Wielcy projektanci: Paul Smith

Wielcy projektanci: Paul Smith

Trudno znaleźć Brytyjkę, która nie zna nazwiska Paul Smith. Ten wielki projektant rozsławił się już bowiem w swoim kraju, a i znawczynie mody z innych kultur zaczynają go kochać.

Sklep Paul Smith

Reklama

Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ Paul Smith zaskakuje kobiety i daje im dokładnie to, czego pragną – atrakcyjności. Ale… po kolei.

Biografia

Paul Smith urodził się w roku 1946. Od początku wiązał swoją przyszłość z branżą modową, więc już w 1970 roku otworzył swój pierwszy sklep w Nottinghamw. Dziewięć lat później był pierwszym detalistą – właścicielem sklepu w Covent Garden w Londynie.
Dopiero w roku 1993 Smith wprowadził do swoich kolekcji linię ubrań damskich. I tutaj pojawił się znak charakterystyczny dla projektanta – kolorowe pasy.

Przegląd kolekcji

Warto spojrzeć na chociaż dwie kolekcje, które obrazują spojrzenie Smitha na damską modę.

    • 2005 – po angielsku

Wielbicielki angielskiego stylu musiały być zachwycone tą kolekcją, w której przede wszystkim połączono wielobarwne paski i paseczki z różnymi motywami kwiatowymi. Wszystko to sprawia wrażenie lekko niepasującego do siebie, ale z całą pewnością o to właśnie chodziło.

    • 2010 – sielsko

Cztery lata temu Smith również składa „hołd” kobiecości, prezentując kreacje z motywami kwiatowymi. Całość otrzymana w swojskim klimacie, co miały potwierdzać gumowe buty czy rozdarte kabaretki, ale nadal jest… elegancko.

Paul Smith dzisiaj

Najnowsze kolekcje Paula Smitha są już zupełnie inne od tych z lat poprzednich. Na czym polegają różnice? Już wyjaśniamy.
W kolekcji na jesień/zimę 2014/2015 widać zafascynowanie projektanta… piżamami. Tymi z delikatnych materiałów, jedwabny czy jedwabnej bawełny.
To oczywiście nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Kreacje Paula Smitha są bowiem przede wszystkim pełne niezwykłych wręcz wzorów i kolorów. Fiolety, róże, czernie – a wszystkie tak intensywne i luksusowe, tak fantazyjnie zespolone, że same w sobie tworzą arcydzieło.
Kobiety wymagające od ubrań większego stonowania i minimalizmu również znajdą coś dla siebie. Rozpoczynając od przytłumionego, żółtego płaszcza, przez klasyczne spodnie i swetry utrzymane w jednym kolorze, po zachwycające, stylowe garnitury.

Ciekawostki

Nie każdy wie, że Paul Smith jest… szlachcicem. Tytuł szlachecki otrzymał czternaście lat temu za wybitne zasługi w dziedzinie mody.

Styl retro jest coraz bardziej popularny. Nic zatem dziwnego, że nawiązujące do niego kolekcje Paula Smitha również cieszą się niemalejącym zainteresowaniem.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top