Reklama

„Ona”, czyli marka Ungaro. Dowiedz się, w jaki sposób powstała i poznaj najsłynniejsze kolekcje tego domu mody.

Historia marki

Dom mody Ungaro został założony w roku 1965 przez Emanuela Ungaro. Choć początki kariery tego projektanta zmierzały ku wykwintnemu krawiectwu (współpraca z Balenciagą), to Ungaro szybko przyjął inny kierunek.
Dzięki postawieniu na minimalizm i żywe kolory, marka projektanta odniosła gigantyczny sukces w latach 80-tych. Dzisiaj jego kolekcje rozpoznawane są na całym świecie, a wszystko dzięki wyjątkowo kobiecym krojom i intuicyjnie dobieranym barwom.
Emanuel Ungaro przeszedł na emeryturę w roku 2005, tym samym oddając firmę Asimowi Abdullahowi.

Przegląd kolekcji

    • 1965 – stop formalizmowi

Kolekcja z lat sześćdziesiątych była swoistym sprzeciwem Ungaro wobec panujących trendów. Po pierwsze, projektant sprzeciwił się burym, ciemnym i bardzo praktycznym ubraniom codziennym – czego efektem była pełna gama wzorów i kolorów. Po drugie, na pokazie zabrakło strojów wieczorowych, co też było czymś zupełnie nowym i nietypowym.

    • 1972 – sportowe retro

W latach siedemdziesiątych Ungaro postawił na delikatną klasykę z delikatną domieszką stylu sportowego. Przykładem tego była plisowana sukienka kończąca się na długości kolan i wykończona szerokimi mankietami rękawów.

    • 1988 – kobiecość

Jedną z najpopularniejszych kreacji z końcówki lat osiemdziesiątych była bardzo opięta sukienka w błękitnym kolorze. Wyeksponowane ramiona z akcentami kwiatowymi były wyraźnym „znakiem Ungaro”, podobnie jak bogate marszczenia.

    • 2001 – odniesienia kulturowe

Ta kolekcja była czymś zupełnie nowym dla marki Ungaro. Przede wszystkim ze względu na odcięcie się od klasycznej, wykwintnej elegancji i postawienie na różne akcenty historyczne oraz kulturowe. Niemal wszystkie kreacje były w odcieniach brązu, co nadało im „surowy” charakter. Inspiracja Grecją oraz Indiami była bardzo widoczna, a jej efekty – fascynujące.

    • 2011 – powrót do przepychu

Trzy lata temu w kolekcji Ungaro ponownie pojawiły się koronki, falbany i bogate zdobienia. Hitem stała się zupełnie przezroczysta, koronkowa bluzka z wiązanym dekoltem oraz spodnie do połowy łydki.

Ciekawostki

Czy wiesz, że… jeden z najsłynniejszych projektantów marki Ungaro, Esteban Cortazar, został wyrzucony z firmy za odmowę współpracy z kontrowersyjną aktorką Linday Lohan. Zdarzenie to miało miejsce cztery lata temu.

Kobiety podążające za modą uwielbiają nazwę Ungaro. Jeśli więc znajdziesz metkę z takim logo gdzieś w sklepie vintage – nie wahaj się i kupuj, cokolwiek by to nie było. Nawet, jeśli nie będzie dobre – sprzedasz z zyskiem!

Oceń artykuł

Wielkie marki: Ungaro 0 (0)