Reklama

Jeśli nie kojarzysz nazwiska tej słynnej projektantki, to koniecznie musisz to zmienić! Dowiedz się, z czego zasłynęła gwiazda ta angielska osobistość i jakie były jej najsłynniejsze kolekcje.

Biografia

Vivienne Westwood urodziła się w roku 1941. Na początkach swojej kariery zawodowej pracowała jako… nauczycielka. Szybko jednak porzuciła ten zawód i wraz ze swoim partnerem otworzyła sklep przy King’s Road w Londynie. Było to w roku 1971, sklep najpierw nazywał się „Let it Rock”, a potem zmienił nazwę na „Too Fast to Live, Too Young to Die”. Nie była to jednak nazwa ostateczna – później sklep zmienił ją jeszcze raz, a ostatecznie otrzymał nazwę Seditionares.
Swoją pierwszą kolekcję Vivienne Westwood zaprezentowała w roku 1981.

Przegląd kolekcji

Ta wybitna projektantka stworzyła wiele kolekcji, które na całe lata zapadły w pamięć odbiorcom. Warto je przypomnieć.

  • 1981 – „Pirate”

W tej kolekcji Westwood ukazała swoje zainteresowanie przeszłością oraz innowacyjnymi technikami kroju. Całość nawiązywała oczywiście do stylu pirackiego, choć jednocześnie było to połączenie angielskiego krawiectwa i wzorów afrykańskich.

  • 1993 – „Anglomania”

Anglomania, czyli kolekcja nawiązująca do zafascynowania angielską modą. Projektantka prezentuje między innymi bajeczną suknię ślubną w szkocką kratę. Jednocześnie można zauważyć typowy dla projektantki gorset – obcisły, usztywniony, bez ramiączek.

  • 1997 – romantycznie i niefrasobliwie

Przed siedemnastoma laty projektantka zaprezentowała kolekcję, w której kreacje podkreślały figurę klepsydry, ale jednocześnie nawiązywały do stroju pokojówek. Były to stroje skromne, chociaż miały bardzo dwuznaczny przekaz.

  • 2005 – polityczna deklaracja

Dziewięć lat temu projektantka zaangażowała się w akcję za uwolnieniem Leonarda Peltiera, aktywisty, którego niesłusznie aresztowało FBI. W trakcie jednego ze swoich pokazów projektantka rozwinęła wielki transparent ze słowem „Propaganda” i owinęła nim modelkę w czekoladowym płaszczu.

  • 2007 – bardzo znana suknia

W kolekcji „Wake Up, Cave Girl” pojawia się suknia, którą rok później zakłada Sarah Jessica Parker występująca w popularnym serialu. To oczywiście przysporzyło projektantce jeszcze większej sławy.

  • 2010 – niechlujnie, choć po królewsku

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała Westwood cztery lata temu. Modelka na wybiegu miała na sobie koronę, pelerynkę, ciekawy t-shirt, bokserki i… założone niechlujnie niebieskie rajstopy.

Ciekawostka

Czy wiesz, że życiowym partnerem projektantki był Malcolm McLaren, wokalista słynnej grupy Sex Pistols?

Niektórzy projektanci tworzą ubrania, bo po prostu to lubią. Inni – często chcą w ten sposób powiedzieć coś światu. Vivienne Westwood z całą pewnością należy do tej drugiej kategorii.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood 0 (0)