Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Przepych, bogactwo, rzucający się w oczy luksus – tak, to właśnie wszystkie cechy kolekcji, które wychodzą spod ręki Roberto Cavalli. Cóż – podobno jest to typowy, włoski styl.

Reklama

Nawet, jeżeli nie gustujesz w bardzo zdobnych i tryskającym przepychem stylu, to być może zainteresują cię pewne fakty z życia tego właśnie projektanta.

Biografia

Roberto Cavalli urodził się w roku 1940. W 1968 roku zaprezentował w Paryżu swój debiutancki pokaz, a dwa lata później otworzył swój pierwszy sklep w Saint – Tropez.
Na początku lat 70-tych Cavalli opatentował niezwykłą metodę druku na skórze, przez co jego kreacje stały się wyjątkowo oryginalne, a on sam odniósł szybki sukces.
Suknie marki założonej przez Roberto Cavalli sprzedają się w 50 krajach świata. Warto dodać, że w dużej części są to ubrania we wzory zwierzęce.

Przegląd kolekcji

Oczywiście warto przyjrzeć się kolekcjom, które przyniosły projektantowi tak dużą popularność.

    • 1995 – kontrowersyjnie

W tej kolekcji Roberto Cavalli zaprezentował projekty bez wzorów zwierzęcych, za to nadal wzbudzające wielkie kontrowersje. Wszystko za sprawą opiętych, czarnych sukienek, w których część materiału była przezroczysta – co skutkowało widocznością bielizny spod tkaniny. Oczywiście kreacje tego typu bardzo szybko zdobyły uznanie gwiazd takich jak Christina Aguilera czy Jennifer Lopez.

    • 2003 – a’la Las Vegas

Na pokazie sprzed jedenastu lat pokazano właściwie… wszystko. Niezwykle intensywne kolory, strusie pióra, cekiny, długie buty , lateks i nadruki wykonane sprejem. Kolekcja miała szokować i nawiązywać do strojów estradowych, co z całą pewnością udało się projektantowi zrealizować.

    • 2007 – Wiwat Meksyk

Cała kolekcja z roku 2007 inspirowana była klimatem meksykańskim. W końcu też projektant mógł w pełnej krasie wykorzystać swoje uwielbienie dla zwierzęcych wzorów, co przełożyło się na przykład na długą, zwiewną suknię w tygrysie paski.

Roberto Cavalli dzisiaj

W najnowszych projektach Roberta Cavalli oczywiście nadal pojawiają się wzory zwierzęce. Można znaleźć je na tunikach, dopasowanych sweterkach czy sukienkach.
Wszystkie kreacje tego projektanta perfekcyjnie podkreślają kobiecą figurę – niestety oznacza to, że nie są to ubrania dla wszystkich pań.
Oprócz motywów zwierzęcych, dominują niezwykle bogate i przepiękne wzory kwiatowe. Nie bez znaczenia jest tutaj perfekcyjny dobór kolorów – mimo intensywności i bogactwa wzorów, całość sprawia wrażenie niezwykle skomponowanych ubrań w dobrym guście.
Oczywiście wszystkie kreacje wykonane są z najwyższej jakości materiałów, co tylko uzupełnia ich kunszt.

Świetnie zorientowane modowo kobiety wiedzą, że ze wzorami zwierzęcymi nie ma co przesadzać – taki wzór powinien pojawiać się tylko na jednym elemencie odzieży. Jednak cała sukienka… to nadal jeden element, prawda?

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top