Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Kiedyś stała się jednym ze współtwórców ruchu punk w Wielkiej Brytanii. W 2006 roku otrzymała Order Imprerium Brytyjskiego – za zasługi w dziedzinie mody. Mowa oczywiście o Vivienne Westwood.

Reklama

Jeśli nie kojarzysz nazwiska tej słynnej projektantki, to koniecznie musisz to zmienić! Dowiedz się, z czego zasłynęła gwiazda ta angielska osobistość i jakie były jej najsłynniejsze kolekcje.

Biografia

Vivienne Westwood urodziła się w roku 1941. Na początkach swojej kariery zawodowej pracowała jako… nauczycielka. Szybko jednak porzuciła ten zawód i wraz ze swoim partnerem otworzyła sklep przy King’s Road w Londynie. Było to w roku 1971, sklep najpierw nazywał się „Let it Rock”, a potem zmienił nazwę na „Too Fast to Live, Too Young to Die”. Nie była to jednak nazwa ostateczna – później sklep zmienił ją jeszcze raz, a ostatecznie otrzymał nazwę Seditionares.
Swoją pierwszą kolekcję Vivienne Westwood zaprezentowała w roku 1981.

Przegląd kolekcji

Ta wybitna projektantka stworzyła wiele kolekcji, które na całe lata zapadły w pamięć odbiorcom. Warto je przypomnieć.

  • 1981 – „Pirate”

W tej kolekcji Westwood ukazała swoje zainteresowanie przeszłością oraz innowacyjnymi technikami kroju. Całość nawiązywała oczywiście do stylu pirackiego, choć jednocześnie było to połączenie angielskiego krawiectwa i wzorów afrykańskich.

  • 1993 – „Anglomania”

Anglomania, czyli kolekcja nawiązująca do zafascynowania angielską modą. Projektantka prezentuje między innymi bajeczną suknię ślubną w szkocką kratę. Jednocześnie można zauważyć typowy dla projektantki gorset – obcisły, usztywniony, bez ramiączek.

  • 1997 – romantycznie i niefrasobliwie

Przed siedemnastoma laty projektantka zaprezentowała kolekcję, w której kreacje podkreślały figurę klepsydry, ale jednocześnie nawiązywały do stroju pokojówek. Były to stroje skromne, chociaż miały bardzo dwuznaczny przekaz.

  • 2005 – polityczna deklaracja

Dziewięć lat temu projektantka zaangażowała się w akcję za uwolnieniem Leonarda Peltiera, aktywisty, którego niesłusznie aresztowało FBI. W trakcie jednego ze swoich pokazów projektantka rozwinęła wielki transparent ze słowem „Propaganda” i owinęła nim modelkę w czekoladowym płaszczu.

  • 2007 – bardzo znana suknia

W kolekcji „Wake Up, Cave Girl” pojawia się suknia, którą rok później zakłada Sarah Jessica Parker występująca w popularnym serialu. To oczywiście przysporzyło projektantce jeszcze większej sławy.

  • 2010 – niechlujnie, choć po królewsku

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała Westwood cztery lata temu. Modelka na wybiegu miała na sobie koronę, pelerynkę, ciekawy t-shirt, bokserki i… założone niechlujnie niebieskie rajstopy.

Ciekawostka

Czy wiesz, że życiowym partnerem projektantki był Malcolm McLaren, wokalista słynnej grupy Sex Pistols?

Niektórzy projektanci tworzą ubrania, bo po prostu to lubią. Inni – często chcą w ten sposób powiedzieć coś światu. Vivienne Westwood z całą pewnością należy do tej drugiej kategorii.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top