Reklama

Wbrew pozorom, to nie ubrania – choć z pewnością bardzo dobre, przysporzyły marce największego rozgłosu. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego jeszcze niedawno firma budziła kontrowersje.

Krótka biografia

Firma Benetton powstała w roku 1965i została założona przez Luciano Benettona oraz jego rodzeństwo: Giuliana, Carlo i Gilberto. Rodzeństwo początkowo zaczęło swoją produkcję od kolorowych swetrów. Firma zaczęła produkować je wtedy, kiedy ich najbardziej potrzebowano, ponieważ powojenne ulice Włoch były szare i nijakie.
Już po pierwszych trzech latach rodzeństwo Benetton mogło mówić o sukcesie, kiedy otworzyli swój pierwszy megastore w Paryżu. To były jednak dopiero początki spektakularnych sukcesów firmy – pod koniec lat 80-tych marka Benetton składała się już z 3,5 tysiąca sklepów na całym świecie.
W 2012 roku Luciano Benetton sprzedał firmę swojego synowi Alessandro.

Ważne momenty w dziejach firmy

Jak każda wielka marka, tak i Benetton miał w swojej historii, które można było uznać za wielkie bądź przełomowe. Warto się im przyjrzeć.

  • Firma zaczęła być bardzo sławna, kiedy zatrudniono do pracy fotografa Oliviero Toscaniego. To spod jego ręki wyszły skandalizujące fotografie, takie jak zdjęcie zakonnicy całującej się z księdzem lub czarnoskórej kobiety karmiącej piersią białe niemowlę. Wszystko to miało na celu zwrócić uwagę odbiorców na nierówności na świecie czy skutki wojny. Marka spotkała się jednak wówczas z dużą krytyką, a Toscani odszedł w roku 2010.
  • W 2011 roku firma znowu zaczęła szokować, tym razem prezentując fotomontaże całujących się, skłóconych przedstawicieli państw i nie tylko – przykładem tego była fotografia całującego się papieża Benedykta XVI i Ahmeda Mohameda el-Tayeba.
  • Po jakimś czasie firma wpadła w kryzys, który próbowano opanować zatrudniając nowych projektantów. Ostatecznie kres negatywnym procesom położył dopiero syn Luciano Benettona, Alessandro.

Benetton dzisiaj

A jaka jest dzisiaj marka Benetton? Jakie ubrania możemy znaleźć w jej sklepach? Przede wszystkim są to ubrania o bardzo wysokiej jakości i w różnych, ciągle żywych kolorach.

Niektórzy twierdzą, że w ubraniach Benettona przebrzmiewa dzisiaj nuta włoskiej elegancji – i rzeczywiście, spoglądając na delikatne żakiety, koronkowe aplikacje i kunsztowne wykończenia, z pewnością można stwierdzić, że w sklepach Benettona mogą ubierać się kobiety, które szukają subtelnych, ale jednocześnie wyróżniających się ubrań.

Nie masz jeszcze żadnego ubrania „od Benettona”? Koniecznie to zmień, załóż i poczuj na sobie kontrowersyjną historię tej marki!

Oceń artykuł

Wielkie marki: The united colors of Benetton 0 (0)