Reklama

W kolekcjach niektórych projektantów nie znajdziesz wzorów czy przejawu ekscentryczności. Są one też ubogie w kolory i niezwykle minimalistyczne. Tak jest na przykład u Helmuta Langa.

Jednak brak tych wszystkich cech bynajmniej nie oznacza, że są to kolekcje nudne. Minimalizm, elegancja i prostota też mogą zachwycać.

Biografia

Helmut Lang urodził się w roku 1956. Zanim jednak zainteresował się sztuką, przyciągała go… ekonomia. W końcu, w 1977 otworzył swoje pierwsze atelier ubrań szytych na miarę – znajdowało się ono we Wiedniu. W 1986 roku Lang wprowadził na rynek markę sygnowaną swoim nazwiskiem.
W latach 90-tych Lang nawiązał współpracę z Prada Group, która później wykupiła 50% udziałów firmy.

Przegląd kolekcji

Projekty Helmuta Langa należą do najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Co je wyróżnia?

    • 1997 – surowy luksus

Prezentowane przez projektanta tkaniny i kroje z jednej strony były bardzo surowe, z drugiej – ich luksusowy charakter nie mógł pozostać niezauważony. Kolory są bardzo stonowane, a ich łączenie konsekwentne. Biel łączy się z bielą, czerń z czernią, czasem pojawia się też… intensywnie czerwona spódniczka mini.

    • 2003 – elementy zaskoczenia

W kolekcji sprzed jedenastu lat Lang wprowadził elementy, który wyraźnie burzyły ład każdej, poszczególnej kreacji. Czarne płaszcze z kolorowymi rękawami z woalu, bluza, którą można przekształcić w sukienkę czy szorty nijak pasujące do czarno – białego wzoru. Całość była nowością i budziła zaciekawienie.

    • 2005 – zapach morza

Ubrania zaprezentowane podczas tego pokazu bardzo silnie nawiązywały do akcentów żeglarskich, zachowując jednak typowy dla Langa minimalizm. Fenomenalny efekt zrobiły buty z podeszwą ze sznura czy bluza a’la żakiet.

Helmut Lang dzisiaj

Wielbicielki strojów Helmuta Langa z zeszłych lat nie będą zawiedzione. Najnowsza kolekcja jest bowiem równie ciekawa, równie minimalistyczna i równie klasyczna.
Propozycje na sezon 2014/2015 skupiają się w bardzo określonej gamie kolorystycznej: czerń, biel, beż, czerwień. Nie ma tu miejsca na inne barwy, co pogłębia wrażenie minimalizmu.
Duża część kolekcji to proste bluzki, spodnie czy żakiety, na niektórych kreacjach pojawiają się drobne wzory. Golfy, okrycia, spódnice – wszystko jest proste, idealnie skrojone i wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Kochasz elegancję, ale tylko taką, która nie wyróżnia cię z tłumu? Cóż, wygląda na to, że ubrania Helmuta Langa są dla ciebie po prostu stworzone.

Oceń artykuł

Wielcy projektanci: Helmut Lang 0 (0)