Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

Określany był jednym z najważniejszych powojennych projektantów. Dla mody zrobił bardzo wiele, miał też niezwykłą łatwość w wychwytywaniu panujących trendów. Kto? Oczywiście Yves Saint Laurent.

Reklama

Jeśli nie masz jeszcze dużej wiedzy na temat tego projektanta, a cenisz sobie modę – dowiedz się, jaka była jego biografia i jak dzisiaj prezentuje się marka sygnowana jego nazwiskiem.

Krótka biografia

Yves Saint Laurent urodził się w Algerii jako dziecko Francuzów. Po ukończeniu nauki w Chambre Syndicale de la Haute Couture w Paryżu, został asystentem Christiana Diora. Kolejny etap jego życia przebiegł w wojsku, gdzie niestety dużo czasu spędził w szpitalu.
W 1962 roku Yves Saint Laurent oraz jego partner Pierre Berge stworzyli własną markę. W przeciwieństwie do dzieł innych, znanych projektantów, pierwsze projekty i kolekcje nie budziły zachwytu, były też raczej skromne. Dopiero w 1965 projektanci pokazali odważną kolekcję, dzięki której ich sława znacznie wzrosła.
Marka została wykupiona przez Gucci w roku 1999.

Ważne kreacje

W trakcie swojej kariery Laurent zaprezentował wiele kreacji, które zachwycały. Niektóre z nich były jednak wyjątkowo znaczące.

  • W 1965 roku powstała kolekcja Mondrian. Inspirowana była pracami Mondriana, twórcy ruchów De Stijl. Wzory na sukienkach stanowiły głównie prostokąty w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym.
  • Dwa lata później Laurent zaprezentował damski smoking – jako ubranie typowe dla władczych kobiet. Projektant miał „słabość” do damskich smokingów, ponieważ przejawiały się w jego kolekcjach przez następne trzydzieści lat.
  • W roku 1999 Albert Elbaza złożył „hołd” Laurentowi, prezentując kolekcję, w której pojawiały się liczne prążki i nowe, ciekawe kolory.
  • Ostatni pokaz Yvesa Saint Laurenta powstał w roku 2000./ Był to pokaz wyjątkowy, powracający do przeszłości. Pokazane w nim zostały najsłynniejsze kreacji projektanta. Zaproszonych zostało… dwa tysiące gości.

Czy wiesz, że…?

Kłopoty zdrowotne Laurenta, które pojawiły się w wojsku, opierały się na silnym załamaniu nerwowym. Projektant został brutalnie wykluczony z towarzystwa innych żołnierzy wkrótce po tym, jak okazało się, że ma on odmienną orientację. Co więcej, w szpitalu psychiatrycznym poddano Laurenta terapii elektrowstrząsami – miało to go „wyleczyć”.

Niełatwa jest droga na szczyty… o czym sam doskonale wiedział Yves Saint Laurent. Postać projektanta może być z całą pewnością inspiracją do walki o swoje marzenia i bycia sobą – niezależnie od tego, co mówią inni.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top