Wielcy projektanci: Bora Aksu

Reklama

Znany jest przede wszystkim z misternego mieszania różnych faktur. Jego kreacje sprzedawane są w piętnastu krajach świata, a wśród miłośników jego stylu stoi na przykład Rihanna. Oto… Bora Aksu.

Jeśli jeszcze nie słyszałaś o tym nazwisku, koniecznie musisz to zmienić. Każda kobieta, która pasjonuje albo chociaż interesuje się modą, powinna znać choć trochę faktów o słynnych projektantach.

Biografia

Bora Aksu jest absolwentem Central Saint Martins College of Art. & Design. W 2002 roku, po ukończeniu studiów, otrzymał nagrodę Topshop New Generation Award. Właśnie dzięki temu wyróżnieniu rok później mógł wprowadzić na rynek swoją własną markę.
Projektant współpracował z takimi firmami jak Converse, Cathy Marston Project czy Artisan Amour Group (to firma, która zajmowała się między innymi tworzeniem ubrań i kostiumów do „wielkich” produkcji, jak na przykład „Troja”).

Przegląd kolekcji

Bora Aksu to dzisiaj projektant o wysokiej renomie. Warto jednak wrócić do kilku ostatnich lat jego projektowania, by ujrzeć ścieżkę kariery.

    • 2004 – bardzo neutralnie

Kolekcja zaprezentowana dziesięć lat temu była z jednej strony bardzo skromna – zwłaszcza pod kątem doboru kolorów, z drugiej nad wyraz oryginalna. Kowbojski pas z wołowej skóry, żakiety z elementów gorsetu czy urocza suknia w różowe prążki – taka była właśnie kolekcja z 2004.

    • 2005 – retro szyk z pomarańczą w roli głównej

Podwyższona talia krótkich szortów, efektywne nakrycia głowy oraz dominujący w palecie barw pomarańcz – to właśnie zaprezentował Bora Aksu w swojej kolekcji sprzed dziewięciu lat. Fenomenalna kolekcja.

    • 2008 – na bogato

Żaboty, koronki, marszczenia i falbanki – w kolekcji z 2008 roku znajdziemy niemal wszystko. Całość sprawia wrażenie gotyckiego szyku. Suknie są lekkie, ale bogato zdobione, dominują ciemne barwy – ale kolor czarny, albo śliwka, brudny róż lub khaki i rudości. Każdy szczegół jest fenomenalnie dobrany.

Bora Aksu dzisiaj

Przeglądając najnowsze kolekcje Bory Aksu, z całą pewnością można stwierdzić, że projektant ten pozostał wierny ciemnej palecie barw. Stonowane kolory to szarość, czerń i biel – tylko w niektórych kreacjach nieśmiało pojawia się łososiowy, delikatny róż, śliwka czy czerwień.
Zestawy cechuje wielka ilość wzorów – zwykle są one bardzo drobne i są to motywy raczej nowoczesne. Nie znajdziemy tu kwiatów ani paseczków. Projektant bawi się wzorami, widać inspirację sukienkami – bombkami i metalicznym błyskiem. Niemniej, każdy strój jest niezwykle kobiecy.

W kreacjach Bory Aksu jest coś tajemniczego – jeśli więc i ty uważasz się za tajemniczą, kuszą cię ciemne kolory i bogate tkaniny – koniecznie zdobądź coś właśnie od tego projektanta.