Pierre Cardin (metka)

Reklama

Nazwiska francuskich projektantów mają tak niezwykłe brzmienie, że od razu kojarzą się z niezwykłą elegancją oraz wytwornością. Potwierdza to nazwisko Pierre Cardin. Co warto o nim wiedzieć?

Właściwie… wszystko. Biografia, kolekcje, ciekawostki – jeśli interesujesz się modą, z pewnością takie informacje będą dla ciebie bardzo cenne.

Biografia

Pierre Cardin urodził się w roku 1922. Mówi się o nim, że przyczynił się do nadania nowoczesnego tonu wykwintnemu krawiectwu w latach 60-tych.
Cardin zdobył rozgłos dzięki sukience bombce z roku 1954 – było to coś absolutnie nowego i fascynującego. Niestety, eleganckie krawiectwo „wyrzuciło” Cardina trzy lata później, a wszystko z powodu zaprojektowania przez niego kolekcji ubrań gotowych.
Swój własny dom mody Cardin założył w roku 1950, trzy lata później zaczął szyć ubrania na miarę.

Przegląd kolekcji

Projektant został określonym „rzecznikiem marketingu stylu życia”. Warto dowiedzieć się, jakimi kolekcjami zasłużył sobie na ten tytuł.

    • 1965 – kolekcja Cosmocorps

Rygorystyczna geometria kroju, duże otwory w materiale, kwiatowe motywy, barwne rajstopy, dziwaczne czapki i okulary – ta oryginalna mieszanka sprawiła, że kolekcja spotkała się z gorącym przyjęciem.

    • 1968 – kosmos

W 1968 roku Cardin spróbował połączyć technikę z modą, prezentując kolekcję inspirowaną filmem „Odyseja kosmiczna 2001”. Błyszczące, metaliczne tkaniny, wzory z szachownicy i podobne im dodatki – a wszystko w rodzaju unisex.

    • 1973 – hippie

W tych latach projektant zainteresował się ruchem hipisowskim. Miało to swój oddźwięk w kolekcji, w której pokazano na przykład kaftan o egzotycznym wzorze, przeplatanym złotą nitką.

    • 1988 – elegancja

Pod koniec lat 80-tych dyrektor artystyczny marki Cardin, Andre Olivier, zaproponował coś zupełnie odmiennego od poprzednich kolekcji – ubrania, które były przede wszystkim niezwykle eleganckie. Dzięki temu udowodnił, że można zastosować lżejsze tkaniny w kreacjach wieczorowych, nie tracąc przy tym na elegancji.

    • 2009 – po przerwie

Po ponad piętnastu latach przerwy Cardin pokazuje własną kolekcję – dla zaakcentowania autorstwa, prezentuje ją w swoim domu w Cannes. Zachwyt wzbudziła oryginalna suknia z wielkiego kwadratu, które pobudzała zmysł wzroku niebanalnym wzorem graficznym.

Marka dzisiaj

Gdy dzisiaj udamy się do salonu Pierre Cardin, znajdziemy całą masę ubrań, które nadają się do codziennego noszenia, ale są wyjątkowe. Odpowiadają za to ciekawe barwy, wzory, oryginalne podejście do dżinsów i t-shirtów. Kolekcje dla pań są niezwykle kobiece, lekkie i choć przeznaczone na co dzień – mają w sobie „to coś”.

Ciekawostka

Czy wiesz, że Pierre Cardin jest ambasadorem dobrej woli UNESCO?

Geometria, wzory, szaleństwo kolorów – jeśli tylko kochasz wyróżniać się z tłumu, to z pewnością ulegniesz czarowi marki Pierre Cardin.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Pierre Cardin 0 (0)