Wielkie marki: Ungaro

Wielkie marki: Ungaro

Należy do „wielkiej piątki” modowych marek, czyli ma swoją pozycję obok Chanel. Diora, Givenchy oraz Yves Saint Laurenta. I choć jej właściciel odszedł już na emeryturę, ona ma się świetnie.

Reklama

„Ona”, czyli marka Ungaro. Dowiedz się, w jaki sposób powstała i poznaj najsłynniejsze kolekcje tego domu mody.

Historia marki

Dom mody Ungaro został założony w roku 1965 przez Emanuela Ungaro. Choć początki kariery tego projektanta zmierzały ku wykwintnemu krawiectwu (współpraca z Balenciagą), to Ungaro szybko przyjął inny kierunek.
Dzięki postawieniu na minimalizm i żywe kolory, marka projektanta odniosła gigantyczny sukces w latach 80-tych. Dzisiaj jego kolekcje rozpoznawane są na całym świecie, a wszystko dzięki wyjątkowo kobiecym krojom i intuicyjnie dobieranym barwom.
Emanuel Ungaro przeszedł na emeryturę w roku 2005, tym samym oddając firmę Asimowi Abdullahowi.

Przegląd kolekcji

    • 1965 – stop formalizmowi

Kolekcja z lat sześćdziesiątych była swoistym sprzeciwem Ungaro wobec panujących trendów. Po pierwsze, projektant sprzeciwił się burym, ciemnym i bardzo praktycznym ubraniom codziennym – czego efektem była pełna gama wzorów i kolorów. Po drugie, na pokazie zabrakło strojów wieczorowych, co też było czymś zupełnie nowym i nietypowym.

    • 1972 – sportowe retro

W latach siedemdziesiątych Ungaro postawił na delikatną klasykę z delikatną domieszką stylu sportowego. Przykładem tego była plisowana sukienka kończąca się na długości kolan i wykończona szerokimi mankietami rękawów.

    • 1988 – kobiecość

Jedną z najpopularniejszych kreacji z końcówki lat osiemdziesiątych była bardzo opięta sukienka w błękitnym kolorze. Wyeksponowane ramiona z akcentami kwiatowymi były wyraźnym „znakiem Ungaro”, podobnie jak bogate marszczenia.

    • 2001 – odniesienia kulturowe

Ta kolekcja była czymś zupełnie nowym dla marki Ungaro. Przede wszystkim ze względu na odcięcie się od klasycznej, wykwintnej elegancji i postawienie na różne akcenty historyczne oraz kulturowe. Niemal wszystkie kreacje były w odcieniach brązu, co nadało im „surowy” charakter. Inspiracja Grecją oraz Indiami była bardzo widoczna, a jej efekty – fascynujące.

    • 2011 – powrót do przepychu

Trzy lata temu w kolekcji Ungaro ponownie pojawiły się koronki, falbany i bogate zdobienia. Hitem stała się zupełnie przezroczysta, koronkowa bluzka z wiązanym dekoltem oraz spodnie do połowy łydki.

Ciekawostki

Czy wiesz, że… jeden z najsłynniejszych projektantów marki Ungaro, Esteban Cortazar, został wyrzucony z firmy za odmowę współpracy z kontrowersyjną aktorką Linday Lohan. Zdarzenie to miało miejsce cztery lata temu.

Kobiety podążające za modą uwielbiają nazwę Ungaro. Jeśli więc znajdziesz metkę z takim logo gdzieś w sklepie vintage – nie wahaj się i kupuj, cokolwiek by to nie było. Nawet, jeśli nie będzie dobre – sprzedasz z zyskiem!

Oceń artykuł

Wielkie marki: Ungaro 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: Pringle of Scotland

Co z tak wielką, modową marką ma wspólnego sweterek – bliźniak, które gwiazdy pokochały markę Pringle of Scotland i za co oraz ile już lat firma ta istnieje na rynku. Ja wiem to wszystko, a ty?

Wielkie marki: Preen

Sięganie po przeróżne inspiracje jest znanym, ale nadal bardzo skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi wielkich gwiazd. I po takie właśnie rozwiązanie sięgnięto w marce Preen. Czy skutecznie?

Wielkie marki: Paul & Joe

Czy wiedziałaś, że markę Paul & Joe założyła… kobieta? A to tylko jedna z ciekawostek, które wiem o tej wielkiej i popularnej firmie. Jeśli kochasz modę, powinnaś znać je wszystkie.

Wielkie marki: Mulberry

Znak rozpoznawczy firmy Mulberry jest jednym z najbardziej wyróżniających się na całym świecie. Poszukują go klientki sklepów vintage, kochają kolekcjonerki i wielbią modowe fanatyczki.

Wielkie marki: Moschino

Wydaje się, że projektanci mody powinni być poważni, zdystansowani, wyważeni… ale to oczywiście nieprawda. Niektórzy, tak jak założyciel marki Moshino, może po prostu śmiać się z mody i tym samym również robić karierę.

Wielkie marki: Marni

Nie każda marka modowa zaczynała swoją karierę poprzez założenie firmy „ot tak”. Niektóre korzystały najpierw z pomocy marek o wyrobionej już pozycji. Tak postąpiono z Marni – ale czy była to dobra decyzja?

Wielkie marki: Marchesa

Idealna sukienka, piękna kreacja, fenomenalna suknia – jakkolwiek nazwać by efekty działań projektantek „Marchesa”, niezmiennie budzą zachwyt wśród kobiet. Klasyka czy oryginalność – co stoi za tym sukcesem?

Wielkie marki: Liberty

Gdybyś urodziła się ponad sto lat temu, mogłabyś, jak dzisiaj, po prostu wejść do domu mody Liberty. Ale wtedy kupiłabyś nie sukienkę, lecz na przykład… stolik do salonu. Jak firma przeszła tak ogromną przemianę i kto za nią stał?

Wielkie marki: Lanvin

Czy marka, która ma ponad 100 lat, może produkować dzisiaj coś modnego? Ci, którzy znają produkty firmy Lanvin, mogą odpowiedzieć pytaniem: „A czy po nocy przychodzi dzień?”. Obie odpowiedzi są równie oczywiste.

Wielkie marki: Guess

Rekordowa ilość sklepów, inspiracja najpiękniejszymi kobietami świata, wielobranżowość – to przepis na sukces według marki Guess. Z takiego przepisu musi wyjść smakowity kąsek dla wielu pasjonatek mody.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top