Wielcy projektanci: Karl Lagerfeld

Wielcy projektanci: Karl Lagerfeld

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych projektantów świata. Ikona, gwiazda, osobistość. Karl Legerfeld to nazwisko, które – jeśli tylko odrobinę interesujesz się modą, musisz bardzo dobrze poznać.

Sklep Karl Lagerfeld

Reklama

Być może nawet nie wiesz, że nosisz czasem coś, co zaprojektował właśnie ten projektant. Warto zatem przybliżyć temat.

Biografia

Karl Legerfeld urodził się w roku 1938 w Niemczech . Jako 14-latek przeprowadził się do Paryża, gdzie wygrał konkurs zorganizowany przez International Woll Secretariat i już oficjalnie rozpoczął modową karierę.
Pracował u Pierre’a Balmaina , potem w domu mody Patou . Następnie podjął współpracę z Chloe , potem – z Fendi , gdzie dzisiaj pełni funkcję dyrektora generalnego .
Bardzo ważnym akcentem w karierze Lagerfelda było zadanie odmłodzenia firmy Chanel .

Interesujące kolekcje

Karl Legerfeld ma w swoim dorobku wiele kolekcji. Trzy z nich pokazują jego ogólne tendencje w projektowaniu:

    • 1985 – inspiracja sztucznymi ogniami

Jeśli nie wiesz, czy można stworzyć dobry wzór sztucznych ogni na sukni, tak, aby wyglądały one naprawdę fascynująco – zapoznaj się ze zdjęciami z kolekcji z roku 1985. Fenomenalny pomysł i genialne odtworzenie wzorów szybko zwróciło uwagę świata na postać Karla Legerfelda.

    • 2006 – stawianie na długość

Jedenaście lat po poprzednio wspomnianej kolekcji Legerfeld zaskakuje innowacyjnością – tym razem proponując niezwykle klasyczne i proste kreacje . Zmienia się też podejście do barw – projektant stawia na ponure i ciemne kolory , które dodają kreacjom większej elegancji.

  • 2009 – gorsety i motyw koła

Wyjątkowym elementem, który pojawił się w kolekcji w 2009 roku, była torba z wzorem męskiej twarzy , z uchwytem przypominającym okulary. Dla zaakcentowania wizji projektanta modelka, która pojawiła się na wybiegu, musiała trzymać torbę blisko oczu – tak, by stworzyć dopasowaną i interesującą całość. Ponadto, wprowadzono nieco ostrzejszy ton kreacji, stawiając na satynę i gorsetowe wiązania.

Ciekawostki

Czy wiesz, że przez wiele lat Karl Lagerfeld utrzymywał, że nie zna swojej daty urodzenia? Jak wyznał w 2013 roku, jego matka ukrywała przed nim datę urodzin, więc odkrył odpowiedni dokument dopiero, gdy ona zmarła.

Doprawdy, trudno uwierzyć, że dzisiejsza, światowa marka Chanel, tak bardzo kojarzona z jej założycielką, zyskała tak wiele blasku dzięki mężczyźnie!

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Gdyby świat mody opierał się tylko na mnogości barw, faktur i wzorów, wbrew pozorom byłby… nudny. Helmut Lang wie doskonale, że potrzebne jest tutaj także przełamanie w postaci surowości i minimalizmu. Poznaj jego styl.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top