Damski kaftan – luksus i lenistwo

Reklama

Słowo „kaftan” najczęściej kojarzy nam się z… kaftanem bezpieczeństwa. Czas odrzucić to szablonowe myślenie, ponieważ za tym słowem chowa się również cudowne, damskie okrycie, które warto mieć.

Jeśli zaciekawił cię ten wstęp, oznacza to prawdopodobnie, że nie masz w swojej szafie prawdziwego kaftana. Najpierw warto zatem dowiedzieć się, co to właściwie jest.

Cechy

Kaftan to część wierzchnia stroju, noszona zwykle na suknię. Jego długość sięga połowy łydki lub do kostek, a krój przywodzi na myśl średniowieczne okrycia z prostą, przednią częścią. Kaftan rozszerza się od bioder ku dołowi.
Ważną cechą kaftana są jego rękawy. Zawsze mają długość 3/4 , są luźne i dzięki temu nie krępują ruchów. Trzeba podkreślić również, że kaftan nie ma guzików, może być ewentualnie zawiązywany.

Czy jest modny?

Kaftan nie jest elementem stroju, który jest bardzo popularny. Nie boją się go jednak znawczynie mody – jako, że idealnie pasuje do wielu sukienek. Cenią go również wielcy projektanci, którzy regularnie umieszczają tę pozycję w swoich kolekcjach.

Komu pasuje?

Kaftan pasuje wielu kobietom, jednak niektóre panie powinny dobierać go z ostrożnością – jest to rodzaj ubioru, który może dodać kilogramów.

Jak go nosić?

Noszenie takiego okrycia wymaga wielkiego wyczucia i „szóstego zmysłu” stylistycznego. Jeżeli go nie posiadasz albo nie jesteś go pewna, kieruj się naszymi wskazówkami:

  • Kaftan idealnie pasuje do płaskich butów, głównie ze względu na swoje nawiązanie do kultury średniowiecza.
  • Jeśli masz ochotę na oryginalny kaftan, szukaj go w sklepach etnicznych.
  • Jeśli wybrany przez ciebie kaftan jest lekki i swobodny, możesz zakładać go do kostiumu kąpielowego oraz japonek.
  • Możesz także zdecydować się na bardziej elegancką wersję (tylko w przypadku, gdy kaftan jest delikatny). Jest to na przykład zestaw: metalizowane klapki plus egzotyczne bransoletki. Oraz, oczywiście, kaftan.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że kaftan powstał około czternastego wieku? Na początku był noszony tylko w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ale z czasem moda na to okrycie dotarła znacznie dalej – jej wielkim miłośnikiem był Yves Saint Laurent, który swoją fascynację ochoczo prezentował w kolekcjach.

Kaftan daje poczucie bezpieczeństwa, a zarazem wyrafinowanej elegancji – zwłaszcza, jeżeli jest wykonany z jedwabiu. Czy można mu się oprzeć?