Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Należy do tzw. wielkiej brytyjskiej trójki największych projektantek, czyli stoi obok Hannah MacGibbon oraz Stelli McCartney. Czy domyśliłaś się, że chodzi o Phoebe Philo?

Reklama

To właśnie ona wprowadziła do brytyjskiej mody więcej minimalizmu i surowości, odważnie założyła też, że kobiety pokochają prostotę. Oczywiście – słusznie.

Biografia

Phoebe Philo urodziła się w roku 1973. Po ukończeniu studiów rozpoczęła karierę asystentki Stelli McCartney w firmie Chloé, która była zresztą jej koleżanką z czasów szkolnych.
W 2006 roku Philo zrezygnowała z pracy dla marki i wycofała się z życia zawodowego. Wracając po dwóch latach, podpisała kontrakt z marką Céline.
W 2010 roku Philo otrzymała tytuł brytyjskiego projektanta roku.

Przegląd kolekcji

Jakie właściwie są projekty jednej z najbardziej znanych brytyjskich projektantek? Warto im się przyjrzeć.

    • 2002 – a’la bielizna

Kolekcja sprzed dwunastu lat była debiutem młodziutkiej Philo. Stworzyła ona wówczas kolekcję, w której poszczególne kreacje zbliżone były wyglądem do bielizny, były też niezwykle delikatne i kobiece. Przykładem mogła być chociażby skromna sukienka z kremowej bawełny i koronkowymi wycinankami. Prosto, dziewczęco, z wdziękiem.

    • 2004 – powrót do lat 70-tych

Dziesięć lat temu Philo nawiązała w swych projektach do lat 70-tych, co miało swój wyraz w krótkich spodenkach dżinsowych, fantazyjnym pasku czy błękitno – białej koszuli. Ponadto, w kolekcji pojawiły się białe, lniane szorty, ogrodniczki czy sukienki przerobione z wielkich koszulek. Zabawa z rozmysłem.

    • 2010 – klasa i powaga

Kolekcja sprzed czterech znacznie różniła się od poprzednich – projektantka postawiła przede wszystkim na skórzane elementy i proste kroje. Całość robiła fenomenalne wrażenie – zwłaszcza na kobietach ceniących klasykę.

Phoebe Philo dzisiaj

Zastanawiasz się, jakie projekty tworzy dzisiaj Phoebe Philo? Mamy dla ciebie podpowiedź.
Najnowsza, zaprezentowana dla Céline kolekcja pełna jest przytłumionych kolorów. Zgnita zieleń, czernie, szarości i beże – to kombinacja barw, którymi posługuje się Phoebe Philo dzisiaj.
Całość w dalszym ciągu nawiązuje do klasycznych trendów, ale już nie tak bardzo, jak wspomniany płaszcz z roku 2010. Aktualne okrycia są znacznie bardziej oryginalne, jak na przykład zbyt duży płaszcz w wielką kratę czy modele bardzo futrzane.
Wciąż jednak możemy znaleźć tutaj klasyczne garnitury czy sukienki nadające się na bardzo oficjalne okazje.

Ciekawostka

Czy wiesz, że… Phoebe Philo ma trójkę dzieci: córka Maya (2004), syn Marlow (2007) i syn Arthur (2012).

Co robi Phoebe Philo, kiedy nie może znaleźć wymarzonej kreacji na jakąś okazję? Projektuje ją sobie… Zazdrościmy!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top