Wielcy projektanci: Ralph Lauren

Wielcy projektanci: Ralph Lauren

W jednym z odcinków kultowego serialu „Przyjaciele”, bohaterka Rachel omal nie mdleje z wrażenia po spotkaniu Ralpha Laurena. To zupełnie zrozumiałe, gdy poznamy bliżej sylwetkę tego projektanta.

Sklep Ralph Lauren w Genewie

Reklama

Niezależnie więc od tego, czy jesteś fanką tego serialu, czy mody albo jednego i drugiego – zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi tej wielkiej, modowej osobistości.

Krótka biografia

Ralph Lauren urodził się w roku 1939 – jako Ralph Rueben Lifshitz, syn imigrantów.
Swoją wielką przygodę z modą projektant rozpoczął bardzo skromnie, otwierając w 1967 roku sklep z krawatami. Kolejnym krokiem było projektowanie koszul, a już w 1971 roku Lauren zaprojektował swoją własną linię mody damskiej.
Wielką sławę przyniosło mu zaprojektowanie strojów do filmu „Wielki Gatsby”. Uznany został wówczas za „interpretatora przeszłości Stanów Zjednoczonych”.
Siedemnaście lat temu marka weszła na giełdę, a sam projektant ma większość jej udziałów.

Przegląd kolekcji

Projektant stworzył wiele ciekawych kolekcji, chociaż niektóre z nich z całą pewnością bardziej niż inne zapadły w pamięć odbiorcom. Warto je przypomnieć.

    • 1988 – zima na prerii

Szkocka krata – to motyw przewodni kolekcji z późnych lat 80-tych. Lauren postawił wówczas na flanelę, tweed i żywe barwy. Późniejsze kolekcje pokazały jednak, że był to raczej incydent w jego ogólnej tendencji tworzenia.

    • 1996 – androgeniczność na topie

Spodnium, ponure kolory i suknie futerały – kolekcja ta była zaskakująca, ale już bardzo elegancka. Wyraźnie zmierzała w stronę luksusu.

    • 2001 – mini spódniczka, maksi płaszcz

I tutaj Lauren wykorzystał tweed, ale już w zupełnie odmiennych stylizacjach, bardzo ukierunkowanych w stronę kobiet eleganckich. Kolekcja opierała się głównie na zestawieniach bardzo krótkich, zmysłowych spódniczek z długimi, delikatnymi płaszczami. Efekt był zachwycający.

    • 2005 – pastelowa klasyka

Kolekcja sprzed prawie dziesięciu lat była już usposobieniem delikatności i kobiecości. Najjaśniejsze z możliwym odcieni pasteli łączyły się z bielą. Choć Lauren podkreślał, że miały być to ubrania sportowe, skojarzenie z klasyką było nieuchronne.

    • 2010 – uczniowie raz jeszcze

W tej kolekcji Ralph Lauren wyraźnie daje upust swojej tęsknocie za czasami eleganckich strojów dla uprzywilejowanych warstw społecznych z czasów Gatsbiego. Stroje mówią jedno – elita.

Ciekawostki

Czy wiesz, że pod koniec lat 80-tych projektant przeszedł operację usunięcia guza mózgu? W 1994 Lauren założył też fundację na rzecz walki z rakiem piersi – Fashion Targets Breast Cancer.

Klasa i elegancja pasuje każdej z nas. I dlatego każdej z nas pasują też ubrania od Ralpha Laurena. Tutaj nie ma wyjątków, pamiętaj.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top