Wielcy projektanci: John Galliano

Wielcy projektanci: John Galliano

Szalony, ekscentryczny, wybitny posiadacz olbrzymiej wyobraźni – tak właśnie można opisać wielką, modową osobistość, jaką jest John Galliano. Nic dziwnego, że stanął on na czele haute couture.

Reklama

O takich projektantach warto wiedzieć jak najwięcej – jeśli zatem to nazwisko nie mówi Ci nic albo niewiele, to koniecznie to zmień.

Garść informacji

John Galliano urodził się w roku 1960 w Gilbraltarze. Kiedy miał sześć lat, wraz z rodziną przeprowadził się do Londynu. Tam zaczął studia na Central Saint Martins College of Art. & Design.
W 1984 roku Galliano pokazał światu kolekcję, która już wtedy określiła jego bardzo oryginalny styl. Charakteryzował się on dość dziwnym krojem i dbałością o najmniejsze szczegóły poszczególnych wizji.
Swoją markę Galliano wprowadził w roku 1985, a jego pierwsza kolekcja nazywała się „The Ludic Game”. Otrzymał za nią nagrodę projektanta roku. Później projektant pracował jako szef projektantów u Givenchy i w końcu przeszedł do Diora. Na stanowisku dyrektora kreatywnego był tam aż do roku 2011.

Przegląd kolekcji

Co takiego jest w kolekcjach Johna Galliano, że wzbudzają one zachwyt i zaskoczenie u całego modowego świata? Warto to wyjaśnić:

    • 2000 – burleska i bondage

Cała ta kolekcja była wyjątkowa. Wysoki kapelusz, halsztuk ze wstążki, kołnierzyk na fiszbinach – wszystko nawiązywało do stylu jeździeckiego. Warto dodać, że kreacje były też bardzo kobiece.

    • 2004 – po męsku

Dziesięć lat temu Galliano stworzył pierwszą kolekcję mody męskiej. Kalesony we wzór gazetowy zrobiły wielkie wrażenie na odbiorcach, podobnie jak oryginalne nakrycia głowy czy zestawienie strojów męskich z damskimi.

  • 2007 – romantycznie i retro

Ta kolekcja opierała się przede wszystkim na wielkim bogactwie. Luźne sukienki z kaskadami koronek i fałd, intensywne odcienie purpury, barwione futra. W tym wszystkim był jakiś element nawiązujący do romantyczności, choć dla wielu krytyków w całości brakowało jednak odrobiny minimalizmu.

John Galliano dzisiaj

Najnowsza kolekcja Johna Galliano perfekcyjnie włącza się w klimat jesienno – zimowy. Bardzo duże wrażenie robi dobór kolorów. Musztardowy, brązowy, rudy i złoty, gdzieniegdzie kremowy czy czerwony.
Nowe projekty zaskakują wzornictwem – wyraźnie widać inspirację płótnami obrazów, możemy znaleźć tu różne „maźnięcia” na tkaninach, niektóre wyglądają wręcz na oblane farbą.
Wielbicielki elegancji również znajdą tutaj coś dla siebie. Począwszy od stonowanych kompletów idealnych na spotkania biznesowe, po kombinezony w bardzo wyważonych, jednorodnych kolorach.
Jeśli szukasz czegoś na wieczór i jesteś wielbicielką oryginalnego stylu, także znajdziesz tutaj coś dla siebie. Chociażby sukienkę z efektownymi, grubymi przeszyciami w kolorze starego złota.

Och John, ty niegrzeczny chłopcze! – aż chciałoby się tak westchnąć na widok projektów Johna Galliano. Ekscentryczne, oryginalne i bardzo, bardzo pożądane!

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: John Galliano 0/5 (0 głosy)

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top