Wielcy projektanci: Gareth Pugh

Reklama

Rzadko kiedy dzieła projektantów mody można uznać za przerażające czy wręcz mroczne. Jednak rzadko nie oznacza „nigdy”. W przypadku Garetha Pugha i jego kolekcji śmiało można użyć takich sformułowań.

Oczywiście jak to zwykle bywa – to, co inne, zwykle przykuwa naszą uwagę. Dlatego z pewnością nie będzie niczym zaskakującym, że Gareth Pugh jest jednym z bardziej znanych projektantów.

Biografia

Gareth Pugh urodził się w roku 1981. Jego dyplomowa kolekcja odbyła się w roku 2003 i zawierała między innymi… gumowe narośle na ubraniach. Oczywiście poskutkowało to wielkimi kontrowersjami w świecie mody – a jednocześnie przyniosło projektantowi spory rozgłos.
Pugh już jako 14-latek został projektantem i pracował dla The English National Youth Theatre. Następnie odbył staż w pracowni Revillon w Paryżu. Jego pierwszy samodzielny pokaz odbył się w 2006roku. Dwa lata później projektant otrzymał nagrodę francuskiego stowarzyszenia ANDAM.

Przegląd kolekcji

Czym właściwie charakteryzowały się stroje Pugha, że zasługiwały na miano „przerażających”. Wyjaśnia to nasz przegląd kolekcji.

    • 2006 – „Kolekcja kapsułowa”

Tak właśnie została nazwana kolekcja sprzed ośmiu lat. Wszystkie kreacje były oczywiście w kolorze czarnym. Spodnie z winylu, napierśnik z metalu, wielkie nakrycie głowy, ogromnie bufiaste kostiumy czy nadmuchana wręcz kurtka– wszystko to sprawiło, że krytycy na dobre poznali gust Pugha.

    • 2008 – zbroje

Niektórzy krytycy mody uznali, że wiele ze strojów zaprezentowanych w tej kolekcji przypomina wyglądem zbroję, inni – że to raczej przedziwne pancerze. Użyta w jednej z kreacji krynolina przywodziła na myśl łuski, a szara flanela, czarny zamsz i agrafki pozwalają na równie swobodne wyobrażenia co do zamysłu projektanta. Oryginalne, ale… nie do noszenia na co dzień.

  • 2010 – skóra i klasa

Niskie dochody, które były skutkiem wytwarzania surrealistycznych i przerażających projektów zmusiły Pugha do zmiany stylu. I tak, w kolekcji sprzed 4 lat pojawiły się już eleganckie płaszcze i kreacje, które można „gdzieś” założyć. Krytycy uznali to przejaw dojrzałości.

Gareth Pugh dzisiaj

Jeśli zastanawiasz się, czy najnowsze kolekcje tego projektanta są równie szokujące – mamy dla ciebie odpowiedź.
W kolekcji na jesień/zimę 2014/2015 odkrywamy zupełnie inne oblicze projektów Pugha. Przede wszystkim, nie są już to ubrania mroczne i przerażające. Największym zaskoczeniem może być fakt, że ogromna większość kolekcji jest w kolorze kremowym lub białym.
Całkowita zmiana gamy kolorystycznej nie oznacza jednak, że prezentowane ubrania nie są oryginalne. Wręcz przeciwnie – niezwykły krój sprawia, że każda kreacja zachwyca i zdumiewa. Zarówno, jeśli chodzi o a’la płaszcze z materiały przypominającego bibułę, po srebrne, „kosmiczne” spodnie, futrzane sukienki czy błyszczące kostiumy.

Żadna z nas nie chciałaby być kosmitą z dawnych kolekcji Pugha. Ale być królową śniegu z jego najnowszych projektów? Jak najbardziej!