organzy

Zalety i wady organzy

Jak każda tkanina, organza ma swoje wady i zalety:

Do zalet możemy zaliczyć:

  • sztywność materiału
  • łatwość budowania pożądanej struktury
  • delikatność i elegancję
  • dużą przepuszczalność powietrza
  • łatwość szycia z tego materiału
  • materiał nie ulega zmechaceniu

Wady organzy to:

  • bardzo duża delikatność
  • możliwość wyłącznie ręcznego prania
  • podczas prasowania tkanina łatwo się marszczy
  • ślady potu są na tkaninie bardzo widoczne
  • suszenie tkaniny musi odbywać się na płaskim, poziomym podłożu

Oceń artykuł

Organza - co to jest, gdzie powstaje, jakie ma cechy? 0 (0)