Wielcy projektanci: Helmut Lang

Wielcy projektanci: Helmut Lang

Reklama

W kolekcjach niektórych projektantów nie znajdziesz wzorów czy przejawu ekscentryczności. Są one też ubogie w kolory i niezwykle minimalistyczne. Tak jest na przykład u Helmuta Langa.

Jednak brak tych wszystkich cech bynajmniej nie oznacza, że są to kolekcje nudne. Minimalizm, elegancja i prostota też mogą zachwycać.

Biografia

Helmut Lang urodził się w roku 1956. Zanim jednak zainteresował się sztuką, przyciągała go… ekonomia. W końcu, w 1977 otworzył swoje pierwsze atelier ubrań szytych na miarę – znajdowało się ono we Wiedniu. W 1986 roku Lang wprowadził na rynek markę sygnowaną swoim nazwiskiem.
W latach 90-tych Lang nawiązał współpracę z Prada Group, która później wykupiła 50% udziałów firmy.

Przegląd kolekcji

Projekty Helmuta Langa należą do najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Co je wyróżnia?

    • 1997 – surowy luksus

Prezentowane przez projektanta tkaniny i kroje z jednej strony były bardzo surowe, z drugiej – ich luksusowy charakter nie mógł pozostać niezauważony. Kolory są bardzo stonowane, a ich łączenie konsekwentne. Biel łączy się z bielą, czerń z czernią, czasem pojawia się też… intensywnie czerwona spódniczka mini.

    • 2003 – elementy zaskoczenia

W kolekcji sprzed jedenastu lat Lang wprowadził elementy, który wyraźnie burzyły ład każdej, poszczególnej kreacji. Czarne płaszcze z kolorowymi rękawami z woalu, bluza, którą można przekształcić w sukienkę czy szorty nijak pasujące do czarno – białego wzoru. Całość była nowością i budziła zaciekawienie.

    • 2005 – zapach morza

Ubrania zaprezentowane podczas tego pokazu bardzo silnie nawiązywały do akcentów żeglarskich, zachowując jednak typowy dla Langa minimalizm. Fenomenalny efekt zrobiły buty z podeszwą ze sznura czy bluza a’la żakiet.

Helmut Lang dzisiaj

Wielbicielki strojów Helmuta Langa z zeszłych lat nie będą zawiedzione. Najnowsza kolekcja jest bowiem równie ciekawa, równie minimalistyczna i równie klasyczna.
Propozycje na sezon 2014/2015 skupiają się w bardzo określonej gamie kolorystycznej: czerń, biel, beż, czerwień. Nie ma tu miejsca na inne barwy, co pogłębia wrażenie minimalizmu.
Duża część kolekcji to proste bluzki, spodnie czy żakiety, na niektórych kreacjach pojawiają się drobne wzory. Golfy, okrycia, spódnice – wszystko jest proste, idealnie skrojone i wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Kochasz elegancję, ale tylko taką, która nie wyróżnia cię z tłumu? Cóż, wygląda na to, że ubrania Helmuta Langa są dla ciebie po prostu stworzone.

Reklama

Powiązane artykuły

Wielkie marki: The united colors of Benetton

Czy wywoływanie wielkich kontrowersji było efektem ubocznym ideologicznych założeń firmy Benetton? Czy może raczej celowym chwytem marketingowym? A może cel był zupełnie inny?

Wielkie marki: Basso & Brooke

Innowacja, postawienie na nowości, oryginalność – to trzy cechy, które kształtują markę Basso & Brooke. Czy jednak to wystarczyło, aby osiągnąć spektakularny sukces?

Wielcy projektanci: Vivienne Westwood

Z grzecznej nauczycielki zmieniła się w projektantkę niosącą przesłanie dla całego świata. Vivienne Westwood z pewnością nie projektuje tylko po to, by zarobić. Jej projekty to styl życia i ciągłe komunikaty.

Wielcy projektanci: Yves Saint Laurent

W przypadku niektórych projektantów wybór drogi zawodowej nierzadko wiąże się z trudnymi wydarzeniami z życia osobistego. Nie można zaprzeczyć, że tak było właśnie Yves Saint Laurena. Pytanie, czy bez trudnych doświadczeń byłby lepszym… czy gorszym projektantem. A może wybrałby zupełnie inną drogę?

Wielcy projektanci: Stella McCartney

Podobno projektanci zrobią wszystko, byle tylko zdobyć popularność. Czy to prawda? Bynajmniej! Niektórzy z nich nigdy nie porzucają swoich zasad, a mimo to odnoszą wielki sukces. Dowodem na to twierdzenie jest sylwetka i kariera zawodowa Stelli McCartney.

Wielcy projektanci: Roberto Cavalli

Ciężki, stylowy i kochany przez diwy – taki właśnie jest styl Roberto Cavalli. Niezależnie od tego, co sądzisz o bardzo charakterystycznym klimacie sukienek tego projektanta, może teraz zmienisz zdanie…

Wielcy projektanci: Phoebe Philo

Czy bycie matką trójki dzieci i jednocześnie najlepszą projektantką w kraju musi się wykluczać. Phoebe Philo udowadnia, że nie, stając się jednocześnie inspiracją dla wielu kobiet w kraju.

Wielcy projektanci: Nina Ricci

Bez kompromisów – tak można określić styl Niny Ricci. Niezwykle kobiecy, elegancki i stylowy charakter jej strojów stoi za wielkim sukcesem projektantki… i jej syna. Cóż, jak widać, silna więź między matką i synem nie zawsze świadczy o niedojrzałości danego mężczyzny.

Wielcy projektanci: John Rocha

Projektant ubrań i projekt fotela? Jeśli coś ci tu nie pasuje, to najwidoczniej zdecydowanie zbyt mało wiesz o Johnie Rocha – osobistości wszechstronnej i wielkim talencie. Czas to zmienić.

Wielcy projektanci: Julien Macdonald

Moda, modą, ale wszędzie powinny panować pewne zasady łączenia wzorów i kolorów – tak zdają się mówić kolekcje większości projektantów. W tej większości nie znajduje się zapewne Julien Macdonald. Dlaczego?

Wielcy projektanci: John Galliano

Wśród projektantów bywają zarówno ci, których śmiało można nazwać „grzecznymi”, jak i ci działający zupełnie na przekór zasadom. John Galliano jest, zdaje się, jednym z tych ostatnich.

Wielcy projektanci: Jeremy Scott

Co trzeba tworzyć, aby zachwycić gwiazdy wielkiego formatu? Ubrania klasyczne? Luksusowe? Nic z tych rzeczy. Można po prostu przełożyć jedzenie na… modę. Czy miałaś kiedyś ochotę zjeść swoją sukienkę?

Wielcy projektanci: Holly Fulton

Plastik w kreacji? A może trochę akrylowych płytek? Twórcy mody sięgają po wszelkie środki, byle tylko zszokować albo zwyczajnie zachwycić. I takim projektantkom, jak Holly Fulton, udaje się to perfekcyjnie.

Wielcy projektanci: Giles Deacon

Zabawa – tak można określić styl Gilesa Deacona. Jego prace są czasem szykowne, czasem zabawne, innym razem trudno je dopasować do jakiejkolwiek kategorii. I chyba o to chodzi w modzie, skoro projektant odniósł tak duży sukces.

Wielcy projektanci: Giambattista Vallil

Projektant powinien czytać w myślach kobiet, znać ich charaktery, pragnienia i obawy. Nie jest to proste, ale niektórym się udaje, czego dowodem są prace Giambattisty Valli.

Najnowsze artykuły

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top