Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

„Ironia graficzna” – tak mówi się o stylu, który reprezentuje znany chyba wszystkim Jeremy Scott. Jego klientkami są Linday Lohan, Kylie Minoque czy sama Lady Gaga. Co je przyciąga?

Reklama

Bardzo dużo. Zacznijmy jednak od krótkiej biografii.

Biografia

Jeremy Scott urodził się w roku 1976 w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że projektant został wyrzucony z Fashion Instytute of Technology. Po tym wydarzeniu zaczął studiować w Pratt Instytute w Nowym Jorku. Gdy skończył naukę, zaczął pracować pod czujnym okiem Karla Legerfelda.
Samodzielną karierę Jeremy Scott rozpoczął w roku 1997. Pokazywał swoje ekscentryczne, awangardowe stroje w najbardziej ważnych „modowo” miastach – między innymi w Moskwie, Londynie czy w Nowym Jorku.
Scott miewał krótkie epizody współpracy z wieloma osobistościami, takimi jak Christian Louboutin czy Stephen Jonese.

Przegląd kolekcji

Co jest takiego w kolekcjach tego projektanta, że jest tak bardzo uwielbiany przez gwiazdy wielkiego formatu? Warto się temu przyjrzeć.

    • 1998 – a’la karnawał wenecki

Złoto i czerń to dosyć znane kompozycje, ale w pracach Scotta nabierają zupełnie nowego charakteru. Dodatkowe elementy, jak futrzany żakiet z jednym rękawem czy ucięte na wysokości kolan spodnie z lamy.

    • 2006 – ciasteczka i frytki

Osiem lat temu Scott dał popis swoim inspiracjom graficznym. Zaproponował sukienkę z wzorami w ciasteczka, frytki, pizzę czy popcorn. Bardzo oryginalny pokaz z jedzeniem w roli głównej zakończył prezentacją sukni balowej z rożkami lodów umieszczonymi… w bardzo nietypowych miejscach.

    • 2009 – nadruki po raz kolejny

Pięć lat temu Jeremy Scott po raz kolejny pokazał, jak bardzo „lubuje się” w różnego typu kolorowych nadrukach. Zaczynając od skromnej szmizjerki z grafiką słuchawek telefonicznych, po elementy nawiązujące do Myszki Miki i różne nawiązania do myszy w ogóle. Wielka paleta barw i olbrzymia kreatywność – tak można podsumować kolekcję.

Jeremy Scott dzisiaj

Obecnie Jeremy Scott skupia się… na nadal kontrowersyjnych i rzucających się w oczy projektach.
Jedną z ciekawszych propozycji w kolekcji na jesień i zimę 2014/2015 są włochate swetry z wielkimi numerami, przypominające sportowe koszulki. Równie włochate spodnie dodają kreacjom nieco komicznego wyglądu, ale taki był zapewne zamysł projektanta.
Scott sięga po różnego typu materiały, nie boi się błyszczących lateksem tkanin i odważnych połączeń kolorów. Wykorzystywane przez niego wzory „uderzają” albo niepokoją, jednak z całą pewnością – nie są nudne. Oczywiście projektant nie rezygnuje z oryginalnych nadruków, tym razem skupiając się na bajkowych postaciach, mających wyglądać na potwory.
Całość tworzy przedziwną kompozycję – z pewnością są to propozycje dla odważnych kobiet, które chcą wyróżniać się z tłumu.

Jeśli szukasz prostego sposobu na wyróżnianie się – nic, prostszego, wystarczy sięgnąć po cokolwiek z kolekcji Jeremy Scotta. Tylko… czy masz aż tyle odwagi?

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top