Wielkie marki: Prada

Wielkie marki: Prada

Czy wiesz, że można zamienić niepozorny sklepik z walizkami w markę tak wielką, że zna ją niemal każda kobieta na całym świecie? Udało się to na przykład z marką Prada.

Prada

Reklama

Na pewno ją kojarzysz, prawda? Ale czy znasz dokładne szczegóły jej powstania i najbardziej popularne kolekcje?

Historia marki

Marka Prada została założona w roku 1913 przez Mario Prada. Po jakimś czasie firmę przejęła jego wnuczka, Muccia. Na początku marka nie przynosiła wielkich dochodów, ale wszystko zmieniło się, kiedy firma zaczęła produkować podróbki plecaków wykonanych z nylonu Pocono.
Pierwsza kolekcja gotowych ubrań została zaprezentowana w roku 1988. Subtelne prace projektantki szybko zdobyły uznanie, co skutkowało możliwością rozrastania się marki. Wkrótce marka Prada przejęła firmy takie jak Church & Co, Helmut Lang czy Jil Sander, posiada także udziały Gucciego.

Przegląd kolekcji

Z pewnością ciekawi cię, jakie kolekcje sprawiły, że Prada stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i luksusowych marek na świecie.

    • 1991 – leniwie

Ponad dwadzieścia lat temu Prada zaprezentowała kolekcję, która miała zwrócić uwagę przede wszystkim na spokojny i zrelaksowany tryb życia. Długie do kostek kaftaniki z dzianiny, sandały ze sznurowanymi nagolennikami czy dżellaba z dzianiny – wszystko to sprawiało wrażenie luksusowego, a jednocześnie szalenie wygodnego.

    • 1992 – miniaturki i wspaniałe fryzury

Kolejna kolekcja Prady zasłynęła dzięki sesji fotograficznej, na której podkreślano wspaniałe fryzury, chociaż oczywiście jej spektakularny efekt nie powstałby bez pięknych kreacji. Idealne dobranie kolorów (przeważały barwy łagodne, biel, blady żółty, jasna brzoskwinia), motywy stokrotek czy rozpinane swetry– wszystko to wzbudziło duży zachwyt.

    • 1996 – polo

Choć koszulka polo znana była już wcześniej, to nikt nie wpadł na pomysł, aby zrobić też taką sukienkę – nikt, oprócz Prady. Czekoladowo – biała kreacja przywodziła na myśl elegancki, ale wygodny strój do pracy. Ponadto projektanci Prady zaprojektowali spódnice o kroju litery A oraz tweedy o bogatej fakturze.

    • 2001 – pastelowo i subtelnie

W tej kolekcji marka zaprezentowała stroje bardzo klasyczne i jednocześnie niezwykle kobiece. Różowe, plisowane spódnice, dopasowane żakiety, podkreślenie talii czy ołówkowy krój – wszystko to przemawiało za stonowaną elegancją.

    • 2007 – a’la lata 40-te

Skórzane frędzle, afrykańskie wzory czy styl empire – wszystko to nawiązywało do lat 40-tych, nie było to jednak wszystko, co zaprezentowała Prada przed siedmioma laty. Wspomnieć trzeba też bowiem o kolorach kamieni szlachetnych, czyli rubinowym i fioletowym, które zostały świetnie wykorzystane właśnie w tej kolekcji.

    • 2011 – zabawnie

W kolekcji z 2011 na pokazie marki pokazano coś zupełnie odmiennego – postawiono bowiem na zabawę kolorem i krojem. Zwiewne falbanki, etole z kolorowego i prążkowanego futerka, pozorne niedobranie ostentacyjnych barw – wszystko to było głośnym komunikatem: „Zabaw się modą!”.

Ciekawostka:

Prada sprzedaje swoje ubrania aż w osiemdziesięciu krajach świata!

Słowa, który robią wyjątkowe wrażenie na kobietach, są zwykle krótkie i konkretne. Jak „buty” albo „Prada”!

Oceń artykuł

Wielkie marki: Prada 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: Ungaro

Właściciel marki Ungaro podążał z początku we nieco innym kierunku, niż robi to aktualnie. Zmiana była dobrym pomysłem, za którym chowała się szansa wielkiego sukcesu.

Wielkie marki: Pringle of Scotland

Co z tak wielką, modową marką ma wspólnego sweterek – bliźniak, które gwiazdy pokochały markę Pringle of Scotland i za co oraz ile już lat firma ta istnieje na rynku. Ja wiem to wszystko, a ty?

Wielkie marki: Preen

Sięganie po przeróżne inspiracje jest znanym, ale nadal bardzo skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi wielkich gwiazd. I po takie właśnie rozwiązanie sięgnięto w marce Preen. Czy skutecznie?

Wielkie marki: Paul & Joe

Czy wiedziałaś, że markę Paul & Joe założyła… kobieta? A to tylko jedna z ciekawostek, które wiem o tej wielkiej i popularnej firmie. Jeśli kochasz modę, powinnaś znać je wszystkie.

Wielkie marki: Mulberry

Znak rozpoznawczy firmy Mulberry jest jednym z najbardziej wyróżniających się na całym świecie. Poszukują go klientki sklepów vintage, kochają kolekcjonerki i wielbią modowe fanatyczki.

Wielkie marki: Moschino

Wydaje się, że projektanci mody powinni być poważni, zdystansowani, wyważeni… ale to oczywiście nieprawda. Niektórzy, tak jak założyciel marki Moshino, może po prostu śmiać się z mody i tym samym również robić karierę.

Wielkie marki: Marni

Nie każda marka modowa zaczynała swoją karierę poprzez założenie firmy „ot tak”. Niektóre korzystały najpierw z pomocy marek o wyrobionej już pozycji. Tak postąpiono z Marni – ale czy była to dobra decyzja?

Wielkie marki: Marchesa

Idealna sukienka, piękna kreacja, fenomenalna suknia – jakkolwiek nazwać by efekty działań projektantek „Marchesa”, niezmiennie budzą zachwyt wśród kobiet. Klasyka czy oryginalność – co stoi za tym sukcesem?

Wielkie marki: Liberty

Gdybyś urodziła się ponad sto lat temu, mogłabyś, jak dzisiaj, po prostu wejść do domu mody Liberty. Ale wtedy kupiłabyś nie sukienkę, lecz na przykład… stolik do salonu. Jak firma przeszła tak ogromną przemianę i kto za nią stał?

Wielkie marki: Lanvin

Czy marka, która ma ponad 100 lat, może produkować dzisiaj coś modnego? Ci, którzy znają produkty firmy Lanvin, mogą odpowiedzieć pytaniem: „A czy po nocy przychodzi dzień?”. Obie odpowiedzi są równie oczywiste.

Wielkie marki: Guess

Rekordowa ilość sklepów, inspiracja najpiękniejszymi kobietami świata, wielobranżowość – to przepis na sukces według marki Guess. Z takiego przepisu musi wyjść smakowity kąsek dla wielu pasjonatek mody.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top