Wielcy projektanci: Marc Jacobs

Wielcy projektanci: Marc Jacobs

Znajduje się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. Jest nieziemsko przystojny i doskonale zna się na modzie. Czy wiesz już, że mowa o cudownym projektancie Marcu Jacobsie?

Sklep Marc Jacobs

Reklama

Niepowtarzalny styl, wielka wyobraźnia i pracowitość – te właśnie cechy sprawiają, że kolekcje Marca Jacobsa od wielu lat odnoszą sukcesy. Czas poznać bliżej sylwetkę tego projektanta.

Krótka biografia

Marc Jacobs urodził się w roku 1963. Zasłynął w roku 1992 – dzięki wyjątkowej kolekcji grunge, stworzonej dla Perry Ellis.
Swoją pierwszą, własną kolekcję projektant zaprezentował światu w roku 1986, wkrótce po ukończeniu Parsons The New School for Design. Jego ironiczne i prześmiewcze podejście do mody zostały szybko docenione – już rok później Jacobs został uhonorowany nagrodą Perry’ego Ellisa, przyznawaną przez Council of Fashion Designers of America. Warto dodać, że projektant przez 16 lat był związany z marką Louis Vitton – rozstanie nastąpiło w roku 2013.
Marc Jacobs był w związkach partnerskich z Jasonem Prestonem, Lorenzo Martone oraz Harrym Louisem.

Przegląd kolekcji

Nowojorski projektant stał się sławny z powodu wielu swoich kolekcji – warto zapoznać się z jego stylem.

  • W roku 1992 powstała kolekcja grunge, która szybko zyskała miano mistrzostwa rękodzieła. Skromne tkaniny (flanela i dżins), spódnice z pomponami, ręcznie malowane materiały, skórzane frędzle – wszystkie te szczegóły sprawiły, że kolekcja bardzo szybko stała się sławna i dodała Jacobsowi splendoru.
  • 2001 – Linia Marc by Marc Jacobs. Dzięki tej kolekcji powszechne stało się noszenie uczniowskich pasków i kolorowego denimu. Był to niejako powrót do świeżej młodości, który bardzo entuzjastycznie został przyjęty przez odbiorców.
  • 2010 – bielizna okryciem wierzchnim. A ponadto – plisowane marszczenia, szyfonowe sukienki, perłowe falbany i opalizujące, długie suknie. Jacobs spróbował połączyć elegancję z nowoczesnością i wyszło mu to – jak zawsze – świetnie.

Marc Jacobs dzisiaj

Dzisiejsze kolekcje projektanta są zaskakujące różne od propozycji innych domów mody. Mamy tu dosyć geometryczne wzory, bure kolory, nietypowe zestawienia – trochę jak przeniesione ze starszych lat. Są też linie, które bardzo mocno nawiązują do zestawów szkolnych. Oczywiście panie szukające elegancji również znajdą tu coś dla siebie, chociaż jeśli ktoś oczekuje klasyki, może się zawieźć.

Ciekawostka

Marc Jacobs nie miał łatwego dzieciństwa. Gdy miał siedem lat, zmarł jego ojciec. Matka, ze względu na chorobę psychiczną, nie mogła go wychowywać, tego zadania podjęła się zatem babcia małego Jacobsa. Być może to właśnie jej zawdzięczamy przyszłość wielkiego projektanta, ponieważ nauczyła ona wnuka… robienia na drutach.

Szukasz oryginalnych ubrań i niepowtarzalnego stylu? Gratulacje – prawdopodobnie właśnie znalazłaś swojego „mistrza”. To właśnie Marc Jacobs jest tym, który spełni twoje oczekiwania modowe!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top