Wielcy projektanci: John Galliano

Reklama

Szalony, ekscentryczny, wybitny posiadacz olbrzymiej wyobraźni – tak właśnie można opisać wielką, modową osobistość, jaką jest John Galliano. Nic dziwnego, że stanął on na czele haute couture.

O takich projektantach warto wiedzieć jak najwięcej – jeśli zatem to nazwisko nie mówi Ci nic albo niewiele, to koniecznie to zmień.

Garść informacji

John Galliano urodził się w roku 1960 w Gilbraltarze. Kiedy miał sześć lat, wraz z rodziną przeprowadził się do Londynu. Tam zaczął studia na Central Saint Martins College of Art. & Design.
W 1984 roku Galliano pokazał światu kolekcję, która już wtedy określiła jego bardzo oryginalny styl. Charakteryzował się on dość dziwnym krojem i dbałością o najmniejsze szczegóły poszczególnych wizji.
Swoją markę Galliano wprowadził w roku 1985, a jego pierwsza kolekcja nazywała się „The Ludic Game”. Otrzymał za nią nagrodę projektanta roku. Później projektant pracował jako szef projektantów u Givenchy i w końcu przeszedł do Diora. Na stanowisku dyrektora kreatywnego był tam aż do roku 2011.

Przegląd kolekcji

Co takiego jest w kolekcjach Johna Galliano, że wzbudzają one zachwyt i zaskoczenie u całego modowego świata? Warto to wyjaśnić:

    • 2000 – burleska i bondage

Cała ta kolekcja była wyjątkowa. Wysoki kapelusz, halsztuk ze wstążki, kołnierzyk na fiszbinach – wszystko nawiązywało do stylu jeździeckiego. Warto dodać, że kreacje były też bardzo kobiece.

    • 2004 – po męsku

Dziesięć lat temu Galliano stworzył pierwszą kolekcję mody męskiej. Kalesony we wzór gazetowy zrobiły wielkie wrażenie na odbiorcach, podobnie jak oryginalne nakrycia głowy czy zestawienie strojów męskich z damskimi.

  • 2007 – romantycznie i retro

Ta kolekcja opierała się przede wszystkim na wielkim bogactwie. Luźne sukienki z kaskadami koronek i fałd, intensywne odcienie purpury, barwione futra. W tym wszystkim był jakiś element nawiązujący do romantyczności, choć dla wielu krytyków w całości brakowało jednak odrobiny minimalizmu.

John Galliano dzisiaj

Najnowsza kolekcja Johna Galliano perfekcyjnie włącza się w klimat jesienno – zimowy. Bardzo duże wrażenie robi dobór kolorów. Musztardowy, brązowy, rudy i złoty, gdzieniegdzie kremowy czy czerwony.
Nowe projekty zaskakują wzornictwem – wyraźnie widać inspirację płótnami obrazów, możemy znaleźć tu różne „maźnięcia” na tkaninach, niektóre wyglądają wręcz na oblane farbą.
Wielbicielki elegancji również znajdą tutaj coś dla siebie. Począwszy od stonowanych kompletów idealnych na spotkania biznesowe, po kombinezony w bardzo wyważonych, jednorodnych kolorach.
Jeśli szukasz czegoś na wieczór i jesteś wielbicielką oryginalnego stylu, także znajdziesz tutaj coś dla siebie. Chociażby sukienkę z efektownymi, grubymi przeszyciami w kolorze starego złota.

Och John, ty niegrzeczny chłopcze! – aż chciałoby się tak westchnąć na widok projektów Johna Galliano. Ekscentryczne, oryginalne i bardzo, bardzo pożądane!