Czasem stworzenie zasad na przekór wszystkim jest dobrym pomysłem, ale czasem – fatalnym. Na szczęście pracujący w marce Bottega Venetta doskonale wiedzieli, co robili. Jakie były ich motywacje i w jaki sposób marka pięła się po szczeblach sukcesu?
Modowy gigant, który kiedyś w ogóle nie brał pod uwagę projektowania ubrań dla kobiet – tak właśnie można opisać Hugo Boss. Czy wiesz, od kiedy sytuacja ta się zmieniła?
Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?
Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?
Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.
W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?
Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.
Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…
Uwielbiany przez kobiety, nienawidzony przez mężczyzn – i przy tym wszystkim niezwykle charyzmatyczny. Trudno nie interesować się projektami Ralpha Laurena, jeśli choć trochę interesujemy się samą modą.
Niby to nazwisko znają wszyscy, ale… czy wiesz, z jakiej kolekcji zasłynął projektant? Albo jaki typ sukienki przyniósł mu największą popularność? A może chciałabyś dowiedzieć się, czy Cardin kiedykolwiek interesował się stylem hippie?
Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.
Kwiatki, kwiatuszki, nawiązania do poprzednich epok i swojskich klimatów. Brzmi interesująco? Zatem z pewnością zainteresuje cię wiele innych faktów na temat projektanta Paula Smitha.
Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.
Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.
Czy mężczyzna, który wygląda jak milion dolarów i idealnie trafia w kobiece gusta modowe, może nie zrobić kariery w świecie mody? To oczywiście niemożliwe, zatem sukces Marca Jacobsa był tylko kwestią czasu.
O niemieckiej jakości mówi się sporo – że jest ponadczasowa, bezwzględna, wyjątkowa. A prace Karla Lagerfelda tylko potwierdzają, że nie są to stwierdzenia na wyrost.
Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?
Pomyśl: Calvin Klein i zamknij oczy. Co widzisz? Umięśnione, męskie sylwetki z reklam bielizny? Świetnie, czyli wiesz już… odrobinę o tym projektancie. Teraz nadszedł czas na znaczne poszerzenie wiedzy.
Czy można zrobić karierę w świecie mody tylko z powodu… wyśmiewania niektórych trendów? Oczywiście, tutaj przecież wszystkie chwyty dozwolone. Przekonał się o tym słynny Jean Paul Gaultier.
Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.
Niektórzy projektanci zdają się krzyczeć: „U nas nowość!”, prace innych mówią: „Spokojnie, to nie wyścig. Po prostu czuj się dobrze”. Ta druga kategoria to cała twórczość Jill Sander.
Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?
Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.
Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.
Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.
Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.
„Szokujący” to w modzie wieloznaczne określenie. Czasem oznacza „bardzo krótki”, czasem „prześwitujący”, ale rzadko po prostu… straszny. A tylko to przychodzi na myśl, gdy oglądamy projekty Garetha Pugha.
Jak wielką modową osobistością trzeba się stać, żeby „zasłużyć” na nakręcenie filmu o sobie? Cóż, trzeba mieć przynajmniej sławę Coco Chanel. A wcześniej dużo wytrwałości, żeby ją osiągnąć.
Technologia i moda? Specjalna obróbka wzorów na tkaniny? Te pomysły nie dziwią nikogo, kto kojarzy nazwisko Erdem. Właściwie to mogłoby ono stać się synonimem „modowych eksperymentów”.
Czy przez zabawę kolorem można zrobić światową karierę? Jeśli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, to zapewne nie zapoznałaś się jeszcze z postacią Driesa Van Notena.
Kobieta pracująca ubrana w bure, niekształtne worki? Kogoś musiało to w końcu zirytować. I tym kimś była właśnie Donna Karan. Wiwat irytacja i niezgoda na standardy!
Choć Diane von Furstenberg nie jest tak sławna, jak np. Chanel, to z całą pewnością dąży w podobnym kierunku. Kierunku, który niechybnie prowadzi do rozmiłowania w sobie… kobiet.
Twórczość projektantów nierzadko zachwyca i zaskakuje, ale Christopher Kane wydaje się być w tej kwestii prawdziwym ekspertem. Niektórzy nawet twierdzą, że zaskakiwanie powinno się zamienić na „szokowanie”..
Tworzy ekscentryczne ubrania, odświeża znane linie i… wymyśla przepiękne zapachy. Wielki projektant musi być wielozadaniowy, a Christian Lacroix wydaje się doskonale o tym wiedzieć.
Czy wyobrażasz sobie Christiana Diora walczącego o to, aby ktoś zauważył jego prace? Z pewnością nie, co nie oznacza, że tak nie było. Jak udowadnia przypadek jednego z największych projektantów, czasem walka o uwagę bardzo się opłaca.
Francja elegancja – tak można by skomentować styl Caroliny Herrery… gdyby tylko pochodziła ona z Francji. Niemniej, inne pochodzenie bynajmniej nie odbiera szyku jej kreacjom.
Jesteś ciekawa, kto zaprojektował tę piękną, delikatną bluzkę… ale czy zastanowiło cię kiedyś, kto tworzy ubrania do wielkich produkcji filmowych? Często są to te same osoby – jak na przykład Bora Aksu.
Niektórzy projektanci potrzebują wielu lat, aby rozsławić swoje nazwisko. Innym wystarczy odpowiedni, marketingowy ruch – i tak właśnie jest z Bellą Freud. Konkret w działaniach, konkret w projektach.
Czy wiesz, dlaczego ubrania Armani kojarzą się z klasą? Wyobraź sobie najbardziej luksusową tkaninę, która idealnie opływa twoje ciało i jest zszyta w sposób dopasowany do każdego centymetra twojego ciała. Teraz już wiesz?
Mówisz: Berardi, myślisz: piękna suknia wieczorowa. Tak właśnie wygląda proces kojarzenia tego sławnego nazwiska. Co trzeba zrobić, by stać się aż tak rozpoznawalnym?