Wielcy projektanci: Pierre Cardin

Wielcy projektanci: Pierre Cardin

Pierre Cardin (metka)

Reklama

Nazwiska francuskich projektantów mają tak niezwykłe brzmienie, że od razu kojarzą się z niezwykłą elegancją oraz wytwornością. Potwierdza to nazwisko Pierre Cardin. Co warto o nim wiedzieć?

Właściwie… wszystko. Biografia, kolekcje, ciekawostki – jeśli interesujesz się modą, z pewnością takie informacje będą dla ciebie bardzo cenne.

Biografia

Pierre Cardin urodził się w roku 1922. Mówi się o nim, że przyczynił się do nadania nowoczesnego tonu wykwintnemu krawiectwu w latach 60-tych.
Cardin zdobył rozgłos dzięki sukience bombce z roku 1954 – było to coś absolutnie nowego i fascynującego. Niestety, eleganckie krawiectwo „wyrzuciło” Cardina trzy lata później, a wszystko z powodu zaprojektowania przez niego kolekcji ubrań gotowych.
Swój własny dom mody Cardin założył w roku 1950, trzy lata później zaczął szyć ubrania na miarę.

Przegląd kolekcji

Projektant został określonym „rzecznikiem marketingu stylu życia”. Warto dowiedzieć się, jakimi kolekcjami zasłużył sobie na ten tytuł.

    • 1965 – kolekcja Cosmocorps

Rygorystyczna geometria kroju, duże otwory w materiale, kwiatowe motywy, barwne rajstopy, dziwaczne czapki i okulary – ta oryginalna mieszanka sprawiła, że kolekcja spotkała się z gorącym przyjęciem.

    • 1968 – kosmos

W 1968 roku Cardin spróbował połączyć technikę z modą, prezentując kolekcję inspirowaną filmem „Odyseja kosmiczna 2001”. Błyszczące, metaliczne tkaniny, wzory z szachownicy i podobne im dodatki – a wszystko w rodzaju unisex.

    • 1973 – hippie

W tych latach projektant zainteresował się ruchem hipisowskim. Miało to swój oddźwięk w kolekcji, w której pokazano na przykład kaftan o egzotycznym wzorze, przeplatanym złotą nitką.

    • 1988 – elegancja

Pod koniec lat 80-tych dyrektor artystyczny marki Cardin, Andre Olivier, zaproponował coś zupełnie odmiennego od poprzednich kolekcji – ubrania, które były przede wszystkim niezwykle eleganckie. Dzięki temu udowodnił, że można zastosować lżejsze tkaniny w kreacjach wieczorowych, nie tracąc przy tym na elegancji.

    • 2009 – po przerwie

Po ponad piętnastu latach przerwy Cardin pokazuje własną kolekcję – dla zaakcentowania autorstwa, prezentuje ją w swoim domu w Cannes. Zachwyt wzbudziła oryginalna suknia z wielkiego kwadratu, które pobudzała zmysł wzroku niebanalnym wzorem graficznym.

Marka dzisiaj

Gdy dzisiaj udamy się do salonu Pierre Cardin, znajdziemy całą masę ubrań, które nadają się do codziennego noszenia, ale są wyjątkowe. Odpowiadają za to ciekawe barwy, wzory, oryginalne podejście do dżinsów i t-shirtów. Kolekcje dla pań są niezwykle kobiece, lekkie i choć przeznaczone na co dzień – mają w sobie „to coś”.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Pierre Cardin jest ambasadorem dobrej woli UNESCO?

Geometria, wzory, szaleństwo kolorów – jeśli tylko kochasz wyróżniać się z tłumu, to z pewnością ulegniesz czarowi marki Pierre Cardin.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top