Wielcy projektanci: Karl Lagerfeld

Reklama

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych projektantów świata. Ikona, gwiazda, osobistość. Karl Legerfeld to nazwisko, które – jeśli tylko odrobinę interesujesz się modą, musisz bardzo dobrze poznać.

Sklep Karl Lagerfeld

Być może nawet nie wiesz, że nosisz czasem coś, co zaprojektował właśnie ten projektant. Warto zatem przybliżyć temat.

Biografia

Karl Legerfeld urodził się w roku 1938 w Niemczech . Jako 14-latek przeprowadził się do Paryża, gdzie wygrał konkurs zorganizowany przez International Woll Secretariat i już oficjalnie rozpoczął modową karierę.
Pracował u Pierre’a Balmaina , potem w domu mody Patou . Następnie podjął współpracę z Chloe , potem – z Fendi , gdzie dzisiaj pełni funkcję dyrektora generalnego .
Bardzo ważnym akcentem w karierze Lagerfelda było zadanie odmłodzenia firmy Chanel .

Interesujące kolekcje

Karl Legerfeld ma w swoim dorobku wiele kolekcji. Trzy z nich pokazują jego ogólne tendencje w projektowaniu:

    • 1985 – inspiracja sztucznymi ogniami

Jeśli nie wiesz, czy można stworzyć dobry wzór sztucznych ogni na sukni, tak, aby wyglądały one naprawdę fascynująco – zapoznaj się ze zdjęciami z kolekcji z roku 1985. Fenomenalny pomysł i genialne odtworzenie wzorów szybko zwróciło uwagę świata na postać Karla Legerfelda.

    • 2006 – stawianie na długość

Jedenaście lat po poprzednio wspomnianej kolekcji Legerfeld zaskakuje innowacyjnością – tym razem proponując niezwykle klasyczne i proste kreacje . Zmienia się też podejście do barw – projektant stawia na ponure i ciemne kolory , które dodają kreacjom większej elegancji.

  • 2009 – gorsety i motyw koła

Wyjątkowym elementem, który pojawił się w kolekcji w 2009 roku, była torba z wzorem męskiej twarzy , z uchwytem przypominającym okulary. Dla zaakcentowania wizji projektanta modelka, która pojawiła się na wybiegu, musiała trzymać torbę blisko oczu – tak, by stworzyć dopasowaną i interesującą całość. Ponadto, wprowadzono nieco ostrzejszy ton kreacji, stawiając na satynę i gorsetowe wiązania.

Ciekawostki

Czy wiesz, że przez wiele lat Karl Lagerfeld utrzymywał, że nie zna swojej daty urodzenia? Jak wyznał w 2013 roku, jego matka ukrywała przed nim datę urodzin, więc odkrył odpowiedni dokument dopiero, gdy ona zmarła.

Doprawdy, trudno uwierzyć, że dzisiejsza, światowa marka Chanel, tak bardzo kojarzona z jej założycielką, zyskała tak wiele blasku dzięki mężczyźnie!