Wielkie marki: The united colors of Benetton

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Nie każda marka może pochwalić się tak ciekawą I barwną historią, jak właśnie firma Benetton. Kiedy powstała, jak osiągnęła sukces i co powodowało, że była na ustach wszystkich?

Reklama

Wbrew pozorom, to nie ubrania – choć z pewnością bardzo dobre, przysporzyły marce największego rozgłosu. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego jeszcze niedawno firma budziła kontrowersje.

Krótka biografia

Firma Benetton powstała w roku 1965i została założona przez Luciano Benettona oraz jego rodzeństwo: Giuliana, Carlo i Gilberto. Rodzeństwo początkowo zaczęło swoją produkcję od kolorowych swetrów. Firma zaczęła produkować je wtedy, kiedy ich najbardziej potrzebowano, ponieważ powojenne ulice Włoch były szare i nijakie.
Już po pierwszych trzech latach rodzeństwo Benetton mogło mówić o sukcesie, kiedy otworzyli swój pierwszy megastore w Paryżu. To były jednak dopiero początki spektakularnych sukcesów firmy – pod koniec lat 80-tych marka Benetton składała się już z 3,5 tysiąca sklepów na całym świecie.
W 2012 roku Luciano Benetton sprzedał firmę swojego synowi Alessandro.

Ważne momenty w dziejach firmy

Jak każda wielka marka, tak i Benetton miał w swojej historii, które można było uznać za wielkie bądź przełomowe. Warto się im przyjrzeć.

  • Firma zaczęła być bardzo sławna, kiedy zatrudniono do pracy fotografa Oliviero Toscaniego. To spod jego ręki wyszły skandalizujące fotografie, takie jak zdjęcie zakonnicy całującej się z księdzem lub czarnoskórej kobiety karmiącej piersią białe niemowlę. Wszystko to miało na celu zwrócić uwagę odbiorców na nierówności na świecie czy skutki wojny. Marka spotkała się jednak wówczas z dużą krytyką, a Toscani odszedł w roku 2010.
  • W 2011 roku firma znowu zaczęła szokować, tym razem prezentując fotomontaże całujących się, skłóconych przedstawicieli państw i nie tylko – przykładem tego była fotografia całującego się papieża Benedykta XVI i Ahmeda Mohameda el-Tayeba.
  • Po jakimś czasie firma wpadła w kryzys, który próbowano opanować zatrudniając nowych projektantów. Ostatecznie kres negatywnym procesom położył dopiero syn Luciano Benettona, Alessandro.

Benetton dzisiaj

A jaka jest dzisiaj marka Benetton? Jakie ubrania możemy znaleźć w jej sklepach? Przede wszystkim są to ubrania o bardzo wysokiej jakości i w różnych, ciągle żywych kolorach.

Niektórzy twierdzą, że w ubraniach Benettona przebrzmiewa dzisiaj nuta włoskiej elegancji – i rzeczywiście, spoglądając na delikatne żakiety, koronkowe aplikacje i kunsztowne wykończenia, z pewnością można stwierdzić, że w sklepach Benettona mogą ubierać się kobiety, które szukają subtelnych, ale jednocześnie wyróżniających się ubrań.

Nie masz jeszcze żadnego ubrania „od Benettona”? Koniecznie to zmień, załóż i poczuj na sobie kontrowersyjną historię tej marki!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top