Wielcy projektanci: Stella McCartney

Reklama

Kontrowersyjna, kobieca i bardzo stanowcza – taka właśnie jest brytyjska projektantka Stella McCartney. Jeśli jeszcze nie uzupełniłaś wiadomości na jej temat, musisz to koniecznie zmienić.

Stella McCartney jest bowiem osobistością, którą warto znać, nie tylko ze względu na projektowane przez nią wyjątkowe ubrania, ale i z uwagi na oryginalną osobowość.

Krótka biografia

Projektantka urodziła się w 1971 roku. Na początku swojej kariery pracowała u Christiana Lacroix, pracowała także u krawca Edwarda Sextona z Savile Row. Następnie rozpoczęła studia w Central Saint Martins College of Art & Design – nauka pozwoliła jej w pełni ukazać swoje umiejętności i talenty.
Dwa lata po ukończeniu studiów McCartney zajęła stanowisko dyrektora kreatywnego w firmie Chloe. Pracowała tam aż do 2001, po czym otworzyła własną markę pod auspicjami Gucci Group.

Ciekawostki:

W kolekcjach Stelli McCartney nie znajdziemy futer ani skóry – projektantka jest zagorzałą wegetarianką, a swoje przekonania przenosi również na pracę.
W 2000 roku Stella McCartney otrzymała nagrodę Designer of the Year, którą wręczył jej ojciec, Paul McCartney.

Przegląd kolekcji:

Stella McCartney stworzyła całą masę wspaniałych kolekcji. Warto przypomnieć chociaż trzy z nich:

    • 1995 – kolekcja dyplomowa

Kobiecość, elegancja i precyzja – te cechy zaprezentowała McCartney podczas swojego debiutanckiego pokazu. Warto zauważyć, że wśród modelek pojawiła się Naomi Campbell, która zaprezentowała stylowy kostium od projektantki.

    • 2008 – kwiatowy ogród

Kwiatowy, jednoczęściowy kombinezon z szyfonu był tym czymś, co szczególnie zachwyciło publiczność. Był to jednocześnie wyraz zainteresowania projektantki latami 70-tymi.

    • 2010 – inspiracja matką

Wszędobylski dżins, wzorzyste suknie i koronkowe topy – wszystkie te zachwycające stroje sprzed czterech lat były niejako hołdem Stelli McCartney dla matki, która ubierała się w podobny sposób.

Stella McCartney dzisiaj

Kobiecość z zaskakującymi, innowacyjnymi elementami – to właśnie styl Stelli McCartney na dzisiaj. W najnowszej, zimowej kolekcji projektantka stawia na dosyć ciemne kolory i bardzo oryginalne kroje, jednak wszystkim strojom z pewnością nie brakuje kobiecości. Na szczególną uwagę zasługują świetnie skrojone płaszcze i ciekawe, twarzowe wzory.

Ciekawostka

Stella McCartney ma czwórkę dzieci – dwie córki i dwóch synów.

Aby osiągnąć sukces, nie trzeba porzucać swoich ideałów – udowodniła to Stella McCartney, w której kolekcjach przez wiele lat nie pojawiły się futra i skóra. Imponujące!