Wielcy projektanci: Stella McCartney

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Kontrowersyjna, kobieca i bardzo stanowcza – taka właśnie jest brytyjska projektantka Stella McCartney. Jeśli jeszcze nie uzupełniłaś wiadomości na jej temat, musisz to koniecznie zmienić.

Reklama

Stella McCartney jest bowiem osobistością, którą warto znać, nie tylko ze względu na projektowane przez nią wyjątkowe ubrania, ale i z uwagi na oryginalną osobowość.

Krótka biografia

Projektantka urodziła się w 1971 roku. Na początku swojej kariery pracowała u Christiana Lacroix, pracowała także u krawca Edwarda Sextona z Savile Row. Następnie rozpoczęła studia w Central Saint Martins College of Art & Design – nauka pozwoliła jej w pełni ukazać swoje umiejętności i talenty.
Dwa lata po ukończeniu studiów McCartney zajęła stanowisko dyrektora kreatywnego w firmie Chloe. Pracowała tam aż do 2001, po czym otworzyła własną markę pod auspicjami Gucci Group.

Ciekawostki:

W kolekcjach Stelli McCartney nie znajdziemy futer ani skóry – projektantka jest zagorzałą wegetarianką, a swoje przekonania przenosi również na pracę.
W 2000 roku Stella McCartney otrzymała nagrodę Designer of the Year, którą wręczył jej ojciec, Paul McCartney.

Przegląd kolekcji:

Stella McCartney stworzyła całą masę wspaniałych kolekcji. Warto przypomnieć chociaż trzy z nich:

    • 1995 – kolekcja dyplomowa

Kobiecość, elegancja i precyzja – te cechy zaprezentowała McCartney podczas swojego debiutanckiego pokazu. Warto zauważyć, że wśród modelek pojawiła się Naomi Campbell, która zaprezentowała stylowy kostium od projektantki.

    • 2008 – kwiatowy ogród

Kwiatowy, jednoczęściowy kombinezon z szyfonu był tym czymś, co szczególnie zachwyciło publiczność. Był to jednocześnie wyraz zainteresowania projektantki latami 70-tymi.

    • 2010 – inspiracja matką

Wszędobylski dżins, wzorzyste suknie i koronkowe topy – wszystkie te zachwycające stroje sprzed czterech lat były niejako hołdem Stelli McCartney dla matki, która ubierała się w podobny sposób.

Stella McCartney dzisiaj

Kobiecość z zaskakującymi, innowacyjnymi elementami – to właśnie styl Stelli McCartney na dzisiaj. W najnowszej, zimowej kolekcji projektantka stawia na dosyć ciemne kolory i bardzo oryginalne kroje, jednak wszystkim strojom z pewnością nie brakuje kobiecości. Na szczególną uwagę zasługują świetnie skrojone płaszcze i ciekawe, twarzowe wzory.

Ciekawostka

Stella McCartney ma czwórkę dzieci – dwie córki i dwóch synów.

Aby osiągnąć sukces, nie trzeba porzucać swoich ideałów – udowodniła to Stella McCartney, w której kolekcjach przez wiele lat nie pojawiły się futra i skóra. Imponujące!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top